13.02.2018 15:14 | Son Güncelleme:
AA

Bakan Albayrak'tan çok sert KKTC açıklaması! 'Kimse yok sayamaz! İzin vermeyiz...'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Güney  Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Akdeniz'de tek taraflı doğalgaz arama  faaliyetlerini eleştirerek, "Akdeniz siyasetinde, enerji politikalarında daha  etkin bir Türkiye var. Kimsenin KKTC devletini,  vatandaşlarını yok saymasına izin vermeyeceğiz. Uluslararası hukuktan kaynaklanan  haklarımızı sonuna kadar kullanacağız." dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen  "2017 Yılı Performans ve Başarı Ödülleri" töreninde konuştu.

Bakanlık olarak geçen yıl içinde büyük hizmetler yaptıklarının altını  çizen Albayrak, "Daha yolun başındayız. Büyük ve güçlü Türkiye diyorsak, çıta o  kadar yukardaysa daha yeni başladık, daha çok çalışmalıyız. Enerjinin ne kadar  önemli olduğunu bölgede ve dünyada her geçen gün gözlüyoruz. Enerji, aynı zamanda  ekonomi, diplomasi ve ulusal güvenlik meselesidir." ifadelerini kullandı.

Albayrak, enerji arz güvenliğinin Türkiye için oldukça önemli  olduğunu, yenilenebilir enerji ve doğalgaz gibi alanlarda büyük yatırımlar  yapıldığını kaydetti.

Madencilik alanında da önemli adımlar atıldığını belirten Albayrak,  madenciliğin hep ötelenen bir alan olduğunu ancak bu yerli kaynağın  kurumsallaşması ve denetim mekanizmalarının oluşturulması için çalışmaların devam  ettiğini söyledi.

Albayrak, 2018'de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na da önemli  görevler düştüğünün altını çizerek, "Son gelen sondaj gemimizle birlikte 2017'den  daha önemli bir 2018 bizi bekliyor. Bu yıl, TPAO'dan gelecek güzel haberlerle  hakikaten çok daha iyi bir yıl olacak. Geçen yıl bugüne kadar gerçekleşmiş en  yüksek sondaj kapasitesinin 3 katına çıktık, bu 1 milyon metreydi. Bu sene hedef  2 milyon. Sonraki sene 3 milyon." değerlendirmesinde bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve bağlı kurumlarında çalışanların  yaptıklarına önem verildiğine dikkati çeken Albayrak, şöyle konuştu.

"Kurumlarınız başta olmak üzere yaptıklarınız görülmüyor değil, en  tepeye kadar biliniyor ve görülüyor. 'Büyük, güçlü Türkiye' diyoruz. Şu anda  Mehmetçiklerimiz büyük bir mücadele veriyor, gözünü kırpmadan. Birileri ülkeyi  bölme operasyonu yapıyor. Gerekirse 81 milyon canımızı veririz ama bugün bu  operasyonda gözünü kırpmadan Mehmetçiklerimiz mücadele veriyorsa sizler de  işinizi daha çok çalışarak en iyi şekilde, dünya standartlarında yapın.  İşlerimizi hepsinden daha iyi yaparak bu başarıyı ortaya koyalım. Bugün dünden,  yarın da bugünden daha iyi olacak. bundan hiçbir şüpheniz olmasın."

"STRATEJİK HEDEFLERİMİZİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ"

Albayrak, 2017'nin Boru Hatları İle Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) için çok  bereketli ve başarılı bir yıl olduğunu belirterek, "Çıta daha yukarıda, öyle bir  hedef koyduk ki bölgesel bir oyunculuktan bahsediyorsak sabırla ve çok çalışarak  adım adım bir şeyleri gerçekleştireceğiz. Stratejik hedeflerimizi teker teker  hayata geçireceğiz. 2017 genel olarak iyi ve güzel bir yıl oldu. 2018 de tüm  kurumlarımızda önemli adımların atıldığı bir yıl olacak inşallah. Özellikle bu  sene borda sürpriz bir yıl bekliyorum. Ülkemizin göğsünü kabartacak güzel bir yıl  olacak." diye konuştu.

Türkiye'nin son dönemde çok tarihi günlerden geçtiğine dikkati çeken  Albayrak, şunları kaydetti:

"Akdeniz siyasetinde, enerji politikalarında daha etkin bir Türkiye  var. Daha etkin bir süreç yürütüyoruz. Birileri son günlerde oldu bittiye  getirmeye çalışıyor. Böyle bir şey yok. Türkiye'nin uluslararası hukuktan  kaynaklanan hiçbir hakkını kimseye yedirmeyiz, yedirmeyeceğiz de burası çok net.  Kimsenin KKTC devletini, vatandaşlarını yok saymasına izin vermeyeceğiz.  Uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Tüm bu  çerçevede şimdiye kadar hep sağ duyuyla yaklaştık, sakin duruş ortaya koyduk.  Özellikle enerji alanında ülkemizde ve bölgemizde daha etkin bir enerji  diplomasisi ve siyaseti ortaya koyacağız."

Tören sonunda geçen yıl yapmış oldukları başarılı hizmetlerinden  dolayı 140 bakanlık çalışanına ödül verildi. Başarılı çalışanların 10'una ailesi  ile tatil ödülü verilirken, 130 personele de tablet hediye edildi.

Ayrıca törende Zonguldak'ın Kilimli ilçesinde iş elbiseleriyle  bindikleri otobüste koltuklar kirlenmesin düşüncesiyle ayakta seyahat eden  madencilere de plaket verildi.

Bu habere ifade bırak
  • 10Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 2Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy15
EtiketlerKKTCAlbayrak