Cumartesi

10.11.2012 - 02:30

Akrep’te Güneş tutulması

Sitene Ekle
Astroloji tüyoları  |  R.Hakan Kırkoğlu Tüm Yazıları »

14 Kasım’da gerçekleşecek olan tutulma hayatımıza yenilenme  ve dönüşüm temaları taşımakta

Güneş tutulmaları zamana düşen büyük taş parçaları gibidir, önemli dalgalar oluştururlar. Tutulmalar rastgele oluşmazlar, yaklaşık olarak altı ay aralıkla tutulma mevsimlerinden geçeriz. İşte şimdi içinde bulunduğumuz dönemde,
14 Kasım gecesi 00:12’de gerçekleşecek tam tutulmanın etki alanı içerisindeyiz. Bu tutulma Akrep burcunda gerçekleşiyor ve önümüzdeki dönemde, 2014’ün ekimine kadar da güneş tutulmaları Boğa / Akrep ekseninde gerçekleşecekler. Bu süreç içinde etkin olan güneş tutulmalarının hayatımıza neler getirdiğini anlayabilmemiz için Boğa / Akrep burçlarının nelere karşılık geldiğini farkedebilmeliyiz.

Tutulmalar sürprizler getirebilir, sarsıcı olabilir
Akrep’te gerçekleşen bu tutulma bitişlere, sonlanmalara, mücadele ile gelebilecek yeniden doğuş temasına işaret ediyor. Tutulmalar çoğunlukla sürprizler, ani olaylar getirirler ve hayatımız üzerinde büyük oranda değiştirici ve sarsıcı olabilirler. Akrep burcundaki tutulma, Akrep astrolojik haritamızda hangi evde yer alıyorsa, o evin anlattığı konularda yenilenme, değişim, geçmişi geride bırakma ve gelecek için konsantre olacağımız bir mücadeleye girmemize işaret eder. Akrep içerisinde büyük bir güç barındıran bir burçtur. Nitekim Akrep burcunun yöneticisi Mars’tır ve bu  burçla gece bağlantısı içerisindedir. Akrep-Mars teması zorlayarak değiştiren, yenileyen, baskı kuran ve bizi özellikle ilişkiler ve ortaklıklar alanında daha kararlı olmaya iten nitelikler taşıyor. Durum böyle olunca, bu dönemde özellikle bizi bağlayan ilişkiler içerisinde, gerek özel hayatımızda, gerekse işe ait konularda daha fazla müdahil olma, zorlama ve kurcalama getirebilir. Akrep hiçbir şeyin sabit kalmasını, değişmesini istemez. Güneş tutulmaları Kuzey ya da Güney Ay düğümü çevresinde gerçekleşmelerine farklı özellikler kazanırlar. Kuzey düğümü tutulmaları daha yapıcı, geliştirici ve gelecek vaadeden olayların kapılarını açar. Güney Ay düğümü çevresinde gerçekleşen tutulmalar ise daha fazla uğraştırıcı, sanki ters yönde ilerlemeye çalışan bir araba gibi kişiyi değişik derslerden, tecrübelerden geçiren olayları tetiklerler. Saros döngüsünde bu tutulmanın Kuzey yönünde 15 numaralı tutulma olduğunu görmekteyiz. Gerçekten de bu dönemde, kuzey ay düğümü de Akrep burcunda olduğu için bu tutulmanın kuzey yönünde gerçekleştiğini ve etkilerinin hayatımıza yeni kapılar açacağını söyleyebiliriz. Aynı zamanda Akrep ortak çıkarlar ve kazançlar için de işbirliği geliştirilmesi gereğini anlatıyor.
Tutulmalar üzerine çalışmaları olan astrolog Dr. Bernadette Brady, 15 Kuzey tutulma serisinin neşe veren sorumluluklar getirdiğini ifade eder. Yeni bir fikrin doğumu, gelecek yönünde hayatımızı yeniden yapılandırarak yapabileceğimiz imkanlar
bu dönemde bize daha fazla kararlılık ve odaklanma getirebilir.
Bu süreç içerisinde aslında şimdiye kadar biriktirdiğimiz enerjimizi, yaratıcılığımızı boşaltmak, hangi konu ile ilgileniyorsak, önem veriyorsak bu konulara daha tutkulu ve güçlü biçimde odaklanabileceğimizi söyleyebiliriz. Akrep, Boğa’nın tersine varolanı korumak istemez, değiştirir ve harcar. Bu dönemde birikmiş enerjimizi boşaltamamız ve bizi geçmişe tutan bağlardan, ilişkilerden kurtulmamız için mücadele içine girmemiz için önemli nedenler söz konusu olabilir. Cesaret edebilmek, değişimden yana olmak, ne kadar zor ve yorucu olsa da, varolanı olduğu gibi kabul etmemek, zorlamak durumundayız. Kuşkusuz böyle bir zamanda özellikle maddi konularda, parasal alanda dengeleri değiştiren huzursuzluklar da yaşanabilir. Sonuçta Akrep/Boğa eksenindeki tutulmaların daha başındayız ve 2014 Ekim’ine kadar olan sürede, sözünü ettiğimiz konularda gerçekleşecek güçlü değişime henüz ilk adımı atmaktayız.

Engelleri aşmak için büyük bir irade ortaya koyacağız
14 Ekim gecesi gerçekleşen güneş tutulması sırasında tutulmanın yöneticisi Mars Yay burcunda ilerliyor. Dolayısıyla bu dönemde ufuklarımızı genişletecek temalar, içerisinde yabancıların ya da uluslar arası konuların da yer alabileceği gelişmeler söz konusu olabilir. Ayrıca bu dönemde Satürn de Akrep burcunda yer aldığı için, ne yapıyorsak, hangi yönde yenilenme ve güçlenme arıyorsak, onu ciddi ve disiplinli biçimde, sorumluluk alarak yapmak durumundayız. Kısıtlayıcı şartları, engelleri aşmak yönünde büyük bir irade ve kararlılık ortaya koyabileceğiz. Bu tutulma özellikle 9-11 Şubat, 10-12 Mayıs, 12-14 Ağustos ve 13-15 Kasım doğumlu olanların hayatına çok daha etkin biçimde yansıyor.

Tutulmanın yükselen burcunuza göre getirdiği temalar

Güneş tutulmasının astrolojik haritanızda hangi eve düştüğü çok önemlidir. Tutulmanın getirdiği değişimi bu evin konularına ilişkin yaşarız. Bunun için yükselen burcunuzdan Akrep burcuna kadar sayarsanız, haritanızda hangi evin konularını yakından ilgilendirdiğini görebilirsiniz.
Yükselen Koç’lar için bu dönemde finansal alanda yeni ortaklıklar kurmak ya da başkalarının kaynaklarından yararlanmak mümkün olabilir. Miras, yatırımlar, borç, alacak konuları önemli kapılar açabilir. Parasal konuları daha dikkatli yönetmek gerekebilir. Ayrıca bu tutulma ruhsal yönde de gelişmeyi tetikleyebilir.

Yükselen Boğa’lar için bu tutulma ortaklaşa konularda, evlilik hayatında yeni bir dönemin açıldığına işaret edebilir. Bu alanlardaki sorumluluklara dikkat etmek gerekecekir. Kariyerde ilerleme sağlayabilecek imkanlar da bu çerçevede ortaya çıkabilirler.

Sağlığa özen gösterilmeli

Yükselen İkizler için bu tutulma iş ortamında, çalışma koşulların zor olsa da yapıcı değişikliklere ve sorumluluklara işaret edebilir. Belirli bir proje üzerinde odaklanmak ve daha verimli olmak için değişik organizasyonlara gidebilmek yararlı sonuçlar getirecektir ancak sağlığa da özen gösterilmelidir.

Yükselen Yengeç için bu tutulma döneminde kendilerini yaratıcı yönden geliştirebilecekleri çok şey var. Bir çocuk doğumundan, sahnesi güçlü olan bir işe kadar, keyifli ve tutkulu ile yapılabilecek işleri iyi yönde kullanmak imkanı vardır. Bu dönemde aşk hayatında yeni kapılar açılabilir.

Yükselen Aslan’lar bu dönemde kendi iç dünyalarına, ne istediklerine daha fazla bakmak, anlamak ve karar vermek imkanı bulabilecekler. Eve ve aileye ait sorumluluklar, babaya ilişkin konular ne kadar yüklü olsa da, bu dönemde iç seslerini dinlemek ve aileye odaklanmak, gelecek için planlar yapmak için olumlu koşullar var.

Yükselen Başak’lar için bu dönemde zihinsel yükler ve eğitime ilişkin çabalar ne kadar artmış ve sorumluluklar öne çıkmış olsa da, daha fazla konsantrasyon ve kararlılık mümkün. Yakın çevrede araştırmalar, sözleşmeler, konuşmalar ve yolculuklar değişik fırsatlar sunabilecek.

Yükselen Terazi’ler için bu dönemde ortaklaşa girişimlere odaklanmak ve daha sorumlu bir bakış açısı geliştirmek gündeme geliyor. Parasal yönde size destek veren ilişkilere, ortaklıklara hatta evliliğinize daha ciddi gözle bakabilirsiniz. Kişisel yeteneklerinizi arttırma yönünde kararlılık gösterebilirsiniz.

Yükselen Akrep’ler  için bu tutulma çok önemli zira kişisel planda yenilikler yapmak, bireysel projelere odaklanmak imkanı var. Zaten son zamanlarda Satürn’ün de üzerinizdeki olgunlaştırıcı etkisini fazlasıyla hissetmeye başladınız. Bu dönemde bedensel sağlığınıza ve her yöndeki kişisel girişimlere daha ciddi odaklanmak gerek.

Yükselen Yay’lar için bu tutulma daha çok ruhsal alanda gelişim ve yenilenme getiriyor. Kontrolünüzün dışında bazı konularla, kayıplarla karşılaşmak mümkün ancak başta kötü gözüken bu gelişmelerin daha sonra sizi kişisel açıdan geliştirdiğini görebileceksiniz.

Yükselen Oğlak’lar  için bu dönemde gelecek hedeflere sorumlu ve ciddi biçimde bakma gereği var. İşte olsun, kişisel alanda olsun umutları tazelemek
ve kararlılık göstermek için yeni koşullar içerisindesiniz. Ayrıca bu dönemde gruplar ya da sosyal ve kolektif konularda daha fazla sorumluluk alabilirsiniz.

Mesleki alanda yeni kapılar

Yükselen Saka’lar bu dönemde ister istemez kariyerlerine ve gelecek hedeflerine odaklanmak durumundalar. Bu güneş tutulması daha fazla sorumluluk ve iş getirirken, ortak çıkarların da göz önüne alınmasını, daha iyi değerlendirilmesini gerekli kılıyor. Mesleki alanda yeni kapılar bu şekilde açılabilir.

Yükselen Balık’lar ise bu dönemde kendilerini geliştirebilecekleri, yepyeni şeyler öğrenebilecekleri bir dönemden geçiyorlar. Yeni insanlarla karşılaşmak, yabancılarla ilişkiler, akademik ya da medyaya yönelik çalışmalarda ortak kazançlar için sorumluluk almak ve çaba göstermek gereği var.

©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.