Aleyna Tilki, Özdemir Erdoğan'ın eleştirisini olgunlukla karşılamalıydı

Selda Bağcan'ın Aleyna Tilki'ye destek olarak aynı sahneyi paylaşması çoğumuzu şaşırtmıştı. İkilinin birlikte poz vermelerine en sert tepki ise, usta sanatçı Özdemir Erdoğan'dan gelmişti. Aleyna Tilki'nin attığı tweet'le ortalık bir kez daha karıştı.

Aleyna Tilki, Özdemir Erdoğan'ın eleştirisini olgunlukla karşılamalıydı

"Düet yaparsam Selda Bağcan'la yaparım"

"Düet yaparsam Selda Bağcan'la yaparım"

Aleyna Tilki'nin Selda Bağcan'a hayran olduğunu biliyoruz. Aleyna bunu üç sene önce söylemişti. Kendisi şaşırtmayı seviyor, sık sık garip açıklamalar yapıyor. "Selda Bağcan hayranıyım. Düet yaparsam onunla yaparım" demesi de epey yadırgandı ama ben samimi bulmuştum.

Evet Aleyna Tilki dikkat çekmeyi seviyor ama Selda Bağcan bir magazin figürü değil. Dolayısıyla onun üzerinden pirim yapılamaz. Bu yüzden içten bulmuştum hayranlığını.

Aralarındaki yaş farkı 52

Aralarındaki yaş farkı 52

Geçtiğimiz günlerde bu hayal gerçek oldu. Aleyna Tilki ile Türk halk müziğinin en sevilen, en önemli isimlerinden Selda Bağcan, İstanbul Bostancı'da aynı sahneyi paylaşıp düet yaptılar. 'Gesi Bağları'nı sarılarak söylediler.

Aralarında 52 yıl yaş farkı olan iki müzisyenin heyecanı kameralara yansıdı, internet sitelerine haber oldu.

Böyle bir yakınlık karşısında her kafadan farklı ses çıkacağı ortadaydı, nitekim böyle de oldu.

Bağcan'ın kıymetini Avrupalılar biliyor

Bağcan'ın kıymetini Avrupalılar biliyor

Kimi kuşaklar arası köprü tadındaki bu performansı takdirle karşıladı, kimi ise ikiliyi şov yapmakla suçladı. Ben takdirle karşılayanlardanım. Anneannemin en sevdiği müzisyen olan Selda Bağcan'ın değerini -şükürler olsun- son yıllarda daha çok bilmeye başladık.

Selda Bağcan yurt dışında da hak ettiği değeri gören isimlerden biri. Avrupa'da konserler veriyor, önemli festivallerde sahne alıyor. Mesela Primavera Sound 2016'da yer alması önemli bir detaydı.

"Yazıklar olsun..."

"Yazıklar olsun..."

Tilki-Bağcan ortaklığına karşı çıkan isimlerden biri de, 51'inci sanat yılına adım atan usta isim Özdemir Erdoğan oldu.

Usta müzisyen, "Aleyna diye bir kız var, cinsellikten bahsediyor. Bu kızı gençlere rol model olarak gösteriyorlar. Selda Bağcan'ı Aleyna Tilki'yle konsere çıkardılar. Yazıklar olsun..." dedi.

Kitleleri farklı

Kitleleri farklı

79 yaşındaki bir usta, bu ikilinin aynı sahnede görünmesine sıcak bakmayınca ben de geri adım attım, "Aleyna Tilki'nin itibarı için Selda Bağcan'ın duruşunun harcanması" gibi şeyler düşünmeye başladım. Sonuçta iki ismin de bambaşka kitleleri temsil ettiği ortada.

"Yenilgiye uğramışlar durduramaz"

"Yenilgiye uğramışlar durduramaz"

Tam kendi iç dünyamda orta yolu bulmaya hazırlanırken Aleyna Tilki'nin enteresan tweet'iyle kafamdaki soru işaretleri dağıldı.

Tilki, Özdemir Erdoğan'ın açıklamasından sonra şöyle bir tweet attı: "Yavaşlamamı dilemeye, yavaşlamam için direnmeye devam etsinler. Ben 18 yılı, 30 yıldır savaşıyormuşum gibi yendim bile. Zamanın galibi bir kez olunur, oldum. Zaferin tadını almış birini, yenilgiye uğramışlar durduramaz..."

Aleyna Tilki'nin bu tweet'i, haliyle Özdemir Erdoğan'a 'cevap' olarak algılandı. 

Bu tweet'teki "Zaferin tadını almış birini, yenilgiye uğramışlar durduramaz" lafı fazla sivri. Yine usta müzisyeni hedef aldığını düşünüyorum ister istemez...

Beni en çok rahatsız eden bölüm ise 'yenilgiye uğramışlar' kısmı oldu. Zafer kazandığını, zaferi tattığını söylüyor Aleyna. Kendisini eleştirenlerin onu durdurmak istemekle suçlayıp onları 'yenilgiye uğramak'la itham ediyor. 

"Ustalara saygısı da bu kadar"

"Ustalara saygısı da bu kadar"

Aleyna Tilki'nin böyle bir hataya düşmesi üzücü. Selda Bağcan'ı kazanırken Özdemir Erdoğan'ı kaybetmesi pirinç-bulgur meselesi gibi değil mi?

Bu hataya düşmemeliydi. Niceliğine nitelik katmak isterken "İşte Aleyna'nın ustalara saygısı da bu kadar" eleştirileri almasına gerek yoktu.

Aleyna henüz 19 yaşında. Bu hatayı da toparlar.

Ben sadece 16-17 yaşında zirveye oturup zorluklarla başa çıkabilmiş genç ve başarılı bir ismin daha kusursuz olmasını diliyorum, hepsi bu...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak