12.06.2018 01:30 | Son Güncelleme:

Albayrak: Bor, nükleer konusundan daha önemli

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, NTV’de gençlerin sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin yeni bor stratejisinden bahseden Bakan Albayrak, şunları söyledi: “Bu seçim diğer seçimlere göre daha sakin geçiyor. Enerjiyi bir vizyonla görmemiz gerekiyor. Türkiye enerji alanında çok önemli adımlar attı. 15 Temmuz Türkiye tarihi için bir kırılmadır. Sınır ötesi süreç başladı, Kandil işi bitti artık. 2 yıldır bor üzerine ince bir siyaset yürüttük. Teknoloji ve trende sahip olmazsanız sadece pazar olursunuz. Boru işleyerek katma değeri yüksek ürünlere döndüreceğiz. Bor konusu nükleer konusundan bile daha önemli bir konudur.”

‘Sondaj başladı’

Albayrak, petrol ve doğalgaz arama çalışmaları konusunda da “Kara ve derin sondajcılığında önemli çalışmalar yaptık. Agresif biçimde arama ve sondaj çalışması başlattık. Sondaj yapacağımız yerleri belirledik, başlıyoruz. Bölgenin en büyük enerji depolamasını gerçekleştiriyoruz. Rüzgar ve güneş enejisini önceliklendiriyoruz. Partide hangi görev düşerse en iyi şekilde yaparız. Etkin ve katma değer yaratan bir süreç olacak. İnsan kaynağı sayı ve kalitesini sürekli artırıyoruz” dedi. Albayrak, Paris İklim anlaşmasıyla ilgili de “Anlaşmada ürkiye doğru sınıflandırılmıyor. Bu dönemin gençliği en kritik noktoda bulunuyor. Türkiye’nin bağımsız enerji stratejisi oluşturuldu” diye konuştu.

‘Büyük işler yaptık’

Öte yandan Albayrak, dün önce Beykoz Belediyesi tarafından Tokatköy’de düzenlenen  sokak iftarında vatandaşlarla sohbet etti, ardından Beykoz İncirköy Mahallesi’ndeki sokak iftarına katıldı. Albayrak, Kandil operasyonuna ilişkin, “Kandil’in nefesi kesildi, artık son günlerini  yaşıyor. 10 yıllardır bu ülkenin annelerini ağlatan, evlatlarını öksüz, yetim  bırakan terör belasının inlerine girdiğimiz son günler. Kandil’i tarihe  gömeceğimiz yeni bir dönemin eşiğindeyiz” dedi. CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Diyarbakır’daki mitingine dikkati çeken Albayrak, kimlerin kimlerle ortak miting yaptığına ve  buraya insan taşıdığına iyi bakmak gerektiğini vurguladı.

Albayrak, AK Parti’nin icraat ve hizmet anlamında 15 senedir çok büyük işler yaptığını söyledi.

Modern hastaneler, yollar, köprüler, İHA’lar, SİHA’lar, sondaj gemisi  gibi birçok noktada önemli adımlar atıldığını anımsatan Albayrak, “Çok daha büyük  ve güçlü adımlar atacağız. Türkiye’yi daha ileri taşıyacağız.” değerlendirmesinde  bulundu. 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0