03.02.2016 02:30 | Son Güncelleme:
GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul

Aile boyu devriâlem

Arjantin’den dünyayı dolaşmak için yola çıkan Zapp çifti bugün yola 4 çocuğuyla devam ediyor. Gezdikleri 4. kıta olarak Avrupa’ya İstanbul’da adım atan gezgin aile, 3 ay boyunca Türkiye’yi gezecek

Arjantinli Herman ve Candeleria Zapp, dünyanın en ilginç seyahatlerinden birini gerçekleştirirken İstanbul’da mola verdi. 2000’de başkent Buenos Aires yakınlarından yola çıkan Zapp çiftinin, 4 çocukları da farklı ülkelerde dünyaya geldi. Seyahati ilginç kılan başka bir nokta da 1928 model Graham Paige marka otomobille yaklaşık 280 bin km yol yapmaları. 
 
Ertelemediler
Arjantin’in en güneyindeki Patagonya’da büyüdükten sonra başkent Buenos Aires yakınlarında eşi Candeleria ile tanıştığını söyleyen Herman Zapp, hayallerini ertelemek yerine peşinden gittiklerini belirtiyor. Herman Zapp (48); “Evliliğimizin ilk 7 yılı değişik bir şey yaşamadık. Hep yolculuk yapmayı hayal ederdik ve 1928 model klasik otomobili bulunca yola çıktık. Önce Paraguay, Bolivya, Brezilya üzerinden Kuzey Amerika kıtasına geçtik. İlk çocuğumuz Pampa, ABD’de dünyaya geldi. Henüz bebekken yolculuğu sürdürebileceğimizi gördük ve dünyanın en soğuk yerlerinden Alaska’ya bebek Pampa (13) ile gittik. Yolculuğumuzu kıtalararasına taşımak istedik. Arabamızı gemiyle Avustralya’ya gönderdik. Afrika kıtasını da dolaştık ve Asya’ya geçtik. Bu arada diğer çocuklarımız Tehue (10), Paloma (8) ve Wallaby (6) doğdu, birlikte dünyayı dolaşmaya devam ediyoruz” dedi.
 
 
‘Misafir etsinler yeter’
61 ülke ve 4 kıtanın ardından Türkiye’ye geldiklerini söyleyen Candeleria Zapp (45), hiçbir zaman maddi destek aramadıklarını söyleyerek, “Biz hayallerinin peşinden giden bir aileyiz. ‘Spark Your Dreams’ adlı kitabımız bunu anlatıyor. Bize yardım etmek isteyenlerin evinde misafir etmeleri yeterli. Arabamızı ücretsiz taşıyan gemi sahipleri ve evlerinde misafir edenler seyahat etmemizi sağlıyor” dedi.
 
Türkiye’den sonra Yunanistan’a geçeceklerini söyleyen Candeleria Zapp, “İlk kez Avrupa kıtasına İstanbul’dan adım attık. Doğu Ekspresi ile Kars’a kadar gideceğiz ve martta Yunanistan’a geçeceğiz. Çanakkale, Gelibolu, Bergama ve Truva’yı gezdik. Pamukkale, Kapadokya ve Kaş’ı merak ediyoruz. 
 
Otomobil 88 yaşında
Herman Zapp, 88 yaşındaki bir otomobille yolculuk etmenin çok güzel olduğunu belirtirken; “Her an bizi yolda bırakabilir. Yüzlerce kez lastiği patladı. Çölde hatta binlerce metre yüksekteki dağda bile bozuldu ama elektronik olmadığı için arızaları çok kolay, ben bile yapabiliyorum” dedi.
 
Mardin’den Zonguldak’a davet
Ailenin yaptığı seyahatleri bizevdeyokuz.com’dan duyuran maceracı Duygu Şar ise, “İstanbul’da bizim yanımızda kalıyorlar. Türkiye’de gidecekleri yerlerde sadece konaklama ihtiyaçları oluyor. Mardin’den Zonguldak’a kadar davet aldılar. Onları Türk misafirpeverliğinde ağırlayacak ailelere ihtiyaçları var” diye konuştu. 
 
 
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0