16.07.2017 16:27 | Son Güncelleme:
AA

Aksaray'a 1 milyar dolarlık ihraç piyangosu!

Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu  Başkanı Süer Sülün, "Aksaray'dan önümüzdeki senelerden itibaren 1 milyar dolarlık  kamyon ihraç etmeyi planlıyoruz." dedi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Sülün, Otomarsan adı altında 1967  yılında kurulduklarını 92 kişi ile başladıkları serüvenlerine bugün 6 bin 300  kişi ile devam ettiklerini söyledi.

Sülün, "Toplam 2 fabrikamız var. Bunları biri Hoşdere'de otobüs  fabrikası. Daimler otobüs dünyasının en büyük fabrikası. Aksaray'da kamyon  üretiyoruz. Son senelerdeki yatırımımızla kamyon üretim kapasitemizi ikiye  katlıyoruz. Bunun da çok ciddi bir bölümü ihraç edilecek. Aksaray'dan önümüzdeki  senelerden itibaren 1 milyar dolarlık kamyon ihraç etmeyi planlıyoruz." şeklinde  konuştu.

Bu senenin başında Aksaray'da ikinci Ar-Ge merkezinin temelini  attıklarını bir sene içerisinde bitireceklerini belirten Sülün, "Aksaray'dan  bütün dünyaya mühendislik ihraç ediyor olacağız. Türk mühendisleri olacak.  Aksaray'a test merkezi kuruyoruz. Çeşitli testler yapılacak. Tüm dünyadaki  Mercedes kamyonları için geçerli olacak. Başka alternatif yok. Tek merkez Aksaray  olacak." dedi.

Sülün, 2017'nin ilk 6 ayında otomotiv pazarında bütün segmentlerde ve  bütün ürün gruplarında ortalama yüzde 10 düşüş yaşandığını ancak ağır vasıtadaki  düşüşün daha kuvvetli olduğunu, ikinci yarı yılda normal seviyesine ulaşmasını  beklediklerini belirtti.

"Yatırımlarımıza hiç durmadan devam ediyoruz"

Süer Sülün, Türkiye'de toplam 1 milyar avroyu geçen yatırımları  olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Biz yatırımlarımıza hiç durmadan devam ediyoruz. 50 yılda 1 milyar  avrodan fazla yatırım yaptık. Türkiye'nin gelişimi ile global ekonominin gelişimi  ile bizim yatırımlarımız da devam edecek. Türkiye'de biz her 3 kamyondan 2'sini  her 2 otobüsten bir tanesi üretiyoruz. Türkiye'de 50 yıldan beri varız. Sonsuza  kadar da Türkiye'de kalmayı düşünüyoruz. Türkiye önemli bir pazar. Ekonomik  verilere baktığımız zaman Türkiye büyüyor. Arzu ettiğimizden az büyüyoruz ama bu  ekonomidir, inişler ve çıkışlar olacak. Dolayısıyla biz yatırımlarımızla hep  büyüyeceğiz diye bakıyoruz. Türkiye büyüyecek. Biz büyüyeceğiz. Beraber  büyüyeceğiz. Kısa vadeli değil uzun vadeli düşünerek yatırımlarımızı ve  pozisyonumuzu ona göre alıyoruz."
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0