Aleyna Tilki'nin orta parmağı ortak bir tepkinin tezahürü mü?

Aleyna Tilki son dönemde artan eleştirilere tanıdık bir şekilde cevap verdi: Orta parmak. Bunun bir benzerini daha önce Hadise'den ve Eser Yenenler'in eşi Berfu Yıldırım'dan görmüştük. Bahsi geçen üç ismin aynı dost grubundan gelmesi de ilginç bir ayrıntı.

Aleyna Tilki'nin orta parmağı ortak bir tepkinin tezahürü mü?

Arkadaş grubu alışkanlığı

Arkadaş grubu alışkanlığı

Daha önce Hadise'nin eleştirilere karşı yaptığı orta parmak hareketinden bir çıkarım yapmamıştık.

Türk insanın bir tepki göstergesi olarak çok da yaygın kullanmadığı 'orta parmak gösterme' hareketini, Hadise'nin yurt dışında büyüyen bir insan olmasına bağlamıştık.

Fakat çok geçmeden Eser Yenenler'in o zamanki sevgilisi, şimdiki eşi Berfu Yıldız da yüzüğüne yapılan eleştirilere yine orta parmakla cevap vermişti.

Hadise ve Eser Yenenler sık sık Acun Ilıcalı yapımlarında yer alan kişiler.

Hatta Acun Ilıcalı'nın kendi oluşturduğu bir ünlüler tayfası var ve hemen hemen hepsi birbirini tanıyor.

O sebeple de normalde bizim çok da yaygın kullanmadığımız bu 'Shamelessvari' tepkinin o tayfa arasında bir şaka ya da tepki olarak kullanıldığını düşünmüştük.

3'üncü parmak Aleyna'dan

3'üncü parmak Aleyna'dan

Aynı arkadaş grubundan olan Aleyna Tilki de son dönemdeki eleştirilere cevaben orta parmak gösterince artık neredeyse bundan eminiz; bu hareket o grupta yaygın bir şaka ya da tepki göstergesi.

Sadece onlar kullanmıyor elbette. Mesela son dönemde Melek Mosso da bir konserinde bu hareketi yaptı.

Fakat asıl konu, bunu ortak bir çevreden gelen insanlarda görüyor olmamız.
 

Neden yapılıyor?

Neden yapılıyor?

Aleyna Tilki eleştirildiği için bu hareketi yaptı ve bu hareketi yaptığı için tekrar eleştirildi.

Şimdi eleştirdiler diye tekrar aynı hareketi yaparsa yine eleştirilecek ve kısır bir döngüye girecek.

Peki orta parmak göstermek, eleştirilecek bir şey midir?

Evet, neyi simgelediğini biliyoruz. Yurt dışında bu hareketi okkalı bir "f... off"la süslüyorlar hatta. Kısacası hareketi yapanların söylemek istediği "beni rahat bırakın" ya da "kendi işinize bakın". Bunu direkt söylemektense vurucu hale getirmek için bu hareketi kullanıyorlar.

Biraz dikkat

Biraz dikkat

Argo anlama gelen el hareketleri arkadaş ortamında ya da kavga esnasında yapılabilir. Fakat milyonlarca kişinin takip ettiği sosyal medya hesaplarından yapmak biraz abes. Dizilerde ya da filmlerde yapılması bir sorun teşkil etmiyor; çünkü bu tip hareketlere sahne olacak dizi ya da filmlerde zaten küfür/şiddet uyarısı oluyor.

Haliyle izleyecek insanlar bunu bilerek izliyor, çocuklara da izletilmiyor. Ama Hadise, Aleyna Tilki gibi isimlerin milyonlarca takipçisi var. Birçoğu da çocuk yaşta. Büyük takipçilerine saygısızlık, küçük takipçilerineyse kötü örnek. Biraz dikkat etmekte, tepkiyi farklı şekilde göstermekte fayda var.

Bu makaleye ifade bırak