‘Akyürek yanılttı’

Hrant Dink olayında İstanbul polisini “geçmiş tarihli rapor hazırlamak”la suçlayan Mülkiye Başmüfettişi Yıldız’ın İstihbarat Dairesi Başkanı Ramazan Akyürek tarafından “yanıltıldığı” öne sürüldü


Nedim Şener

‘Akyürek yanılttı’

İstanbul polisini, “Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink öldürüldükten sonra geçmiş tarihli rapor hazırlamak”la suçlayan Mülkiye Başmüfettişi Şükrü Yıldız’ın, cinayetin azmettiricilerinden Erhan Tuncel’i Trabzon Emniyet Müdürü iken Yardımcı İstihbarat Elemanı (YİE) yapan İstihbarat Dairesi Başkanı Ramazan Akyürek tarafından “yanıltıldığı” öne sürüldü.
Bu tespit, İstanbul polisinin Dink cinayeti konusundaki ihmal iddialarını araştıran Mülkiye Başmüfettişi Akif İkbal tarafından hazırlanan 19 Mayıs 2008 tarihli son raporda dile getirildi.
İkbal, kamu görevlilerinin Dink cinayetindeki ihmalini araştıran Yıldız’ın yanıltılmasında, İstihbarat Dairesi Başkanlığı’nın kendisine gönderdiği 6 Mart 2008 tarihli yazının rolü olduğu belirtildi.

Akyürek’in yanıtı
Yıldız, 3 Mart 2008’de İstihbarat Dairesi Başkanlığı’na bir yazı göndererek, Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nden 17 Şubat 2006’da İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü’ne gönderilen yazı hakkında ne gibi teknik incelemelerin yapıldığına ilişkin LOG kayıtlarının kendisine bildirilmesini istedi. Akyürek, 6 Mart 2008 tarihli yazısında şu bilgiyi verdi:
“Osman Hayal’in kullandığı 0 538 719 31 81 nolu telefon hakkında 17 Şubat 2006 ile cinayetin işlendiği 19 Ocak 2007 tarihleri arasında, İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü tarafından herhangi teknik bir çalışmanın yapılmadığı, ekteki LOG kayıtlarından anlaşılmaktadır.”
Yazıda, İstihbarat Değerlendirme Projesi kapsamında, evrak ve Osman Hayal ile ilgili olarak İstanbul İstihbarat Şube görevlilerince herhangi bir çalışma yapılmadığı da vurgulandı.

Yazı üzerine rapor
Bu yazı üzerine 11 Mart 2008’de bir rapor hazırlayan Yıldız, Trabzon’dan gelen 17 Şubat 2006 tarihli yazı üzerine Yasin Hayal’in ağabeyi hakkındaki ilk bilgisayar sorgulamasının Dink öldürüldükten üç gün sonra, yani 22 Ocak 2007’de yapıldığını, Yasin ve Osman Hayal’in kullandığı cep telefonuyla ilgili olarak cinayet tarihine kadar herhangi bir sorgulama veya teknik çalışmanın yapılmadığını yazdı.
Yıldız, raporunda, İstanbul istihbarat Şubesi memurlarının Osman Hayal’in adres çalışması ile ilgili olarak verdikleri 24 Şubat 2006 tarihli personel raporunun, aslında cinayetten sonra hazırlandığını ve bu nedenle bilgisayar kayıtlarına (LOG) geçirilemediğini belirtti.
Yıldız, Akyürek’in bu yazısına dayanarak hazırladığı raporda, İstanbul İstihbarat Şubesi Müdürü Ahmet İlhan Güler ile beş görevli hakkında “görevi ihmalden” soruşturma istedi.

Çöp sepetinde
Görevi ihmalle suçlanan polislerin Bölge İdare Mahkemesi nezdinde yaptıkları itiraz üzerine görevlendirilen Mülkiye Başmüfettişi İkbal, 19 Mayıs 2008’de yeni bir rapor hazırladı.
İkbal’in raporunda, İstihbarat Dairesi Başkanlığı’nı yalanlayan yeni belge ve bilgiler yer aldı.
Aralarında İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın da bulunduğu ve haklarında görevi ihmalden soruşturma açılması istenen sekiz polisi yargılamaktan kurtaran belgeler, İstihbarat Şubesi’ndeki Dell marka bir bilgisayardaki “silinmiş dosyalar” bölümünden çıktı.
İstihbarat Dairesi Başkanlığı’nın “hiç bir teknik inceleme yapılmamıştır” iddiasına karşı, çalışmaları zamanında yaptığını belirten polis memurları, Şube’deki bilgisayarın incelenmesini istedi. 

Prof. çıkardı
Bunun için, İÜ Bilgisayar Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Nizamettin Erduran bilirkişi olarak atandı.
Erduran, bilgisayarda “telefon sorguları” isimli dizinin altında bulunan “Yasin Hayal enson xls.” isimli dosyanın 20 Şubat 2006 günü saat 17.18’de yaratıldığını ve bu dosyanın 8 dakika açık kaldığını, değişikliklerin saat 17.26’da kaydedildiğini tespit etti.
Başmüfettiş İkbal, raporunun sonuç bölümünde, İstihbarat Dairesi Başkanlığı’nın Trabzon Emniyet Müdürlüğü’den gönderilen 17 Şubat 2006 tarihli yazısıyla ilgili olarak, “Dink cinayetine kadar bir çalışma yapıldığına ilişkin LOG kayıtlarına rastlanmadığı yönündeki” 6 Mart 2008 tarihli cevabın soruşturma yapan müfettişi yanılttığı ifade edildi.
Raporda, Yıldız’ın bu yazı üzerine, “İstanbul İstihbarat Şubesi’nin geçmiş tarihli rapor hazırladığı” sonucuna vararak görevliler hakkında soruşturma açılmasını istediği belirtildi.

Portre
Tuncel onun muhbiriydi

Ramazan Akyürek, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı. 1985’ten sonra Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nde iki yıl görev yaptı. Özel harp ve istihbarattan sorumlu emniyet müdür yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2004’te Trabzon’a emniyet müdürü olarak atandı. 
Akyürek’in Trabzon Emniyet Müdürü olarak görev yaptığı 2004 yılının başından, Mayıs 2006’ya kadar olan süre içerisinde kentte öldürme, linç girişimi ve bombalama dahil çok sayıda olay meydana geldi.
24 Ekim 2004’te Mc Donald’s’ta bomba patlaması, 7 Ocak 2005’te Prof. Saadettin Güner’in silahlı saldırıda dört yaşındaki oğluyla birlikte öldürülmesi, 5 Nisan 2005’te TAYAD’lı bir grup gencin linç edilmeye çalışılması, 5 Şubat 2006’da papaz Andrea Santoro’nun öldürülmesi gibi olaylar onun döneminde gerçekleşti.
Mayıs 2006’da İstihbarat Daire Başkanı olan Akyürek’in adı, 19 Ocak 2007’de Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından cinayetin 1 numaralı zanlısı Erhan Tuncel ile gündeme geldi.
Akyürek, Dink davasının zanlılarından Yasin Hayal ve arkadaşlarının Dink’i öldüreceği yönündeki ihbarları değerlendirmemekle suçlandı. Akyürek’in Mc Donald’s’ın bombalanmasından sonra muhbirlik teklif ettiği Tuncel’in, Mc Donald’s davasından bu nedenle hiç yargılanmadığı öne sürüldü. 

İmha edildi
Ancak, polis Muhittin Zenit’in Mayıs 2007’de tanık olarak alınan ifadesinde bombalama olayını gerçekleştirenin Yasin Hayal olduğunu öğrendiği halde doğrudan Erhan Tuncel ile irtibata geçmesi, Tuncel’in ne zaman muhbirlik yaptığı konusunda soru işaretleri uyandırdı.
Cinayet sonrası Erhan Tuncel’e ait 48 sayfalık tutanağın 33 sayfası, Akyürek’in talebi üzerine cumhuriyet savcıları tarafından incelenip imha edilerek devlet sırrı kapsamına girdi.
Aydınlık dergisi, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu bulunan emekli General Veli Küçük’ün iş ortağı, dönemin valisi Erol Çakır’ın, Akyürek’in “Fethullahçı” olduğu yönünde sicil hazırladığını iddia etti.
Çakır ise iddiaları yalanladı.
BELMA AKÇURA İstanbul

 

ŞOK RAPOR

Ramazan Akyürek’in İstanbul’u suçlayan yazısı . Başmüfettiş İkbal’in “yanılttı” raporu

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: