21.05.2018 23:38 | Son Güncelleme:
AA

Son dakika: Airbus yolcu uçağı burnu üstüne indi! O anlar böyle görüntülendi

Onur Air’in 21 Mayıs akşamı Saudia Havayolları adına  Medine-Dakka seferini yapan Airbus 330 uçağının Kaptanı Ümit Atlatırlar, ön tekerlekleri açılmayan uçağı burnu üzerine indirerek, dev uçağı pistte tuttu ve kazanın büyümesini engelledi. Kaptan, uçağı pist içerisinde tutmayı başararak  141’i yolcu 10’u uçuş ekibi olan toplam 151 kişinin uçaktan yara almadan tahliye  olmasını sağladı.

Onur Air açıklamasına göre, Onur Air’in 21 Mayıs akşamı Medine-Dakka  seferini yapan Airbus 330 uçağında kalkıştan bir süre sonra henüz bilinmeyen bir  nedenle hidrolik arızası meydana geldi.

Uçağın kaptan pilotu Ümit Atlatırlar, büyük bir soğukkanlılıkla ön  tekerlekleri açılmayan uçağı, yedek meydan olan Cidde’ye Uçuş Operasyon Müdürlüğü  ile yapılan koordinasyon çerçevesinde zorunlu iniş prosedürlerini sorunsuz  uygulayarak burun üzeri indirdi.

Kaptan uçağı pist içerisinde tutmayı başararak, 141’i yolcu 10’u uçuş  ekibi olan toplam 151 kişinin uçaktan burnu kanamadan tahliye olmasını sağladı.

Onur Air ve Suudi Arabistan yetkilileri, uçaktaki arızanın dış  etkenlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını araştırırken,  Airbus yetkililerinin  Cidde’ye gelerek hidrolik kaçağının neren kaynaklandığını detaylı olarak  inceleyeceği öğrenildi.

O ANLAR BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ :

HAVADA TUR ATTILAR

Uçağın kaptan pilotu Ümit Atlatırlar, hidrolik arızasını tespit  ettikten sonra yardımcısı Mehmet Tosyalı’yla birlikte güvenli inişi sağlamak için  yakıtı bitirmek amacıyla havada 3 saate yakın tur atarak ön tekerlekleri manuel  olarak açmayı denedi. Sonrasında iniş kararı alan kaptan, ön tekerlekleri  açılmadan TC-OCH kuyruk tescilli Airbus 330’u yerel saatle 21.50’de piste  indirmeyi başardı.

Uçağı dik açıyla pist içerisinde tutmayı başaran ve pistten çıkmadığı  için harici başka hasar oluşmayan uçaktan, yolcular kabin ekibinin yardımıyla  kısa sürede tahliye edildi. Alınan bilgiye göre, uçakta yaralanan olmadı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Onur Air Genel Müdürü Teoman Tosun,  "Uçağımız, sebebi henüz bilinmeyen bir nedenle yaşadığı hidrolik arıza sonrasında  Cidde meydanına gerçekleştirdiği acil iniş sonrasında 141 yolcu ve 10 mürettebat  uçaktan başarıyla tahliye edilmişlerdir. Uçağımızın kaptanlarının soğukkanlılığı  sayesinde kimse yaralanmamıştır. Arızanın dış etkenlerden kaynaklanıp  kaynaklanmadığı yetkililer tarafından yapılacak detaylı incelemeler sonrasında  açıklığa kavuşturulacaktır." ifadelerini kullandı.

Bu habere ifade bırak
  • 51Mutluyum
  • 4Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 2Üzgünüm
Toplam Oy58