10.11.2017 16:34 | Son Güncelleme:
ANKARA (AA)

Akıncı: Mustafa Kemal Atatürk tüm dünya için önemli bir değerdir

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı  Mustafa Akıncı, "Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, sadece Türkiye için değil tüm  dünya için önemli ve eşsiz bir değerdir." dedi.

Akıncı, Türkiye Barolar Birliğinin (TBB) Ankara'da düzenlediği  Uluslararası Atatürk'ü Anma Programında "Atatürk ve Kıbrıslı Türkler" konulu  konuşma yaptı.

Programı düzenleyen TBB'ye teşekkür eden Akıncı,"Büyük önder Mustafa  Kemal Atatürk, sadece Türkiye için değil, tüm dünya için önemli ve eşsiz bir  değerdir. Güç koşullar altında halkını özgürlüğe kavuştururken sergilediği üstün  başarı evrensel ilham kaynağıdır. Koyduğu ilkelerse halen geçerliliğini koruyan  birer yol göstericidir." dedi.

Kıbrıslı Türklerinin, bir asra  yakın süredir Mustafa Kemal Atatürk’e  sarsılmaz bir sevgiyle bağlılıklarını sürdürdüğünü belirten Akıncı, "Ada,  Kurtuluş Savaşı boyunca İngiliz sömürgesi olduğu halde Kıbrıslı Türkler  Anadolu’ya maddi manevi destek vermenin yollarını arayıp bulmuşlardır." diye  konuştu.

Akıncı, Kurtuluş Savaşı döneminde bazı Kıbrıslı Türklerin gönüllü  olarak Anadolu'ya gittiğini, cephelerde savaştığını ve kurtuluş mücadelesine  karınca kararınca destek olabilmek için Ada’nın değişik yerlerinde bağış  kampanyaları düzenlendiği anlattı.

"İnsanlar yoksul evlerinin kıt imkanlarını, günlerini oruçlu geçirerek  Anadolu’daki mücadele için ayırırken, gazetelerde 'Anadolu’daki kardeşlerimizin  helak olmasına seyirci kalınmasının alçaklık olacağına' ilişkin yazılar  yayınlanıyordu." diyen Akıncı, değişik mekanlarda sahnelenen tiyatro oyunlarında  hem Mustafa Kemal sevgisi işlendiğini hem de Anadolu’ya gönderilmek üzere maddi  kaynak oluşturulduğunu hatırlattı.

Akıncı, o dönemde Anadolu cephesinden gelen her güzel haberin,  Kıbrıs'ta coşkulu meydan kutlamalarına vesile olduğuna işaret ederek, "Sömürge  valisi, Anadolu’da elde edilen zafer sonrasında Kıbrıs’ta yapılan kutlamalar  karşısında hayretini gizleyememiş ve 'Sizlere ne oluyor? Mustafa Kemal'in ne  yüzünü gördünüz ne de sesini duydunuz. Buna rağmen sokaklara dökülüp, zaferlerini  kutluyorsunuz' demekten kendisini alamamıştı." ifadelerini kullandı.

Kıbrıslı Türkler arasında Atatürk'e olan sevgi ve bağlılığın Kurtuluş  Savaşı sonrasında da artarak devam ettiğini dile getiren Akıncı, Kıbrıs'ın,  Misak-ı Milli sınırları içinde yer almamasına rağmen, yeni kurulan Türkiye  Cumhuriyeti'nde hayata geçirilen reformlara Kıbrıslı Türklerin hiçbir baskıya  gerek kalmadan en erken zamanda uyum sağladığını söyledi.

- "Çağdaş medeniyetler düzeyine ulaşma hedefi hepimiz için geçerli"

Akıncı, laikliğin, Kıbrıslı Türkler için vazgeçilmez bir ilke olmayı  sürdürdüğünü belirterek, "Kıbrıslı Türkler, inanç özgürlüğüne kusursuz saygı,  laiklik ilkesine sonsuz sadakat duymaktadırlar. Bu, onların Atatürkçü yanlarının  en önemli göstergelerinden biridir." dedi.

"Atatürk’ün, çağdaş medeniyetler düzeyine ulaşma hedefi bugün hepimiz  için geçerliliğini sürdürmektedir." diyen Akıncı, sayısız askeri başarının sahibi  Atatürk'ün, her askeri ve siyasi zaferin ekonomik zaferle taçlandırılmasının şart  olduğunu söylemekten de geri durmadığını belirtti.

Türkiye ve KKTC'nin, ekonomik kalkınma ve sosyal gelişme kaydetme,  demokrasiyi güçlendirme, kültür ve sanat alanına yatırım yapma, bilimi ve eğitimi  önemseme görevini artırdığını söyleyen Akıncı, "Dünyamızın en geniş refahın  sağlanması için daha eşitlikçi ilişkilere, huzur için ise daha barışçı  yaklaşımlara ihtiyaç duyduğu çok açıktır." dedi.

Akıncı, "Bizler, Kıbrıslı Türkler olarak 'Yurtta barış, dünyada barış'  diyen Atatürk’ün gösterdiği yolu kararlılıkla yürüdük, bundan sonra da yürümeye  devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Kıbrıs’ta yıllardır süren sorunun, barışçıl ve adil bir çözüme  kavuşturulması için son iki yılda yoğun çaba harcadıklarının altını çizen Akıncı,  soruna taraf olan tüm kesimlerin kazançlı çıkacağı bir ortaklığın kurulabilmesi  için yapıcı bir tutum sergilediklerini belirtti.

Akıncı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çözüm arayışımızı sürdürürken, yine Atatürk’ün, 'Özgürlük olmayan bir  ülkede ölüm ve çöküş vardır. Her ilerlemenin ve kurtuluşun anası özgürlüktür'  diyen büyük önderin yolundan şaşmadık. Toplumumuzun özgürlüğüne ve güvenliğine  tehdit oluşturabilecek yaklaşımların karşısında durduk. Geçtiğimiz yaz,  İsviçre’nin Crans Montana kasabasında düzenlenen beşli Kıbrıs zirvesinin, Türk  tarafının samimi çabasına karşın, eşitliğimizi içselleştirememiş Rum tarafı  yüzünden ne yazık ki başarısızlıkla sonuçlandı."

Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin şimdilerde Ocak 2018'de yapılacak  başkanlık seçiminin havasına iyice girmiş olduğunu söyleyen Akıncı, "Bu süreç  sonucunda Kıbrıs Rum liderliği ve toplumunun, zihniyet dönüşümünü başarabilen  yeni bir yaklaşımı geliştirebilmesini umut etmek isterim." şeklinde konuştu.

Akıncı, bu yaklaşımın hayata geçmesi halinde Kıbrıs sorununun  "eşitlik, özgürlük ve güvenlik" temelinde adil ve kalıcı bir çözüme kavuşturmak  için yeni bir yönteme başvurulabileceğini dile getirdi.

Artık harcanabilecek zaman kalmadığını vurgulayan Akıncı, "Uzun  uzadıya gidecek verimsiz müzakereler yerine, sonuç odaklı, bütüncül yaklaşımlara  açık, süresi belli, yeni bir görüşme yöntemi üzerinde durmak gerekecektir." dedi.

Konferansa Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, Kazakistan, Tacikistan  ve Kırgızistan gibi çok sayıda ülkenin barolar birliğinden temsilciler katıldı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0