31.10.2008 02:37 | Son Güncelleme:

Akan kan dursun

Kuzey Irak Kürt yönetimi lideri Mesud Barzani, Washington'da yaptığı açıklamada, 'Türkiye’ye barış ve kardeşlik mesajı gönderiyorum. Akan kanın durması için hepimizin çalışması gerek, çünkü kan akması kimsenin yararına değil' dedi

Akan kan dursun

Kuzey Irak'taki Kürt yönetiminin lideri Mesud Barzani, Washington’da onuruna verilen davette, Türkiye’ye barış ve kardeşlik mesajları gönderdi. Barzani, resepsiyonda yaptığı kısa konuşmanın ardından aralarında bazı Türk gazetecilerinde bulunduğu basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Barzani, "Türkiye’ye barış ve kardeşlik mesajı gönderiyorum.
Akan kanın durması için hepimizin çalışması gerek, çünkü kan akması kimsenin yararına değil” dedi. Barzani, Ankara’ya yakın bir tarihte gelme niyeti olup olmadığı sorusuna da, "Doğru zaman ve şartlar oluştuğunda gelebilirim. Henüz değil” yanıtını verdi.
Barzani, resepsiyonda konuklara yaptığı kısa konuşmada da, “Bölgedeki komşularımızla iyi ilişkiler içinde olmaya ve Irak’ın bütünü için çalışmaya devam edeceğiz. Sorunlarımız var ama bunları işbirliği ile aşacağız” dedi.

Resepsiyon rekabeti
Mesut Barzani için Washington’daki Fairmont Otel'de verilen resepsiyonun Türkiye Büyükelçiliği'ndeki Cumhuriyet resepsiyonu ile aynı gün ve saate rastlaması, kulislerde Kürtlerin Türkiye ile rekabet ettiği izlenimi yaratırken, ev sahipliğini üstlenen Kuzey Irak Yerel Yönetimi’nin Washington Temsilcisi Kubat Talabani, “Bilseydim gerçekten bugün yapmazdım. Ama cumhuriyet resepsiyonuna da davet edilmedim” diyerek Türkiye’ye sitem etti.
Irak Savaşı’nın başlandığı dönemde Başkan Bush'un ekibinde yer alan pek çok isim Kürtlerin düzenlediği resepsiyonda yer aldı. Eski Irak Geçici Valisi Paul Bremer, eski Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfovitz, “Karanlıklar Prensi” olarak anılan Richard Perle, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi eski Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad, Kuzey Irak Yerel Yönetimi’nin davetine gelen isimler arasındaydı.
Davete Amerikan-Türk Konseyi Başkanı Emekli Büyükelçi Richard Holmes da katıldı.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0