Akıllı telefonları uyurken bile yanımızdan ayırmıyoruz

13.11.2017'de eklendi13.11.2017-11:24 'de güncellendi
Akıllı telefon kullanımı her geçen gün artarken söz konusu teknoloji bireylerin sosyal hayatlarını da önemli şekilde etkiliyor. Türkiye'de akıllı telefonların hayatlarının önemli bir parçası olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 60'ı bulurken her iki kişiden biri gece uyurken bile bu cihazları yanından ayırmıyor.

Araştırma kuruluşu GfK ve DigitalTalks iş birliğiyle Türkiye genelinde  15 ilde, 15 yaş ve üzeri 1166 akıllı telefon sahibiyle görüşülerek, kişilerin  akıllı telefon kullanımları ile ilgili tespitlerde bulunuldu.

Buna göre, katılımcıların yüzde 59'u akıllı telefonlarının  hayatlarının önemli bir parçası olduğunu ancak dozunda kullandıklarını  düşündüğünü kaydetti.

Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 44'ü cihazlarına  bakamadıklarında kendilerini huzursuz hissettiğini, yüzde 38’i ise Sabah uyanınca  ilk yaptıklarının sosyal medya ve mesajlarını kontrol etmek olduğunu dile  getirdi.

Her 3 kullanıcıdan biri (yüzde 37) telefonuyla çok sık ilgilenmesinden  ailesinin ve arkadaşlarının rahatsız olduğunu belirtirken, yüzde 28’i gece  telefona bakmak için uyandığını ve çoğu zaman tuvalete bile telefonuyla gittiğini  ifade etti. Her iki kişiden biri de (yüzde 51) uyurken telefonunu yakınında  tuttuğunu kaydetti.

WhatsApp ve Facebook kullanımı açık ara önde

Akıllı telefon sahibi olanların yüzde 97'si telefonlarında mesajlaşma  uygulaması olarak "WhatsApp"ı kullanırken, bunu yüzde 66 ile Messenger uygulaması  takip etti.

Her 3 kullanıcıdan ikisi de akıllı telefonları olmasına rağmen hala  kısa mesaj (SMS) yazmaya devam ettiğini dile getirdi.

Katılımcıların yüzde 72'si mesajlaşma uygulamalarını sürekli ya da sık  sık kontrol ettiğini belirtti.

Akıllı telefon sahibi olanların yüzde 93'ü telefonlarında sosyal medya  uygulaması olarak Facebook’u tercih ederken, bu uygulamayı kullanan erkeklerin  oranı yüzde 95'i, kadınların oranı yüzde 91'i buldu.

En çok kullanılan uygulamalarda ikinci sırada ise yüzde 63 ile  Instagram yer alırken, bunu yüzde 16 ile Snapchat izledi. Sosyal medya  uygulamalarını kullanan her 4 kişiden 3'ü de bu uygulamaları sürekli veya sık sık  kontrol ettiğini kaydetti.