10.09.2012 02:30 | Son Güncelleme:
SERTAÇ KOÇ Ankara

ADLİ TIP ÖNÜNDE ACI BEKLEYİŞ

Afyonkarahisar’daki cephanelik patlamasında şehit olan askerlerin kimliklerinin tespit edilebilmesi için yapılan DNA karşılaştırması 3 günde tamamlanmadı. Şehit aileleri oğullarının cenazesini alabilmek için Adli Tıp önünde bekliyor

Afyonkarahisar’daki mühimmat deposunda meydana gelen patlamada hayatlarını kaybeden şehitlerin kimliklerini tespit etmek için Ankara Adli Tıp Kurumu’nda perşembe gecesi başlayan DNA incelemesi sürüyor. Cenazeler bu nedenle şehit ailelerine teslim edilemedi ancak, incelemenin ardından şehitler için GATA’da düzenlenecek törenin provası yapıldı. Şehit erlerden 25 yaşındaki iç mimar Onur Fikret Dülger’in annesi Figen Mahi Dülger Adli Tıp Kurumu önünde “Oğlum keşke Doğu’da çatışmada vurularak şehit olsaydı, çocuğumun böyle ölmesini anlayamıyorum” dedi. 

DNA incelemesi sürüyor
Ankara Adli Tıp Kurumu’nda, Afyonkarahisar’daki mühimmat deposunda meydana gelen patlamada şehit olan 25 askerin kimliklerinin tespit edilmesi için yapılan DNA karşılaştırması halen bitmedi. Şehit ailelerinden alınan kan ve DNA örnekleri, ceset parçalarıyla eşleştirilmeye çalışılıyor. Daha önce DNA karşılaştırılmalarının en geç pazar gününe (dün) kadar tamamlanacağı açıklanmıştı ancak, organ parçalarının çokluğu nedeniyle çalışmalar hala tamamlanamadı. Çalışmaları yürüten çok sayıda adli tıp uzmanından oluşan ekipten, DNA karşılatırılmalarının bir an önce tamamlanması istendi. Uzmanlar vardiyalı olarak çalışmalarını aralıksız sürdürüor. Ancak, çalışmaların çarşamba gününe kadar sürebileceği ifade edildi.   

GATA Komutanı bilgi aldı
GATA Komutanı Korgeneral Hasan Küçükakyüz de dün sivil plakalı bir araçla Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’na geldi. Kurumda yaklaşık bir saat kalan Küçükyavuz, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Küçükyavuz çıkarken askerlerinin kimlik tespitine ilişkin çalışmaların devam ettiğini söyledi.  
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da şehit askerlerin kimlik tespit çalışmalarının ne zaman sonlandırıcalacağı yönündeki soru üzerine çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Düğüne polis müdahalesi
Keçiören’deki Adli Tıp Kurumu yakınlarında sokakta yapılan bir düğüne şehitlere saygısızlık olmasın diye polisler müdahele etti. Polis düğün sahipleriyle konuştu; davul ve zurna susuturuldu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
Etiketlerhaberhaberler