22.04.2013 12:26 | Son Güncelleme:

Akil İnsanı çıldırttılar!

Akil İnsanlar Heyeti'nin Kocaeli toplantısında bir grup İşçi Partili'nin protestoları yılları hukukçusu Yücel Sayman'ı bile çıldırttı.

Akil İnsanlar Heyeti'nin cuma günü Kocaeli Uluslararası Gençlik Merkezi'nde düzenledigi toplantı gergin anlara sahne oldu. Yaklaşık 50 kişilik İşçi Partisi ve TGB'li grup ellerinde Türk bayraklarıyla içeriye girmek istedi. Slogan atan grupla polis arasında arbede yaşandı. Ali Bayramoğlu, Levent Korkut, Yücel Sayman ve Mustafa Armağan'dan oluşan Ekil İnsanlar heyeti konuşmaya başlayacakları sırada TGB Koceli İl Başkanı Yeşim Çakmak, TGB bayrağı açarak akil insan gurubunu protesto etti. "Beni girişte içeriye almak istemediler. Vatandaş olarak neden içeriye girmekte güçlük çekiyorum anlamıyorum. " diyerek tepki gösterdi.

İŞTE O İLGİNÇ AN...

SALONU TERK ETTİ
Aynı gruptan bir kişi Akil İnsan Heyetinin hükümetten ne kadar para aldığını sordu. Doç.Dr. Yücel Sayman ise para almadıklarını söyledi. Ali Bayramoğlu bir kaç kez konuşmak istemesine rağmen konuşması grup tarafından sürekli kesilince ve salondaki gerilim tırmandı. Akil adamlar eyetine destek verenler ve karşıt düşüncede olanlar arasında da zaman zaman tartışmalar çıktı.

"ÇÖZÜM SÜRECİ KOCAELİ'NDE KABUL EDİLMİYOR"
Salonda seslerin yükselmesi üzerine Doç.Dr. Yücel Sayman sürecin Kocaeli'nde kabul edilmediğini anladıklarını söyleyerek konuşmasını söyle sürdürdü: "Kocaeli'nde anladık ki bu kadar tepki var. Kocaeli'nde bu sürecin kabul edilmediğini anladım. Türkiye'nin her yerinde yaptığımız yöntemi uyguladık burada. Zafer kazandınız. Rapora yazıcaz burayla ilgili düşünceleri. Kocaeli çözüm sürecini kabul etmiyor. Biz buraya kimseye bir şey anlatmaya gelmiyoruz. Bu süreçle ilgili söylediğimiz şuydu. Sizin fikriniz nedir? Düşünceniz nedir? Burada gür bir sesle 'İstemiyoruz' diye çıktı. Ben sizin öğretmeniniz, ağbeyiniz değilim. Siz konuşurken herkes görüşünü belirtirken bizde kendi görüşürümüzü tıpkı sizinki gibi belirteceğiz. Burada büyük bir çoğunlukla bu süreci desteklemiyor. Buradan çıkan sonuç 'Bu süreci durdurun' şeklinde bir sonuç çıkmıştır" diye konuştu.

SİZİ BURAYA KİM GÖNDERDİ!
Yine bir protestocu Sayman'a, "Sizi buraya kim gönderdi" diye sordu. Sayman, "Sizi kim gönderdi? Böyle soru sorulmaz ki" dedi. Ardı arkası kesilmeyen tacizlerden bunalan Sayman prostestocunun konuşma sırasından ıslık çalması üzerine tepki gösterdi. "Kabul kazandınız, siz kazandınız. Bravo. Sonuç bu, hepiniz katıldınız, teşekkür ederiz, bu rapor böyle gidecek. Tamam bizde akil filan değiliz, onun da hesabını verdiniz, onu da çok iyi biliyorsunuz" dedi. Heyet protestoların ardından salondan ayrıldı.

YÜCEL SAYMAN KİMDİR?
Ülkemizin önde gelen hukukçularından Yücel Sayman, 1958 yılında Saint Joseph Lisesi ‘nde eğitim aldıktan sonra 1962 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ‘nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ‘ne 1963 yılında asistan olarak giren Sayman , 1969 yılında Strasbourg Hukuk Fakültesi ‘nde doktorasını tamamlamış ve doçentlik ünvanına 1978 yılında sahip oldu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Devletler Özel Hukuku anabilim dalında öğretim üyesi oldu. 1996 Ekim ayında İstanbul Barosu Başkanı seçildi. Uluslararası Avukatlar Birliği başkan danışmanı sıfatıyla 1992 yılında bu yana birliğin yönetim kurulu üyeliğini yapmaktadır.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0