Kadınların güzelleşmek ve kişisel bakımlarını sağlamak adına kendilerine yaptıkları birçok yöntem var. Makyaj, saç bakımı, cilt bakımı, istenmeyen tüylerden kurtulmak vs. bunlarda bazılarıdır. Ancak bunların içinde en sıkıntılı olan ise istenmeyen tüylerden kurtulmaktır.

İstenmeyen tüylerden nasıl kurtulunur?

Vücudumuzun belli bölgelerinde (genital, koltuk altı, bacak) yaşadığımız tüylenme sorununa uzun vadeli çözümler bulmaya çalışırız. Çünkü aniden giymek zorunda kaldığımız elbisemiz olabilir, romantik anlar yaşayabiliriz ya da tamamen kişisel bakım ve hijyeni sağlamak için bu istenmeyen tüylerden kurtulmak zorundayız.

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın yıllar içinde gelişen bir çok çözümü var.

*Epilatörler
*Ağda
*Jilet
*Tüy dökücü kremler
*Epilasyon

Ancak bunların arasında en uygun fiyatlı ve en uzun süreli etkiye sahip olan ağdadır. Bundan dolayı ağda kadınlar arasında oldukça yaygın bir yöntemdir.

Hazır ağdaları kullanmak istemiyorum. Ne yapabilirim?

Okuyucularımızın birçoğu eczane ve marketlerde satılan ağdaları kullanmak istemiyor. Her ne kadar bilindik ağda markalarının güvenirliğine inanan okuyucularımız olsa da, ciltlerine doğal yöntemlerle evde hazırladıkları ağdalarını temas ettirmek isteyenler de var.

Onlar için gerçekten çok sevinecekleri bir haberimiz var. Evde ağda nasıl yapılır?

Lafı çok uzatmadan evde rahatça hazırlayabileceğiniz ağdanın malzemelerini tarifini verelim.

Evde ağda nasıl yapılır?

Evde ağda hazırlamak için çok büyük pahalı ve zahmetli malzemelere ihtiyacınız yok.

Ağda için gerekli malzemeler;

*1/4 su bardağı sirke veya limon suyu
*1/2 su bardağı su
*3 su bardağı kadar da şeker

İşte ihtiyacınız olan tüm malzeme bunlar. Zaten hazır ağdalar çok yaygın olmadığı dönemlerde de kadınlar ağdalarını evde bu şekilde hazırlardı.

Ağda nasıl yapılır?

Çok da büyük olmayan bir tencerenin içinde suyu ve şekeri karıştırarak orta derecede ateşte ısıtın. Şekerler eriyene kadar da karıştırın. Üzerine elinde sirke ya da limon suyundan hangisi varsa ekleyin. Karıştırmaya devam edin. Karışımınız ağda yaklaşık 20 dakika içinde ağda kıvamına gelecektir. Bu esnada asla karıştırmayı ihmal etmeyin. Daha sonra ağdanızı tencerenin içinden başka bir kaba alın ve oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

Ilıklaştıktan sonra dilediğiniz kıvama gelecektir.

Ağdayı nasıl uygulamalıyım?

Öncelikle ağda yapacağınız bölgenin temiz ve kuru olması gerekmektedir. Tahta bir çubuk yardımı ile süreceğiniz bölgedeki tüylerin tersi yönünde ağdayı sürün. Ağda bandı veya evinizdeki temiz patiska bezden bir parça koparıp bölgeye yapıştırın.
İyice bastırdıktan sonra hızlıca çekin.

Ağda işleminiz bittikten sonra bebe yağı ile ağda yaptığınız bölgeyi ovalayın.

Elif Hande Güney
PembeNar Özel