01.11.2011 13:00 | Son Güncelleme:

Akbank'tan Türk bankacılığında bir ilk!

Akbank, iklim değişikliğine karşı hükümetleri küresel işbirliği ve acil önlem almaya çağıran Durban Bildirisi’ni imzalayan Türkiye İklim Liderleri Gurubu üyesi tek Türk bankası oldu.

Akbank’tan yapılan açıklamada, Güney Afrika’nın Durban kentinde Aralık ayında gerçekleştirilecek olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirvesi öncesinde hazırlanan ve Akbank’ın da imza attığı Durban Bildirisi’nin, iklim değişikliğine karşı hükümetleri küresel işbirliği ve acil önlem almaya çağırdığı belirtildi.

Cambridge Üniversitesi ile çalışan büyük şirketlerden oluşan Galler Prensliği İklim Değişikliği Liderleri Grubu’nun, Güney Afrika’nın Durban kentinde Aralık ayında gerçekleştirilecek olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirvesi öncesinde hazırladıkları Durban Bildirisi’nin geçtiğimiz günlerde yayınlandığının ifade edildiği açıklamada, daha önce Kopenhag, Bali, Proznan ve Cancun zirveleri için Galler Prensliği İklim Değişikliği Liderleri Grubu’nun hazırladığı bildirilerin devamı niteliğindeki Durban bildirisinin, iklim değişikliğine karşı daha etkin mücadeleye yönelik uluslararası işbirliğinin artırılması çağrısında bulunduğu söylendi.

Durban’da hükümet temsilcilerine sunulacak bildiriyi 29 ülkeden farklı sektörlerde faaliyet gösteren 200’ün üzerinde şirket imzalarken, Akbank Türkiye İklim Liderleri Gurubu üyesi olarak Durban Bildirisi’nin geliştirilmesine katkı sağlayan ve bildiriye imza atan tek Türk bankası oldu.

"DURBAN BİLDİRİSİ’NE DESTEK VERMEKTEN GURUR DUYUYORUZ"

Durban Bildirisi’nde Akbank’ın yer almasıyla ilgili olarak bir açıklama yapan Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, dünya iklim değişikliği ile mücadelede kritik bir eşiğe gelindiğini söyleyerek, "Gelinen bu noktada bireysel çabalar yetersiz kalıyor. İklim değişikliğinin telafisi mümkün olmayan noktalara gitmesini önlemek için iyi niyetli, küçük adımların yanında hükümetler, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği içinde, kararlılıkla uygulayacağı net bir aksiyon planına acilen ihtiyaç bulunuyor. Türkiye’de sürdürülebilirliğin öncüsü olarak, iklim değişikliğine karşı ülkemizde ve küresel platformda yürütülen mücadeleye aktif bir oyuncu olarak katılıyoruz. Akbank olarak daha yaşanabilir bir dünya ve sürdürülebilir bir çevre için iklim değişikliği ile küresel mücadeleye dikkatleri çeken ve duyarlılığı artıran Durban Bildirisi’ne destek vermekten gurur duyuyoruz" dedi.

Türkiye’de uluslararası standartlara uygun sera gazı emisyonu raporlaması taahhüdünü öncü olarak veren Akbank, şirketlerin ve hükümetlerin Küresel İklim Değişikliği tehdidine karşı önlem almalarını sağlayacak bilgileri toplamak ve paylaşmak amacıyla başlatılan CDP (Karbon Saydamlık Projesi) kapsamında yayınlanan CDP Global 500 raporuna Türkiye’den 2 yıl üst üste giren ilk ve tek kuruluş olmuş ve dünya liderleri düzeyinde puan almıştı.(ANKA)

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerGaller