31.01.2014 14:38 | Son Güncelleme:

AK Partili vekil istifa etti

İhraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edilen Ak Parti İstanbul Milletvekili Muhammed Çetin, partisinden istifa etti.

Çetin, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında bugüne kadar istifa etmemesinin nedeninin Fethullah Gülen olduğunu söyledi.

Çetin, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, 17 Aralık'ta gerçekleştirilen rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun, pek çok şeyin görülmesine neden olduğunu, pek çok kişinin gerçek rengini ortaya çıkardığını söyledi.

Siyasi hayata "adaletin ve kalkınmanın" teminatı olarak giren ve adına "AK" diyen partinin, maalesef yolsuzlukların ve rüşvetin üzerine gideceği yerde, aksine onları ortaya çıkarmaya çalışan kamu görevlilerini kıyıma tabi tuttuğunu iddia eden Çetin, şu ifadeleri kullandı:

 "Bugün gelinen noktada AK Parti, maalesef, kararmıştır. Yolsuzlukların örtüldüğü, hırsızların korunup-kollandığı, hukuksuzluğun hukuk haline geldiği bir sürecin, mimarı olmuştur. Çalanlardan, yiyenlerden, hortumculardan bıkıp, bir ümitle, AK Parti'ye teveccüh eden temiz yürekli milletimiz, maalesef, bir kere daha hayal kırıklığına uğramıştır. AK Parti, asli hüviyetinden ve kimliğinden süratle uzaklaşmış ve istifa eden bir bakanımızın ifadesiyle, oligarşik dar bir yapının hegemonyasına girmiştir. Bu sebeple, varlık sebebini yitirmiş bu partide daha fazla kalmak, günahlarına ortak olmak anlamına geleceğinden, bugünden itibaren, AK Parti'den istifa ediyor, ve siyasi hayatıma bağımsız olarak devam edeceğimi, milletimize saygıyla arz ediyorum."

BİR ÇOK ARKADAŞIM İSTİFA EDEBİLİR

 Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çetin, disipline verildikten sonra istifa etmek için neden bu kadar beklediği ile ilgili soru üzerine, "Daha önce konuşmamamız istendiği için, 'belirtilen şahıslardan başkası konuşmasın' dendiği için itaat etmiştik. Ama artık olanlar karşısında sessiz kalmak mümkün değil. Bir çok arkadaşımın da bundan sonra aynı yolu takip edeceğini yakında göreceksiniz" diye konuştu.

 TBMM Genel Kurulu'nda ve AK Parti Grup toplantılarında hep kameraların görmediği en arkalarda oturduğunu dile getiren Çetin, görünme ve birilerine yaranma gibi bir durumunun sözkonusu olmadığını kaydetti.

 Çetin, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı, AK Parti İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır ile AK Parti İzmir Milletvekili Ali Aşlık'ın kendisi hakkındaki iddialara yanıt verdi.

 "Koskaca bir camiaya tırpan sallanırken artık hızını alamayınca kendisine de saplıyor dönüp gelip tırpanın ucu, benimki de öyleydi" diyen Çetin, "Toplantıda o malum arkadaşa, 'sen aklını mı yedin, yürütülmekte olan bir soruşturmanın savcısına, 'senin sonun da öldürülen ya da intihar ettiği denilen savcının sonu gibi olacak' diyorsun. Orada 20-30 kişi vardı. O da ayağa kalkarak, 'savcı, hakim benim 15 senelik arkadaşım, liman hadisesi başlayınca kimler tutuklanacak, dosyayı bana versene dedim. Savcı olmaz deyince senin gibi hakimin... diyor ve kızarak o tweti attığını söylüyor. Bunu duyan yan taraftaki goygoycular, başka bir hadise ile birleştiriyorlar, ayakkabı esprisi. Benim ayaklarım 44 numara, önüne koyduğumda 88 ediyor. Bir ay boyunca, 'istifa etme, yemek yedirelim' muamelesine maruz kaldım" diye konuştu.

"BENİ TUTAN HOCA EFENDİDİR"

 Partideki hazımsızlığı bildiğini iddia eden Çetin, "Çoğu kimse rahatsız, bunlar içeride hep konuşulur, yakında da bu insanlar patır patır dökülür. Ben bağımsız olarak devam edeceğim, başka partilerle ilgim yok" dedi. Kaç kişinin istifa edeceği ile ilgili soruya, Çetin, "250 yeter mi, sizi memnun eder mi ben ne bileyim, benim tanıdığım insanlar var" yanıtını verdi.

 Gazeteci Emre Uslu'nun kendisini aradığını belirten Çetin, Fethullah Gülen ile görüştüğünü, ancak siyasi bir meseleyi konuşmadıklarını söyledi. Çetin, Gülen'in kimseye istifa et demeyeceğini ifade ederek, "Aylarca önce gitmek istememe rağmen, beni bugüne kadar tutan Hoca efendidir ve ben bunu Mustafa Elitaş'a ve diğer arkadaşlarıma söylüyordum" diye konuştu.

 Muhammed Çetin, bazı milletvekillerinin evlerinde kayıt yaptığı yönünde iddialar olduğunun söylenmesi üzerine, "Bunu işletmek istiyorlarsa, AK Parti ve o vekiller... Ta Başbakanımızın da bundan haberi var, içindeki muhtevayı duyarlarsa AK Parti'ye çok büyük zarar verir. Benim amacım üzüm yemek bağcıyı dövmek değil, benim amacım belli insanları sokağa çıkarmak falan değil, onlar açıklamadıkça ben açıklamayacağım" dedi.

 "Bunca hırsızlığı ne zaman keşfettiniz?" sorusuna Çetin, "Medyada dökülünce keşfediyorsunuz. Seçim bölgemde de millet bize söyleyince biz de partiye iletiyoruz. Bölgemizde şahsen tanıklık ettiğimiz birtakım şeyler oldu, onu o zaman partiye ifade ettik. İstanbul'dan bir vekilimizin ifadesiyle, 'böyle köftelik işlerle alakam olmadığını' söyledim, 'beni bulaştırmayın' dedim" ifadesini kullandı.

 Çetin, bir soru üzerine, cemaat kontenjanından milletvekili seçilmediğini söyledi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0