Aleyna Tilki'nin yaşıyla bari Twitter uğraşmasın!

Aleyna Tilki bizim bebeğimiz. Geleceğe yatırımımız, dünya çapında iyi işler yapacağına yürekten inandığımız star adayımız, hatta star'ımız. Dolayısıyla tırnaklarını kesse, telefonunu "Çat!" diye yere düşürse bile olay oluyor... Yine gündemde ama bu kez konu enteresan...

Aleyna Tilki'nin yaşıyla bari Twitter uğraşmasın!

Hesabını neden kapattı?

Hesabını neden kapattı?

Aleyna Tilki hayranları konuyu biliyor, birkaç gün önce şarkıcının Twitter hesabı çat diye kapandı. "Estiler galiba, sıkıldı yorumlardan, dijital detoks uygulamak istedi" filan diye düşündük.

Ama son bilgilere göre konu düşündüğümüz gibi değilmiş. Yani Twitter hesabını kapatan, ulaşılmaz yapan kişi Aleyna değilmiş. "E o zaman hack'lendi mi?" diyeceksiniz, yok o da değil...

"Twitter bile yaşımla uğraşıyor"

"Twitter bile yaşımla uğraşıyor"

Ben söylemeyeyim, Aleyna Tilki söylesin.

"Aaabi, Twitter, kimliğimi ve 2000'li olduğumu deşifre etti. 13 yaşımdan önce Twitter kullanıp kuralları ihlal ettiğim için hesabımı kapattı. Şu anda yeniden açtım hesabımı. Çoğu tweet'im silindi. Offf, yaş 18 oldu ama hâlâ sorun yaşıyorum. Twitter bile yaşımla uğraşıyor, bıktım..."

Şu anda ocakta yemeğiniz varsa altını kısın, derdiniz sıkıntınız varsa derin bir nefes alın.

Aleyna Tilki olmak zor, Aleyna Tilki kalmak daha zor

Aleyna Tilki olmak zor, Aleyna Tilki kalmak daha zor

Ve kendinizi Aleyna Tilki'nin yerine koyun... "Ya kıyamam ya!" demediniz mi? Ben dedim. Aleyna Tilki olmak zor, Aleyna Tilki kalmak daha da zor. Tilki 18'ine gelene kadar herkes onunla uğraştı. Sonra 18 oldu. Ama tam da dediği gibi yaş problemi hala devam ediyor.

Bu kez de hiç beklemediği yerden, koskoca Twitter'dan gol yedi. "Aleyna Tilki şansı istiyorum" diyenler online mı bilemiyorum ama bence hiç de hoş şeyler yaşamıyor!

O tweet'ler, o caps'ler, o goygoylar...

O tweet'ler, o caps'ler, o goygoylar...

"Aman canım alt tarafı Twitter hesabı kapanmış" değil mesele. Twitter sizin hesabınızı çat diye kapatsa hoşunuza gider mi? O takipçi kasmalar, o kendinizi olduğundan havalı gösterme çabaları, o esprili tweet'ler, o goygoylar, o caps'ler...

Annemizin, babamızın bile Twitter'ı var yahu. Kendimizi en doğru ifade edebileceğimiz sosyal medya platformu orası. Ve birçokları için en prestijli yer. Hele de bir ünlü için çok önemli.

Tabii ki Twitter'ı kullanacak

Tabii ki Twitter'ı kullanacak

Mesele takipçi sayısı değil ki. Aleyna Tilki yine takip edilir, yine uçar gider.

Ama neticede o da bizim gibi bir sosyal medya kullanıcısı. Onun da kendine özgü bir sayfası var. Ve haliyle kullanmak istiyor.

Tabii ki hesabı silindiğinde tepki gösterecek, isyan edecek. Bundan daha doğal bir şey olamaz. Aleyna Tilki insan değil mi? 

Neyse ki Tilki ile Twitter arasındaki maçta şimdilik skor eşit. Twitter, kural ihlali diye hesabı dondurdu. Tilki bir şekilde bütün o 4 bin küsür tweet'ini ve hesabını kurtardı.

Neden kabak onun başına patlıyor?

Neden kabak onun başına patlıyor?

Twitter'la büyüyen, hepimizden daha çok sosyal medyaya önem veren bir neslin yıldızı olan Aleyna Tilki, böyle bir sıkıntıyı yaşamayı hak etti mi?

13 yaşına basmadan kendisine Twitter hesabı açan çok minnoş var. Onlar ünlü olmadığı sürece bu sorun belki tespit edilmeyecek. Ama ne oluyor? Aleyna Tilki ünlü diye mercek altına alınıyor.

Ve ünlü olmanın dezavantajını yaşıyor, kabak yaşıtlarının değil Tilki'nin başına patlıyor. Biz buna haksızlık diyoruz Türkçede.

Tilki'nin hesabı gerçekten böyle bir kural ihlali yüzünden kapatıldıysa komik. Yaşıyla bari Twitter uğraşmasa...

Aleyna adeta dünyaya karşı savaşıyor

Aleyna adeta dünyaya karşı savaşıyor

Aleyna Tilki'yi yaş üzerinden vurmaya kalkışmayan kimse kalmadı. Önce rakipleri, sonra eski kuşak, şimdi de koskoca Twitter... Aleyna adeta dünyaya karşı savaşıyor! Şahsen 18 yaşımda onun yaşadığı türden zorluklar yaşamayı hiç istemezdim.

Başına gelen en ufak bir olayı bile saniyesinde tüm Türkiye duyuyor.

Psikolojik destek alıyor mu bilemiyorum ama almalı. Çünkü o yaşta bir insanın kaldıramayacağı saçmalıklar yaşıyor.

Kayıtsız kalmanız imkânsız

Kayıtsız kalmanız imkânsız

Bir sürü anlamsız şeyle boğuşunca haliyle ortaya garip garip şeyler çıkıyor. Aleyna Tilki'nin birçoklarımızı şaşırtan tweet'leri işte o acılardan çıkmış tweet'ler.

Vallahi dalga geçmiyorum. Çoğu zaman anlamıyorum tweet'lerini. Muhtemelen yaşlılıktan diye düşünüyorum. Ama anlamasam da ilgi çekici buluyorum. Yani muhakkak yakalıyor beni Tilki.

Yaşınız ne olursa olsun ona kayıtsız kalma ihtimaliniz bence zor.

"Amerika havası mı çarpıyor?"

"Amerika havası mı çarpıyor?"

Karşılaştığı zorluklar karşısında ondan normal şeyler beklenmemeli zaten. Kaldı ki daha 20'lerinde bile değil.

Los Angeles'a gidecek, orada "Bu kızı Amerika havası mı çarpıyor ya?" dedirten fantastik pozlar verecek, paylaşımlar yapacak, sonra Türkiye'ye dönecek.

Aleyna Tilki'yi kendi standartlarımıza çekmeye çalışmak en başta ona haksızlık. Ondan bizim gibi davranmasını beklememeliyiz zaten.

Twitter'dan RT desteği bekliyoruz

Twitter'dan RT desteği bekliyoruz

Sadece 3-4 şarkıyla bile Türkçe popta kalıcı bir iz bırakmayı başaran Aleyna Tilki, kendi yaşının kaldıramayacağı zorluklarla boğuşuyor. 

Bizim de ona ağabey ve ablalık yapmamız lazım. Yaşından vurmayarak başlayabiliriz bence. Twitter'dan da gerekli RT desteği bekliyoruz tabii!

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak