13.11.2017 16:54 | Son Güncelleme:
AA

AKPM Türk Grubu Başkanı Küçükcan: Türk halkı popülizme teslim olmadı

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Grubu  Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Talip Küçükcan, "Türk halkı popülizme  teslim olmadı. Avrupa'da popülizm, Türkiye'de vicdan hakim." ifadelerini  kullandı.

AKPM Türk Grubu'ndan yapılan yazılı açıklamada Talip Küçükcan'ın, Doha'da  Katar Dışişleri Bakanlığı ve Kalifornia Üniversitesi Ortadoğu Kalkınma Merkezinin  ortaklaşa düzenlediği "Ortadoğu'nun Ekonomik Geleceğini Zenginleştirmek" konulu  konferansta konuştuğu belirtildi.

Konuşmasında dünyada 65 milyon kişinin mülteci konumuna düştüğünü  ifade eden Küçükcan, uluslararası toplumun ilgisizliği ve uluslararası kurumların  yetersizliği yüzünden bu sayının arttığına işaret etti.

Göç ve mülteci hareketlerinin siyasi, sosyal ve ekonomik etkilerine  değinen Küçükcan, bugün itibarıyla dünyada en çok mültecinin Türkiye'de  barındığını ve bunun önemli sonuçları olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin izlediği insani ve vicdani politikanın bir göstergesi  olarak Türk halkının başta Suriye olmak üzere, ülkelerindeki çatışmalardan kaçan  insanlara kucak açtığını, mültecilere onurlu bir hayat imkanı verdiğini aktaran  Küçükcan, Avrupa'nın mültecileri kabul etme konusunda isteksiz davrandığının  altını çizdi.

Türkiye'deki Suriyeli mülteci sayısının Kasım 2017 itibarıyla 3 milyon  280 bin ulaştığını, Türkiye'de doğan Suriyeli çocuk sayısının ise 225 bin  olduğunu bildiren Küçükcan, Suriyeli mültecilerin 270 bininin 10 ilde kurulan 21  kampta, üç milyondan fazlasının ise İstanbul, Urfa, Adıyaman, Kilis ve Gaziantep  başta olmak üzere çeşitli şehirlerde yaşadığını belirtti.

Rakamların diliyle bile konuşulduğunda Türkiye'nin ne kadar büyük bir  meydan okumayla başa çıkmaya çalıştığının görüldüğüne işaret eden Küçükcan,  Türkiye'nin büyük bir insani krizi başarıyla yönettiğini vurgulayarak bu konuda  hala yapılması gereken işler olduğunu ancak Türkiye'nin bu konuda yalnız  bırakıldığını ifade etti.

Avrupa Birliği ve BM katkılarının yetersiz olduğunu kaydeden Küçükcan,  Türkiye'nin Avrupa Birliği ile 2016'da yaptığı antlaşmanın gereklerini yerine  getirirken, AB'nin kendi yükümlülüklerini yerine getirmediğini ve bunların  siyaset, ekonomi ve toplum üzerinde baskı oluşturduğuna dikkati çekti.

Küçükcan, "Türk halkı popülizme teslim olmadı. Avrupa'da popülizm,  Türkiye'de vicdan hakim."  ifadelerini kullandı.

AB'nin, 2016'da yapılan anlaşma gereği Suriyeli mülteciler için 6  milyar Avro yardım sözü verdiğini ancak bunun 820 milyon avrosunun gönderildiğini  aktaran Küçükcan, BM'nin ise sadece 520 milyon dolarlık bir yardım yapabildiğini  belirtti.

Türkiye'nin ise 30 milyar dolarlık bir harcama yaptığının altını çizen  Talip Küçükcan, şunları kaydetti:

"Hem devlet hem de sivil toplum kuruluşları sağlık, barınma, gıda ve  eğitim gibi temel ihtiyaçların karşılanması için seferber oldu. Türkiye büyük  maliyetler ödemesine karşın Avrupa'da yükselen mülteci karşıtlığı ve popülist  söylemin etkisinde kalmadı. Avrupa Birliği ülkeleri İtalya ve Yunanistan'a  sığınan 150 bin mülteciyi bile 28 ülkeye dağıtamadı çünkü çoğu ülke mülteci  almayı reddetti. Fransa, Almanya, Avusturya, Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti  göçmen ve yabancı karşıtlığı ile İslamofobik söylemleri ön plana çıkaran popülist  partilerin yükselişine sahne oldu. Peki Türkiye'de niçin ciddi bir Suriyeli  mülteci karşıtlığı ortaya çıkmadı? Elbette bunun nedenleri üzerinde düşünmek  lazım.

Türk halkı Suriyeli mültecileri kimlik ve kültür açısından tehdit  görmedi. Savaş, çatışma ve zulümden kaçarak sığınanlara kucak açtı zira bunu  insani, vicdani, ahlaki ve dini bir görev saydı. Suriyeli mültecilere yönelik bir  karşıtlık doğmamasındaki en büyük pay ise bu konuda hiç bir zaman popülist  davranmayan Sayın Erdoğan'ındır. Sayın Erdoğan mazlumlara kucak açılması ve  yardım edilmesi konusunda toplumu ikna etmiştir. Zaten insani yardımlarda da  Türkiye kişi başına düşen milli gelir bazında dünyada ilk sırada yer almaktadır.  Mülteciler ve göçmenlere yönelik ön yargıların yıkılması konusunda Avrupa'nın da  cesur çıkışlar yapabilecek liderlere ihtiyacı var."

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0