Karakter zafiyeti..!

Kritik
Aksal Yavuz KritikTüm Yazıları
06 Ocak Pazar 2019

Futbol kulüplerindeki eğitim faaliyetlerinde sporcuların teknik, taktik ve fizik kondisyonları geliştirilmek istenir. Ancak ilgili kişiye, insani yönden kaliteli hale getirecek duygusal ve sosyal beceri geliştirme çalışmaları yapılmaz...
Bunun yerine onları daha bencil, egoist ve duygusal zekâ yönünden düşük kalitede varlık haline getiren; “ne pahasına olursa olsun kazan” ilkesi önlerine konur.

* * *

İyi futbol eğitimi; iyi para, şan-şöhret getirir ama “iyi insan” ve “kendinin efendisi” olmaya yetmez.
Bu yüzden etraf bol paralı, şöhretli, kendisini arayan, mutsuz ve kendisiyle kavgalı futbolcularla doludur...
Futbolculara bu durumdan nasıl kurtulmaları gerektiği öğretilmez... Hatta kazandıkları parayı nasıl kullanmaları gerektiği de öğretilmez!

* * *

Oyuncularda aranan karakter; yetenek, tecrübe ve şöhret olarak bellidir.
Oyuncu  transfer edilirken, amaç çok iyi takım olmaktır fakat sarf edilen onca paraya karşın; ne o oyunculardan verim alınır ne de o oyuncuların sorun haline gelmesi engellenebilir.

* * *

Ülkede milyonlarca dolar verilerek kurulmuş futbol takımlarında inkâr edilmesi mümkün olmayan bir “ Karakter zafiyeti” var!
Karakter parayla satın alınamadığına/alınamayacağına; transfer edilemeyeceğine göre!
Karakter zafiyeti olan yerde kalite ve istikrar olmayacağından, sözünü ettiğimiz o anlı şanlı takımların taraftarları istikrar ve kaliteli futbol hasretiyle yanıp tutuşurlar.

* * *

Alt yapısı eğitimlerinde“ Ne pahasına olursa olsun kazan” ilkesi önüne konan genç futbolcular için rol model; kendisiyle barışık olmayan, deyim yerindeyse ayakkabılarının bağcıklarıyla kavga eden oyuncular olmuştur genelde...
Buna futbolu bırakmış TV’lerde yorumculuğa başlamış bazı eski futbolcular ve futbol programlarında meslektaşlarıyla sürekli münakaşa eden yorumcuları da ekleyebiliriz.
Anlattıklarıyla yaptıkları arasında dağlar kadar fark olan insanların elinde büyüyen-yetişen ve onları takip eden/izleyen futbolcuların kendinin efendisi, mutlu ve de örnek kişi olmaları mümkün mü sizce?
Arka tekerin ön tekeri takip ettiğini bildiğimize göre!

canlı skor
  • İstanbul Başakşehir-Aytemiz Alanyaspor18:00
  • Beşiktaş-Kasımpaşa21:00
  • Demir Grup Sivasspor-Galatasaray21:00
  • Ç.Rizespor-Trabzonspor21:00
  • E.Frankfurt-Wolfsburg15:00
  • Amiens-Guingamp22:05
  • Angers-St.Etienne22:05
  • Caen-FC Bordeaux22:05
  • Dijon-Toulouse22:05
Tüm maçlar için tıklayın