31.07.2008 01:47 | Son Güncelleme:
Gökçer Tahincioğlu

AKP’ye ‘ciddi ihtar’

Anayasa Mahkemesi’nin 10 üyesi, “AKP laikliğe aykırı faaliyetlerin odağı” dedi. 6 üye kapatmadan yana, 4 üye Hazine yardımının kesilmesi yönünde oy kullandı. Böylece kapatılmaktan kurtulan iktidar partisine ağır bir uyarı yapılmış oldu

AKP’ye ‘ciddi ihtar’

Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın, temelli kapatılması istemiyle dava açtığı AKP’nin “laikliğe aykırı faaliyetlerin odağı haline geldiği”ne, ancak eylemlerinin kapatılmasını gerektirecek yoğunlukta olmadığına karar verdi. Yüksek Mahkeme, AKP’nin bu yıl aldığı Hazine yardımının yarısının kesilmesine karar verirken, iktidar partisi, gerekçeli kararda sıralanacak uyarıları dikkate almazsa yeni bir davayla karşı karşıya gelebilecek.
Yalçınkaya’nın 14 Mart’ta açtığı davayı 4.5 ay gibi kısa bir sürede karar aşamasına getiren Anayasa Mahkemesi, tarihi kararını 31 saatlik bir çalışma sonunda verdi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, kararı açıklamadan önce yaptığı konuşmada medyaya, siyasi aktörlere ve iktidar partisine yönelik mesajlar verdi. Kılıç, türban ve kapatma davası sürecinde kimi basın organları ve köşe yazarları tarafından ahlaki ve insani değerleri aşan eleştirilerle karşılaştıklarını kaydetti. Kılıç, heyetin bu hakaretlerden duyduğu üzüntüyü iletmek istediğini söyledi.

‘Baskıyla yapmadık’
Mahkemenin çalışma programını hiçbir zaman dışarıdan gelen baskılarla belirlemediğini anlatan Kılıç, “Önümüze gelen davaların gerek sosyal, gerek ekonomik, gerek siyasal boyutlarındaki önem nedeniyle bu davanın bir an önce sonuçlanması gerekliliğini gözardı edemezdik. Biz de bu ülkede yaşıyoruz” dedi.

Raportör açıklaması
Raportör Osman Can’ın bu nedenle türban dosyasından sonra AKP davasında da görevlendirildiğini belirten Kılıç, “Çok kısa sürede raporunu yazdı. İki arkadaşımız da refakat etti. Türban davasında laiklik konusunu enine boyuna incelemişti. Laiklikle ilgili AKP davasında kolaylık sağlama adına görevlendirildi. Bunun dışında sebep lütfen düşünmeyelim” diye konuştu.

‘Uzlaşın, değiştirin’
Siyasi partilerin kapatılmasından hiçbir mahkeme üyesinin mutlu olmadığını, üyelerin çektiği ciddi sıkıntıları bu davada da dile getirdiğini kaydeden Kılıç, bu konuda, çağdaş demokratik ülkelerde görülen tipte bir beraberlik sağlanarak anayasal ve yasal değişiklik yapılmamasından yakındı.
Kılıç “Ne zaman bir dava gündeme gelir, o zaman kuralların değişmesi gerektiği tartışılır. Siyasi aktörlerimize seslenmek istiyoruz. Bir rahatsızlık varsa, topluma ters gelen kurallar varsa uzlaşarak bu değişiklikler yapılmalıdır” dedi. 

‘Bir arada yaşayalım’
Davalar nedeniyle toplumda ciddi bir gerginliğin olduğunu kaydeden Kılıç, “Hangi kesimden, hangi düşünceden, hangi inançtan olursa olsun, bütün toplum katmanlarının birlikte yaşama çabasını ve şartlarını sağlamasını, bu şartlarının oluşmasını, bu şartların devam etmesi için elimizden gelen gayreti göstermemiz gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.

‘İyi tahlil edin’
Konuşmasının ardından kararı açıklayan Kılıç, şöyle konuştu:
“AKP kapatılmamıştır. Ancak 6 arkadaşımız kapatılması yönünde oy kullanmış, 5 arkadaşımızdan 4’ü Hazine yardımından yoksun bırakılması sonucuna varmış, 1 kişi de davanın reddedilmesi gerektiği sonucuna ulaşmıştır.
Kapatma ve Hazine yardımından yoksun bırakma yaptırımları birlikte düşünüldüğünde, bu siyasi partiye, son yıl aldığı Hazine yardımından yarı oranında yoksun bırakılması kararı verilmiştir. 7 sayısını tutturamamış olmasından dolayı kapatma kararı çıkmamıştır. Ama ciddi bir ihtar kararı çıkmıştır. Gereğinin yapılacağını umut ediyorum.” Kılıç, AKP’nin kararı çok iyi tahlil edeceğini, alması gereken mesajı alacağını temenni ettiğini söyledi.

Kritik oylama
Kılıç, kendisinin davanın bütünüyle reddi yönünde oy verdiğini, Başkanvekili Osman Paksüt, üyeler Fulya Kantarcıoğlu, Mehmet Erten, Necmi Özler, Şevket Apalak ve Zehra Ayla Pektaş’ın kapatma, Sacit Adalı, Ahmet Akyalçın, Serdar Özgüldür ve Serruh Kaleli’nin ise Hazine yardımından mahrum bırakma yaptırımı uygulanması yönünde oy kullandığını vurguladı.
Kılıç, AKP aleyhine yeni bir dava açılıp açılmayacağı konusunda, “Sayın Başsavcı bu konuda takibini sürdürecektir. Dava açma gereği duyarsa da yerine getirecektir. O takdirde biz de karar vereceğiz” diye konuştu.

İradi değil, zorunlu
Alınan bilgiye göre Yüksek Mahkeme, kritik kararı tek oylama sonucu verdi. 6 üyenin oyları “kapatma” yaptırımına yetmedi. Ancak bu oylar, “Bu üyeler doğal olarak partiye alternatif yaptırım uygulanmasını da ister” yorumuyla, Hazine yardımından yoksun bırakma yaptırımı uygulanmasını isteyen 4 üyenin oyuyla birleşti.
Bu yorumun, CMK’nın “Oylar dağılırsa en çok aleyhe olan olan oy, kendisine daha yakın olan oya eklenir” şeklindeki 229. maddesi kıyasen uygulanarak yapıldığı öğrenildi.
Böylece 10 üyenin bu yaptırımın uygulanması yönünde görüş bildirdiği sonucu doğdu. Ancak, 6 üyenin “bize göre yaptırım kapatma olmalı, irademizle değil yasal zorunluluktan dolayı Hazine yardımı yaptırımı yönünde oy kullanıyoruz” şeklinde bir ifadeyi gerekçeli karara koymayı tasarladıkları öğrenildi.

Takdir hakkı
10 üye, AKP’nin 2008’de aldığı Hazine yardımının yarısının geri alınmasının yeterli bir yaptırım olacağı görüşüne vardı. Mevzuatta, bu yaptırımın oranının ne olacağı konusunda açık hüküm bulunmuyor.
Heyet, takdir hakkını kullanarak bu oranı belirledi. Takdir hakkı, “daha ağır bir ceza daha ağır bir gerekçeli karar gerektirir” görüşü dikkate alınarak kullanıldı.

Kararın şifreleri
Üniversitelerdeki türban yasağını kaldırmaya yönelik  Anayasa’nın 10 ve 42. maddelerinde yapılan değişiklik, “odak” kararı alınmasında en etkili delil oldu. Başbakan Erdoğan’ın bu değişiklikten önce İspanya’da türban için yaptığı “velev ki siyasi simge” açıklaması da heyetin üzerinde en fazla durduğu deliller arasında yer aldı.

 

‘Odak olmakta’ uzlaştılar
Anayasa Mahkemesi AKP’yi kapatmadı ancak laikliğe aykırı faaliyetlerin odağı haline geldiği konusunda neredeyse uzlaştı. Kılıç dışındaki 10 üye AKP’nin “odak haline geldiği” görüşünde birleşti. RP davasında 9, FP davasında 8 üye, partilerin “odak“ haline geldiğine hükmetmişti. Bu nedenle, mahkemenin gerekçeli kararı, AKP için önemli bir ihtar niteliği taşıyacak.

 

NOTLAR

Kılıç: Lütfen flaş patlatmayın...
-  Karar, Anayasa Mahkemesi’nin Yüce Divan yargılamalarını yaptığı salonda açıklandı. Salona, sadece Sarı Basın Kartı olan gazeteciler alındı. 
-  Gazeteciler salona 16.15’te alınmasına rağmen, karar 18.00’de açıklandı. Gazeteciler bu sırada salon dışına çıkarılmadı.
-  Kılıç, açıklamasının başında sürekli fotoğraf çekilmesi üzerine, gazetecileri, “Lütfen flaş patlatmayın, gözümü alıyor” diyerek uyardı.
-  Heyecanlı gözüken Kılıç, açıklamasında, hakkında siyaset yasağı istenen kişi sayısını şaşırdı. Kılıç, 71 kişiye yasak istenmesine rağmen  61 rakamını telaffuz etti.

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerCMKAnayasa