10.09.2008 02:04 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet

AKP'li üyelerin Akman için 'mazeret' manevrası

RTÜK üyesi seçildikten sonra da Almanya'da Deniz Feneri’yle bağlantılı dört şirkette görev yaptığı ortaya çıkan RTÜK Başkanı Akman'ın durumunun netleşeceği toplantı, 5 AKP'li üyenin mazeret bildirerek toplantıya katılmaması nedeniyle yapılamadı

AKP'li üyelerin Akman için 'mazeret' manevrası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nda (RTÜK), Almanya'daki Deniz Feneri e.V. ile bağlantılı dört ayrı şirketteki yöneticilik görevini RTÜK üyesi seçildikten sonra da sürdürdüğü ortaya çıkan RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın durumunun ele alınacağı toplantı, AKP'li altı üyeden beşinin gelmemesi nedeniyle yapılamadı.
AKP'li altı üyeden sadece Akman'ın hazır bulunduğu toplantı "mazeret" belirten AKP'liler katılmadığı için dört yıldır ilk kez toplantı yeter sayısına ulaşılamadığı gerekçesiyle 19 Eylül'e ertelendi.
RTÜK'ün dünkü toplantısında, CHP'li üyeler, 13 Temmuz 2005'te RTÜK üyesi seçildikten sonra da ticari şirketlerde yöneticilik görevini sürdürmesi nedeniyle Akman'ın RTÜK Kanunu'na aykırı davrandığının tespiti ve gerekli yaptırım uygulanmasının karara bağlanmasını talep edecekti. Ancak toplantı salonunda AKP'li altı üyeden sadece Akman ile CHP'li üyeler Mehmet Dadak, Şaban Sevinç ve Hülya Alp hazır bulundu. 

4 yıldır ilk kez
AKP’li üyeler Paşa Yaşar ile Abdullah Darendeli görev nedeniyle yurt dışında bulundukları için toplantıda yer almazken, İlhan Yerlikaya, Davut Dursun ve Taha Yücel de mazeret bildirerek toplantıya katılmadı. Sonuçta salonda sadece dört kişi olunca toplantı yeter sayısı olan beş kişinin bulunmaması nedeniyle toplantı gerçekleşemedi. Böylece RTÜK, 4 yıldır ilk kez, "toplantı yeter sayısına ulaşılamadığı" gerekçesiyle toplanamadı. 

CHP: Engelleme çabası
CHP'li üyeler, AKP'li üyelerin "mazeret bildirme" yoluna gitmesini, RTÜK Kanunu'na aykırı bir durumu görüşmeyi engelleme çabası olarak değerlendirdi.
Dadak, "Weiss Handels-und Investment GmbH", "Euro 7 Fernesh Marketing", "Atlas Media Marketing" ve "European Consulting Marketing" adlı şirketlerde Akman'ın yöneticilik görevlerini 13 Temmuz 2005'ten sonra da aylarca sürdürdüğü yönündeki belgeleri anımsattı. 

'Çekilmiş sayılmalı'
Dadak, Almanya'daki Deniz Feneri e.V. davası çerçevesinde, Akman'ın ticari şirketlerde yöneticilik görevini sürdürerek RTÜK Kanunu'na aykırı davrandığının tespit edildiğini, bu nedenle Akman'ın görevinden çekilmiş sayılması gerektiğini bildirdi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0