12.05.2014 19:44 | Son Güncelleme:

AİHM kararına Türkiye'den çok sert yanıt

AİHM'nin Kıbrıs Barış Harekatı nedeniyle Türkiye'yi 90 milyon euro ödemeye mahkum etmesine Dışişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi: Hukuki zemini yok

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Avrupa İnsan  Hakları Mahkemesinin (AİHM) Türkiye'ye Kıbrıs için verdiği tazminat kararıyla  ilgili, "Mahkemenin hakkaniyetten uzak ve yeni bir adli hata teşkil eden bu  kararı, Türkiye'yi Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı müzakere edilmiş bir çözüm  bulunması yönündeki kararlı tutumunu sürdürmekten alıkoyamayacaktır" açıklamasını  yaptı. 
 
Bilgiç, IV. Rum kararına ilişkin tazminat başvurusu hakkında AİHM'nin  kararına dair bir soruya yanıtında, "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) Türkiye  aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde 1994 yılında açtığı dördüncü  başvurunun 10 Mayıs 2001'de sonuçlanmasından bir gün sonra Dışişleri Bakanlığı  tarafından yapılan açıklamada ifade edilen görüşlerin geçerliliğini korumakta  olduğuna" işaret edildi. 
 
HUKUKİ ZEMİNİ YOK
 
"Mahkemenin bu defa, esasa ilişkin karardan 9 yıl geçmesinin ardından,  GKRY'nin tazminat konusunda yapmış olduğu müracaatı karara bağladığını" belirten  Bilgiç, "Rum tarafının Kıbrıs'ta kapsamlı çözüm müzakerelerinin devam etmekte  olduğu 2010 yılında yaptığı iyi niyetten uzak müracaatın, müzakerelerin sonuç  vermesi için çabaların yoğunlaştırıldığı bir aşamada karara bağlanmış olduğu da  dikkat çekmektedir. Bu kararın da Kıbrıs'ın gerçeklerine aykırı ve haksız olduğu,  içeriği itibarıyla yanlışlık ve tutarsızlıklar ihtiva ettiği, hukuki zeminden  yoksun bulunduğu ve Kıbrıs sorununun devam ettiği koşullarda uygulanma kabiliyeti  olmadığı görülmektedir" değerlendirmesini yaptı. 
 
Bilgiç, yanıtında şunları kaydetti: 
 
"Mahkemenin hakkaniyetten uzak ve yeni bir adli hata teşkil eden bu  kararı, Türkiye'yi Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı müzakere edilmiş bir çözüm  bulunması yönündeki kararlı tutumunu sürdürmekten alıkoyamayacaktır. Kararın BM  Genel Sekreterinin iyi niyet misyonu çerçevesindeki çabaları zorlaştırmamasını  umuyor ve tüm tarafları kapsamlı çözüm müzakerelerinin biran önce başarıya  ulaşmasına destek vermeye davet ediyoruz." 
 
AİHM'DEN 90 MİLYON EUROLUK CEZA
 
AİHM, 1974 Kıbrıs Harekatı kararını vermiş ve Türkiye'yi 90 milyon Euro tazminat ödemeye mahkum etmişti. 30 milyon Euro'luk tazminat 1974 Kıbrıs Hareketı'nda kaybolanların ailelerine ödenecek.  Geriye kalan 60 milyon Euro ise, Kuzey Kıbrıs'taki Karpaz Yarımadası'nda kalan Rumlara verilecek.
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0