Hatay

Yerel Haber
07 Ekim 2017 - 15:30

Akbez Geyik Böceği İçin Koruma Planı

Sadece Amanos Dağları'nda yaşadığı belirtilen altı antenli "Akbez Geyik Böceği"nin neslinin devamı için tür koruma eylem planı hazırlandı

HATAY (AA) - Dünyada sadece Amanos Dağları'nda yaşadığı belirtilen altı antenli ''Akbez Geyik Böceği"nin (Lucanus Cervus Akbesianur) tür koruma eylem planı hazırlandı.

Amanoslar Çevre Koruma ve Dayanışma Derneği (AÇED) Başkanı Hasan Hüseyin Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Akbez Geyik Böceği'nin neslinin tükenmeyle karşı karşıya kaldığını anımsattı.

Böceğin neslinin devamı için Orman ve Su İşleri Bakanlığının harekete geçtiğini belirten Aksoy, şöyle devam etti:

"Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın, koruma statüsü katagorisinde yer alan Akbez Geyik Böceği'nin koruma tür planına başlanması iyi bir adım. Bununla ilgili kentimizde Doğa Koruma ve Milli Parklar Hatay Şubesi Müdürlüğünün bölgedeki tüm kamu kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla bir çalıştayı oldu. Biz de bu çalıştaya katıldık. Meşe ağaçlarının köklerinin 50 santim üstünde yaşayan bu böceklerin Amanosların endemik bir türü olmasından dolayı korunmasının faydalı olacağını düşünüyoruz. Böceği ilk kamuoyuna taşıyan biziz. Özellikle Amanos Dağları Dörtyol bölgesinde yaşam alanları bulunan bu böceklerin tanıtımı ve korunması için 2011 yılında 'Börtü Böcek Etkinlikleri Tanıtım Projesi' kapsamında, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Küresel Çevre Fonundan 10 bin dolar hibe almıştık."

Aksoy, bu tanıtım sırasında birçok alana uyarıcı levhalar, tanıtıcı broşürler dağıttıklarını kaydetti.

HatayYerel Seçim Sonuçları

Hatay Hava Durumu

19°CŞİMDİSALI
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.