19.03.2009 13:27 | Son Güncelleme:
Neşet KARADAĞ/ADANA, (DHA)

Ajda Pekkan’ın söylediği Kürtçe şarkıya beraat

ÜNLÜ sanatçı Ajda Pekkan’ın Güldünya Konseri’nde söylediği büyük alkış alan ‘Kece Kurdan’ı (Kürt kızı), yönetmenliğini yaptığı radyoda çaldırdığı için 4 yıl 6 ay hapis cezası istemiyle yargılanan 29 yaşındaki Mehmet Arslan beraat etti. Arslan daha önce de yasaklı türkü Mehmedo’yu yayınladığı gerekçesiyle hakkında açılan davadan beraat etmişti.
Adana’da yayın yapan Radyo Dünya’nın genel yayın yönetmeni olan Mehmet Arslan hakkında, 13 Kasım 2007’de ‘Keçe Kurdan’ türküsünün çalınması nedeniyle 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan dava bugün karara bağlandı. Türkünün tercümesindeki ‘Kızlar biz istiyoruz ki bizimle savaşa gelin’ ifadesi nedeniyle suçlanan Arslan, başka bir suçtan tutuklu bulunduğu cezaevinden duruşmaya getirildi. Çok sayıda avukatın da katıldığı duruşmada Arslan, suçlamayı kabul etmedi. Arslan, “Keçe Kurdan isimli halk ezgisinde kesinlikle halkı kin ve düşmanlığa teşvik edecek herhangi bir söz bulunmamaktadır. Sanatçı Aynur Doğan’ın okuduğu bu şarkı Kültür Bakanlığı tarafından bandrol almış bir kasettir. Kasetin tercümesi yanlış yapılmıştır” diyerek beraatini istedi. 

‘SUÇ OLSAYDI AJDA PEKKAN OKUMAZDI’ 
Arslan’ın avukatları da, 8 Mart Kadınlar Günü’nde Ajda Pekkan’ın suça konu türküyü Kürtçe okuyarak büyük alkış aldığına dikkat çekerek, “Eğer suç unsuru olsaydı Ajda Pekkan okumazdı. Devlet televizyonlarında dahi çalınan bir eserdir. İçeriğinde suç unsuru yoktur. Tercümesi yanlış yapılmıştır. Şarkının içeriğinde geçen savaş sözcüğünden farklı anlamlar çıkartılmıştır” diyerek müvekilleri Arslan’ın beraatiniu istedi. Mahkeme Savcısı da, gerek türkünün sözleri, gerekse çözüm yaptırılan kasetteki diğer parçaların sözleri dikkate alındığında, ‘açık, somut ve yakın tehlike oluşturacak şekilde halkı kin ve düşmanlığa tahrik edecek suç unsuru içeren herhangi bir ibare bulunmadığını’ belirterek sanığın beraati yönünde mütalaa verdi. Mahkeme gerekçeli kararı daha sonra açıklanmak üzere radyocu Arslan’ın beraatine karar verdi.
Yasaklı Mehmedo ve Keçe Kurdan türkülerinden beraat eden radyocu Arslan, 13 Kasım 2008’de PKK lehine yapılan korsan gösterilere katıldığı iddiasıyla tutuklanıp, hakkında Özel Yetkili Adana 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘örgüt üyeliği, silahlı örgüt adına eylem yapmak’ suçlarından tutuklanarak ayrı bir dava açılmıştı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0