10.08.2018 11:38 | Son Güncelleme:
İHA

AK Parti Kongresi'ne 52 ülkenin devlet başkanları davet edildi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı  Mustafa Ataş, partisinin 18 Ağustos'ta gerçekleştirilecek 6. Olağan Kongresi'ne  52 ülkenin devlet başkanlarının davet edildiğini bildirdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, AK Parti'nin 18 Ağustos'ta Ankara Kapalı Spor Salonun'da  düzenlenecek 6. Olağan Kongresi hazırlıklarına ilişkin AA muhabirine  açıklamalarda bulundu.

AK Parti'de Genel Başkan Yardımcılarından oluşan üst kurul ile  kongreye ilişkin çalışmaları yürüttüklerini belirten Ataç, "Çalışmalar son sürat  devam ediyor. Biz kongrelerimizi çok önemsiyoruz ve ciddiye alıyoruz çünkü her  kongre bir yenilenmedir, bir nöbet değişimidir. Ülkemize ve partimize yeni  heyecanlar katacak bir organizasyondur." ifadelerini  kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın talimatıyla kongre hazırlıklarında her türlü detayı masaya yatırarak  çalışmalarını sürdürdüklerini aktaran Ataş, "Arkadaşlarımız her gün burada  değerlendirme toplantıları yapıyor ve yapılan çalışmaları gözden geçiriyor.  Kongremizde en ufak bir aksaklık yaşanmaması için gerekli tedbirleri alıyoruz.  1457 delegemiz var, resmi müracatlarımız ve yazışmalarımız hepsi tamamlandı."  diye konuştu.

Ataş, kongre hazırlıkları çerçevesinde davetiyelerin basıldığını,  gönderimlerin yapıldığını belirterek AK Parti'nin kuruluşundan bu yana görev  yapan tüm il, ilçe ve belediye başkanları, geçmiş dönem milletvekilleri ve mevcut  milletvekilleriyle partinin yönetim kadrolarında görev yapmış birçok davetlinin  kongreye katılacağını bildirdi.

Başkan Erdoğan'ın imzasıyla 52 ülkenin devlet başkanlarının kongre  için Türkiye'ye davet edildiğini, çok sayıda yabancı misyon şefinin ve sivil  toplum kuruluşu temsilcisinin de kongreye katılacağı kaydeden Ataş, "Çok büyük ve  geniş bir katılımla, iyi bir organizasyonla AK Partimize yaraşır bir kongreyi  yapmayı planlıyoruz." diye konuştu.

"Bizim partimizde asla darılma ve küsme gibi şeyler yaşanmaz"

Ataş, kongre sürecinin 2017 Temmuz ayında başladığını ve 6 Mayıs'ta  İstanbul İl Kongresi'yle tamamlandığını vurgulayarak, şu değerlendirmelerde  bulundu:

"AK Parti bugüne kadar milletimizin hep umudu olma davranışıyla ve  icraatlarıyla bu özelliğini korumaya devam ediyor. 24 Haziran seçimlerinin sonucu  bunu bir kez daha ortaya koymuştur. Milletin umudu olmak güzel bir şey. O güveni  zedelemeden bugünlere taşımak çok önemli bir şey. 2023 ve 2053 hedeflerine ulaşma  noktasındaki gayretlerimiz noktasında da bu tür kongreler bizim için önemli bir  aşama ve süreçtir. Her kongre bir yenilenmeyi, nöbet değişimini ve bayrak  değişimini getirir ve umutları yeniden tazeleyerek topluma ve partimize hizmet  etmeye çalışır.

6. Olağan Büyük Kongremizde hem MKYK'da hem MYK'da Sayın Genel  Başkanımızın takdirleriyle bu bayrak değişiminin yaşanması söz konusu. Biz hep  şöyle bakarız, bu görevler gelip geçici görevlerdir çünkü millete hizmet  makamlarıdır ve partiye hizmet makamlarıdır. Bizim partimizde asla darılma ve  küsme gibi şeyler yaşanmaz. Bu bayrak ve nöbet değişimiyle geleceğe emin  adımlarla yürüyen bir anlayışla hizmet eder bütün arkadaşlarımız."

Gelecek yıl mart ayında yapılacak yerel seçimlerin önemine işaret eden  Ataş, "Bu kongre aynı zamanda o yerel seçimlerin belki bir startı mahiyetinde  olacaktır. Bu açıdan da çok önemsiyoruz. Sayın Genel Başkanımız bu kongrede yerel  seçimlerle ilgili hedefleri de belki kamuoyu ile paylaşma zemini bulacaktır.  2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşma yolundaki süreci en sağlıklı şekilde  götürecek bir yapıyla kongremizi yapacağız." değerlendirmesini yaptı.

"Çok farklı bir kongre olacak"

Ataş, MKYK'daki değişim sürecine ilişkin takdirin  Başkan Erdoğan'da  olduğunu hatırlatarak, "Önceki kongrelere baktığınız zaman yüzde 30-40  seviyesinde bu değişimler hep yaşanmıştır, bunlar doğaldır. İl ve ilçe  kongrelerinde yüzde 30-40 seviyesinde, yönetimler seviyesinde yüzde 40-45  seviyesinde bu değişimler yaşandı." ifadesini kullandı.

24 Haziran seçimlerinden sonra kabinede ve TBMM yönetiminde  değişiklikler yaşandığına işaret eden Ataş, şunları kaydetti:

"Daha önce Bakan olan arkadaşlarımızın bir kısmı Mecliste  komisyonlarda, divan üyeliklerinde ve dış komisyonlarda görev aldılar. Görev  alamayan Bakanlarımız var. Bütün bunları değerlendirecek olan Sayın Genel  Başkanımızdır. Bunları nerede, hangi görevlerde değerlendirir, kendi takdirinde  olan bir şeydir. Genel Başkanımız her zaman parti menfaatlerinden daha ziyade  ülke ve millet menfaatlerini önceleyen bir anlayışla siyaset yapmayı gelenek  olarak benimsemiş bir lider. Hem partimizi hem de ülkemizin ve milletimizin  geleceğini düşünmek zorundayız, Genel Başkanımız da bu duyguyla hareket edecektir  diye düşünüyorum. Siyasi partilerde, siyasette tecrübe de çok önemlidir. Tecrübe  de göz önünde bulundurularak, yeni yüzlere de yer verilerek bu değişimin  yaşanacağını ümit ediyorum. Kongremizin partimize, ülkemize ve milletimize  hayırlı olmasını temenni ediyorum. Çok farklı bir kongre olacak diye  düşünüyorum."
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0