13.06.2018 13:33 | Son Güncelleme:
AA

AK Parti sözcüsü Mahir Ünal'dan Adil Öksüz iddiasına yanıt

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü  Mahir Ünal, FETÖ'nün darbeci sözde "hava kuvvetleri imamı" Adil Öksüz'ün  Almanya'da olduğu iddiasına ilişkin, "Elimizde bu bilgilere dönük resmi  diyebileceğimiz bir bilgi yok ama Almanya’nın FETÖ terör örgütü mensuplarına  dönük tutumundan duyduğumuz rahatsızlık ortada, bunu en üst düzeyde yetkililere  ilettik." dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, TGRT Haber'in canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Öksüz'ün Almanya'da olduğuna yönelik haberlerin basında yer aldığının  hatırlatılması üzerine Ünal, haberin Anadolu Ajansı tarafından geçildiğini ve  bunun Ajansa yapılan ihbara dönük bir haber olduğunu söyledi.

"Elimizde bu bilgilere dönük resmi diyebileceğimiz bir bilgi yok ama  Almanya’nın FETÖ terör örgütü mensuplarına dönük tutumundan duyduğumuz  rahatsızlık ortada, bunu en üst düzeyde yetkililere ilettik." ifadesini kullanan  Ünal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Birçok eski FETÖ’cü yargı-emniyet mensubunun Almanya'da olduğuna dair  elimizde bilgiler var, bunlarla ilgili de Almanlarla görüşüyoruz. Önümüzdeki  günlerde Alman hükümetinden bu konuda olumlu adımlar bekliyoruz. Sadece Almanya  değil AB ve Amerika'da da Türkiye'nin bu konulardaki kararlı tutumunu ve bu  konudaki ısrarcı bilgilendirmeleri nedeniyle gelişmelerin olmasını bekliyoruz.  Artık bu yapının gerçek yüzü anlaşılmaya başlandı. Amerika'da da bu hain yapıyla  ilgili çatlak sesler çıkmaya başladı. Bu durumdan son derece de muzdaripler.  Şimdi bunun altını çizelim, 'terör örgütlerinin inlerine gireceğiz' dedik.  PKK'nın durumu, DEAŞ'ın durumu ortada, bugün dünyanın değişik yerlerinde FETÖ  mensuplarını istihbarat ekiplerimiz paketleyip getiriyor. Bu konuda büyük bir  diplomasi yürütüyoruz."

"KILIÇDAROĞLU SİNEKTEN YAĞ ÇIKARIYOR DEMEKTİR"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü  Mahir Ünal, 24 Haziran'da gerçekleştirilecek seçime ilişkin CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı anket sonuçları konusunda, "Kemal Kılıçdaroğlu,  yüzde 30-32 bandına oturan Muharrem İnce'den bir cumhurbaşkanı çıkarıyorsa artık  sinekten yağ çıkarıyor demektir." dedi. 

AK Parti iktidara geldiğinde bütçenin yüzde 44'ünün faiz giderlerine  harcandığını, bunu yüzde 9'lara kadar çektiklerini ve faize giden paraları da  yatırıma yönlendirdiklerini belirten  Ünal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  2002'de göreve geldiğinde arkasında büyük bir başarı hikayesi olduğuna işaret  etti.

Ünal, "Türkiye, 2002’de eğitim yatırımlarında 20 ülke içerisinde  sondan ikinciydi, bugün Türkiye ilk ikide. Bütün bunların sonunda meydanların  dili ‘yaparsa AK Parti yapar’ diyor." diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalıp kalmayacığı yönündeki  soruya, "Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 30-32 bandına oturan Muharrem İnce'den bir  cumhurbaşkanı çıkarıyorsa artık sinekten yağ çıkarıyor demektir." yanıtını veren  Ünal, seçimlerde Muharrem İnce'nin yüzde 30'un üzerine çıkması halinde Kemal  Kılıçdaroğlu'nun genel başkan olarak o koltukta oturamayacağını savundu.

"Burada Muharrem İnce'nin cumhurbaşkanlığı adaylığı ve verdiği  mücadele cumhurbaşkanı olma mücadelesi değil. Cumhurbaşkanlığı seçimi üzerinde  bir parti içi mücadele ve CHP genel başkanlığı mücadelesi burada söz konusu."  diyen Ünal, şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanamayacaklarını anladıklarında, bu defa  meclise yönelik bir ittifak gerçekleştirdiler. Kazanamayacaklarını biliyorlar.  Kemal Kılıçdaroğlu'nun yaşadığı trajedi ya da trajikomik durum aslında şu; Şimdi  Kemal Kılıçdaroğlu, dokuzuncu yenilgisini almamak için sahneye 'Gel bakalım  Muharrem' diye İnce'yi çağırdı. Dokuzuncu yenilgiyi Kılıçdaroğlu değil, İnce  almış olacak. Parti içeresinde de muhalefetten ve genel başkan adayı olarak bir  rakibinden kurtulacaktı. İnce, yüzde 30'u görürse o zaman Kemal Kılıçdaroğlu'nun  oturup kara kara düşünmesi gerekiyor."

Muharrem İnce'nin Diyarbakır mitingi

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin Diyarbakır mitingini de  değerlendiren Mahir Ünal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun geçmişteki  Hakkari mitingini anımsatarak, o mitingin de HDP'nin desteği ve adeta korumasıyla  gerçekleştirildiğini belirtti.

Bu konuda bir tespitte bulunan Ünal, "Şu net gözüküyor; HDP’li oyların  cumhurbaşkanlığı seçiminde Muharrem İnce’ye, HDP’nin barajı aşması için de bazı  CHP oylarının da HDP’ye gitmesi konuşuluyor. CHP, yasal zeminde HDP ile bir  ittifak oluşturmadı ama o ittifakı informel olarak devam ediyor." ifadesini  kullandı.

Mitinge katılanların bir kısmının HDP seçmeni olduğuna işaret eden  Mahir Ünal, şunları kaydetti:

"Selahattin Demirtaş lehine atılan sloganlar ve bayraklar, açık  şekilde gösterdi ki oraya gelen seçmen HDP seçmeniydi. Buna bir şey demiyorum.  Şunu sorguluyorum bu ülkede HDP'li siyasetçiler, milletvekilleri, il başkanları  yıllarca örgütün dağ kadrosuna o çocuk yaştakileri kazandırmak için kendi sözde  kültür merkezlerinde, parti merkezlerinde her türlü çalışmayı yaptılar. Dağa  gönderdikleri çocukların kanı o HDP'li siyasetçilerin elindedir. HDP siyasi  hiçbir zaman demokratik siyasetten yana olmadı. HDP siyaseti Kandil'in  talimatıyla yaptı. Demirtaş, hiçbir zaman demokratik siyasetten yana olmadı. Biz  onlara 'silahla, terörle aranıza mesafe koyun, Kürtler size PKK'nin emrine girin  diye oy vermediler. Size oy veren seçmen silahı çözüm olarak gördüğü için değil,  PKK'dan, silahtan, terörden kurtulmak için, siyaseti bir çözüm olarak gördüğü  için HDP'ye oy verdi.' dedik. Ama HDP'li siyasetçiler hiçbir zaman silahtan,  terörden uzak durmadılar, aralarına mesafe koymadılar. Siyaset ilkeli bir duruş  gerektirir. Kemal ve Kılıçdaroğlu ve arkadaşlarının CHP'sinden bu duruşu  beklemiyoruz. Yerli ve milli duruşu Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP zaten kaybetti."

Mahir Ünal, CHP'nın terörü kaynağında kurutmak için yürüttükleri  operasyonlara karşı çıktığını, devletin, ordunun ve hükümetin yaptığı her işi  itibarsızlaştırmak için yapılan kara propagandanın operasyon aparatı olarak  CHP'nin her zaman kullanıldığını savundu.

Terör sorunu

Bazı ülkelerin Türkiye'ye karşı terör örgütlerini bir kart olarak  kullanmak istediğini ancak Türkiye'nin bu kartları onların elinden alacağını  belirten Ünal, Türkiye'nin 24 Haziran'dan sonra bambaşka bir Türkiye olarak  herkesin karşısına çıkacağına işaret etti.

Yeni dönemde Türkiye'nin sorunlarını daha kolay çözebilen, kendi  ayakları üzerinde daha sağlam basan bir ülke olacağını anlatan Ünal, partinin  bugüne kadar milletin gücüyle geldiğini 24 Haziran'dan sonra da hem siyasetin  gücü hem de sistemin gücüyle yollarına devam edeceklerini bildirdi.

CHP'nin Suriye politikasını ve terörle mücadele konusundaki tavrını da  eleştiren Ünal,  şunları söyledi:

"Kandil'e doğru ilerliyoruz. CHP ne diyor; 'Efendim seçime 10 gün kala  Kandil'e operasyon mu düzenleniyor' diyor. Mart ayında başlattık, yani biz  Türkiye seçime girdi diye terörle mücadeleyi mi bırakacağız? Tabii ki terörle  mücadele devam ediyor. Şimdi Kandil'e gireceğimizi anlayınca ne demeye  başladılar, 'Zaten terör örgütü Kandili'i boşalttı'. Tıpkı Afrin'de söyledikleri  gibi. Yahu Allah aşkına böyle bir söylem ve dilin HDP ve CHP'nin söyleminden  farkı yok. Aynı şekilde bakıyorsunuz CHP'nin PKK'nın  söyleminden ve dilinden de  farklı dil, yine bakıyorsunuz FETÖ'nün Türkiye ve Erdoğan söyleminden CHP'nin  söyleminden herhangi bir farkı yok."

Mahir Ünal, ayrıca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun FETÖ'yle  mücadeleyi sulandırdığını sözlerine ekledi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy1