06.10.2017 02:30 | Son Güncelleme:
EKONOMİ SERVİSİ

Ak-Kim’in 2023 hedefi 750 milyon dolar ciro

Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, hedeflerinin Ak-Kim’i 2023’te 700 - 750 milyon dolar ciro yapan yerlere getirmek olduğunu belirterek, “Öncelikli stratejimiz inovatif olmak, ithal edilen ürünleri Türkiye’de üreterek Türkiye ekonomisine katkıda bulunmak ve değer yaratmak” dedi.

Dördüncü, Akkök Holding çatısı altında faaliyet gösteren Ak-Kim’in kuruluşunun 40’ıncı yılı dolayısıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, kimya sektörünün her geçen gün daha da önemli hale geldiğini ifade ederek,  kimyanın, gelişmiş ülkelerde öncü sektörlerden biri olduğunu vurguladı.

Türkiye’de ihracatın en fazla gerçekleştirildiği üçüncü sektörün kimya olduğunu belirten Dördüncü, şunları kaydetti:                “Kimya sektöründe çok ciddi ölçekte bir ihracat yapıyorsak bile, Türkiye’nin aynı zamanda çok ciddi bir ithalatı da var. Türkiye’nin kimya sektöründe yaptığı ihracatla ithalat arasındaki fark 25 milyar dolar. Biz kimya sektöründeki 25 milyar dolarlık bu cari açığın, yüzde 2-3’ünü Ak-Kim olarak kapatmayı hedefliyoruz. İnovatif ürünler ve ithalatta ikame ürünler yaratma kabiliyetimiz var. Bugün Ak-Kim’in 800 bin ton üretimi var. Hedefimiz, 2023’te 700 - 750 milyon dolar ciro yapan yerlere getirmek. Öncelikli stratejimiz inovatif olmak, ithal edilen ürünleri Türkiye’de üreterek Türkiye ekonomisine katkıda  bulunmak ve değer yaratmak.”

Katma değer üretimi

Akkök İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Raif Ali Dinçkök de Ak-Kim’in sadece ürün değil, dünyaya know-how ihraç ettiğini belirterek, “Akkök Holding olarak önceliğimiz, sürdürülebilir büyüme ve karlılık yaratarak ülkemize ve paydaşlarımıza değer katmak. Ak-Kim, dün olduğu gibi bugün de Türkiye ekonomisine  katma değer sağlamaya devam ediyor. Bu gururu her geçen gün biraz daha büyütmek en büyük hedefimiz” şeklinde konuştu.

Ak-Kim Genel Müdürü Onur Kipri ise yeni şirket satın alma fırsatlarını bundan sonra da değerlendireceklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye kimya sanayisinde yaklaşık 300 bin kişi istihdam ediliyor. Bu rakam imalat sanayindeki toplam istihdamın yüzde 9’u kadar. Türkiye’de yaklaşık 2 bin 600 değişik çeşit kimyasal madde üretiliyor. Almanya’da kişi başına 1783 euro, Fransa’da 1470 euro, İtalya’da 1310 euro’luk kimyasal madde harcanıyor.

Türkiye’de ise yaklaşık 400 euro’luk kimyasal tüketim söz konusu. Buradan anlaşıldığı üzere, kimya sektöründeki  gelişmişlik seviyesi, ülkelerin gelişmişlik düzeyi ile doğru orantılı. 2023 yılına kadar 300 milyon dolarlık yatırım  hedefliyoruz.”

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0