Ege

27.11.2018 - 08:15

AK Parti’de yaşananların perde arkası

Sitene Ekle
Politika Durağı  |  Onur Çakır onurcakir67@gmail.com Tüm Yazıları »
Aylardır “AK Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı kim olacak?” sorusuna bu köşeden yanıt arıyorum. Sürecin en başından bu yana İTO Başkanı Mahmut Özgener, AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ve AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya’nın ismi konuşuluyordu. Özgener, bu görevi nazikçe reddetti ve İTO Başkanlığı’na devam etmek istediğini ilgililere söyledi.

Masada üç isim kaldı. Ancak bir hafta önce işin rengi değişti. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’yi İzmir için önerdi. Bu konuyu ilk olarak Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’la paylaştı. Dağ da “olur” dedi. Ancak Zeybekci’nin İzmirli olmaması ve teşkilata uzak olması, bazı partililerin tepkisi çekti. AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, geçen hafta Ankara’ya gitti. Şengül, Erdoğan’la görüştü ve başka bir ismin olması noktasında girişimlerde bulundu. Ancak bir sonuç elde edemedi.

Hemen şunu belirtelim. Zeybekci ismine siyaset tarzı ya da başka bir konuyla ilgili olarak karşı çıkılmıyor. İzmirli olmaması dezavantaj olarak görülüyor. Zeybekci’nin “en iyi” aday olduğunu savunanlar ise, “Nihat Bey, 10 yıla yakın Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptı. Belediyeciliği çok iyi biliyor. Ekonomi Bakanlığı sürecinde de iyi işler yaptı. Egeli bir isim. İzmir’de çok iyi işler çıkaracaktır. İzmir’e uzak bir isim değil” yorumunda bulunuyor.

Sonuç olarak, Erdoğan bugün İzmir adayını açıklayacak. Aday açıklanır açıklanmaz, geçmiş seçimlerde olduğu gibi AK Parti teşkilatı adaylarının etrafında kenetlenecektir.

MHP’nin aday çıkarmaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli; İzmir, Ankara ve İstanbul’da büyükşehir adayı çıkarmayacaklarını açıkladı. Bu açıklama hiç şüphesiz AK Parti cephesinde memnuniyet yarattı. Bu açıklamanın ardından 2014 yerel seçim sonuçlarına baktım. AK Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım 946 bin 941, MHP’nin adayı Murat Taşer ise 210 bin 001 oy aldı. AK Parti ve MHP’nin toplamı 1 milyon 156 bin 942.

CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Aziz Kocaoğlu ise 1 milyon 306 bin 904 oy alarak başkan seçilmişti.

24 Haziran seçimlerinde, Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan 930 bin 925 oy aldı, CHP’nin adayı Muharrem İnce 1 milyon 527 bin 260 oya ulaştı. Milletvekili sonuçlarında ise AK Parti’nin oyu 836 bin 551, MHP’nin de 183 bin 294. Toplamları, 1 milyon 19 bin 845. CHP’nin, vekil seçiminde 1 milyon 204 bin 004, HDP’nin 334 bin, İYİ Parti’nin 317 bin oyu vardı. 

Yani ittifak ile CHP arasındaki oy farkı 150-200 bin civarında. Bu da demek oluyor ki, yaklaşık 100 bin kişinin “tercih” değiştirmesi, sonucu direkt olarak etkileyecektir. 

Onun için de her bir oyun önemi bulunuyor. Bu noktada İYİ Parti, HDP, hatta Saadet Partisi’nin adayları, seçim sonucunu doğrudan etkileyeceğe benziyor.

Önümüzdeki günlerde AK Parti ile MHP kurmayları arasında ilçe bazlı görüşmeler de olacak. Bu konunun detaylarını önümüzdeki günlerde anlatacağım.

 

©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.