15.12.2012 02:30 | Son Güncelleme:
MERİÇ TAFOLAR Ankara

Akkiraz’dan Alevi raporu

CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz, kardeşi Hasan Akkiraz ile hazırladığı 40 sayfalık Alevi raporunu dün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sundu.


17-25 Ekim tarihlerinde 40 ilde yapılan ankette şu tespitler yer alıyor:
* Alevi toplumu yüzyılın ilk çeyreğinde Müslüman nüfusun yüzde 30’u idi. Alevilerin Türkiye nüfusunun yüzde 15’i olduğu ortaya çıktı. Son yüzyılda her 2 Aleviden 1’i asimile oldu.
* 4 bin 382 yerleşim yerindeki Alevi nüfus: 9 milyon 652 bin 467. Alevilerin asimile olduğu şehir merkezlerindeki nüfusunun yüzde 5’lik bölümü: 2 milyon 869 bin 285. Toplam Alevi sayısı: 12 milyon 521 bin 752.
* Özellikle son 10 yılda AKP iktidarı bürokrasiden Alevileri dışladı. Kamunun hiçbir alanında Alevilere yaşama hakkı tanınmadı. Alevi işadamları ve tüccarlar kamunun neredeyse tüm ihalelerinden dışlandı.
* Aleviliğin temel değerlerine saldırılması, aşağılanması ve çocukları ailelerin yaşam ve inanç dünyasına yabancılaştırılması karşısında Alevi aileler trajediler yaşamaya devam ediyorlar. Çocuklar Sünni çocuklar dışlamasın diye Kuran kursuna gitmek ister, Ramazan’da oruç tutar hale dönüşmeye başladı.
* Ebu Suud ya da İdris-i Bitlisi gibi isimler her anıldığında Aleviler yüzyıllar ötesinden aşağılayan, katleden ve hala nefeslerini sırtlarında hissettikleri büyük korkular yaşıyorlar. Muhteşem Yüzyıl gibi çok izlenen dizilerde Aleviler ve Alevilik bir öcü, korku ve mağaralarda yaşayan insanlar olarak tasvir ediliyor.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0