10.09.2018 10:44 | Son Güncelleme:
AA

Akkuyu NGS yüklenicileri arasına yeni bir şirket daha katıldı

Rusya devlet nükleer enerji kurumu Rosatom'dan, Türkiye'nin ilk nükleer santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi'nin  yüklenicileri arasına yeni bir şirketin daha katıldığı bildirildi.

Rosatom’dan yapılan açıklamada, Concern Titan-2 AŞ'nin Akkuyu NGS’nin  katılımcıları arasında yer alarak, Rosatom'un Mühendislik Bölümü bünyesindeki  şirketi Atomstroyexport AŞ'nin (ASE) ana yüklenicisi olarak faaliyette bulunacağı  belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ASE Yöneticisi Valery Limarenko,  Akkuyu projesiyle ilgili olarak, "ASE’nin mühendislik bölümünün tüm  tesislerindeki yapı ve montaj işlerinde güvenilir ortaklarla çalışmak için  Consern Titan-2 ile iş birliğine geçiyoruz. Bu kapsamda Consern Titan-2 AŞ  sektörel şirketlerden birisi olarak projemizde yerini almıştır.” ifadelerini  kullandı.

Rusya ve Finlandiya’da iki nükleer güç santrali projesinde  çalışmalarının devam ettiğini belirten Concern Titan-2 Genel Müdürü Grigory  Naginsky de "Nükleer güç santrallerinin inşasına ilişkin uzun yıllara dayanan  tecrübemiz bulunmaktadır. Nükleer güç santralinin inşaat süreçlerini ve  teknolojilerini tam olarak anlayarak Türkiye’de devam eden projeye katılıyoruz."  değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS'nin hükümetler arası  anlaşması Mayıs 2010'da Türkiye ile Rusya arasında imzalandı. İşletme ömrü 60 yıl  olacak ve bin 200 megavatlık 4 üniteden oluşacak santral, devreye girdiğinde  yılda 35 milyar kilovatsaat elektrik üretecek.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy1