Aleyna Tilki-Şahin Kendirci yakıştırmasının sebebi ne?

18 yaşındaki iki genç ünlü Aleyna Tilki ve Şahin Kendirci hakkında aşk söylentileri çıktı. Şahin Kendirci 2. Sayfa programına bağlanıp konuyu yarı utangaç şekilde yalanladı. Peki bu söylentinin kaynağı ne? Yoksa bu bir söylenti değil de, sadece 'beklenti' mi?

Aleyna Tilki-Şahin Kendirci yakıştırmasının sebebi ne?

Kameralar önünde büyümek

Kameralar önünde büyümek

İkisinin de çocuklukları sahiden kameralar önünde geçti. Hatta Aleyna Tilki Altın Kelebek ödül töreninde -samimiyeti her ne kadar tartışılsa da- kameralar önünde büyümesine dair şikayetini dile getirmişti.

Şahin Kendirci ise 13 yaşındayken O Ses Türkiye'ye katıldı ve birinci oldu. Asıl patlamasını ise Müslüm filmiyle yaptı. Aleyna Tilki'yle hem yaşıt hem meslektaş. Yani iki isim de aslında Türkiye'de görmeye çok alışık olmadığımız şekilde popüler kültüre çocuk yaşlarda atıldılar.

Hollywood'u ayağımıza getirme isteği

Hollywood'u ayağımıza getirme isteği

ABD'nin ünlü toplulukları trend belirliyor. Bu Hollywood yıldızları ya da müzik dünyasından isimler olabiliyor. Örneğin Justin Bieber ve Selena Gomez de çocuk yaşlarda sevgiliydi. Bu ilişkiden o kadar haber, o kadar dedikodu, o kadar popüler kültür malzemesi çıktı ki, tıpkı önemli bir buluşu Türkiye'ye getirmek gibi, bu kültürü de bu topraklara taşımaya çalışıyoruz.

Kısacası özeniyoruz. Aleyna Tilki'nin Şahin Kendirci ile ya da Alper Erözer ile birlikte olması fark etmiyor. İnsanların aradığı şey, dünyaca tanınmış ünlülerin yarattığı sansasyonun yerel ve minyatür haline şahit olmak. 18 yaşındaki insanların psikolojisi ya da 'aşk' konusundaki fikirlerinin nasıl etkileneceği kimsenin umrunda değil.

Popüler kültür anlayışı ve Aleyna Tilki

Popüler kültür anlayışı ve Aleyna Tilki

Popüler kültür, temelde kötü bir şey değil. Kendi dönemine damga vurmuş herkes popüler kültür ögesidir. Buna Black Sabbath da, Pink Floyd da, Elvis Presley de, Michael Jackson da, Eminem de, Lady Gaga da, Justin Bieber da dahil. Hepsi kendi döneminin popüler kültür ögesi. Tabii biz içini boşaltmadığımız sürece...

Kısacası 'popüler kültür' tamlamasının, bir aşağılama tabiri olarak kullanılması hata.

Her ülke kendi popüler kültür temsilcilerini yaratır. Bu temsilciler illa dünyaya açılmaz ama dünyaya açılmış benzerlerinin (ya da idollerinin) minyatür halleri gibidir.

Yerel ahlak kurallarının izin verdiği kadarıyla, onlar gibi davranırlar. Daha da ilginci, toplumun bir kesimi tarafından yine aynı sınırlar dahilinde onlar gibi yaşamaları beklenir. Buna medya da dahil.

Mesela Aleyna Tilki hakkındaki aşk söylentilerinin 18 yaşına girdikten sonra çıkması ya da 'cesur poz' klişesi için reşit olana kadar beklemek gibi...

Hiç tanışmayan Aleyna Tilki ve Şahin Kendirci hakkındaki söylentinin sebebi de bu. İstiyoruz ki gözlerimizin önünde büyümüş iki ünlü kişi aşk yaşayıp bize Justin-Selena benzeri bir hikaye yaratsınlar.

Fakat ne Aleyna bir Selena Gomez, ne de Şahin bir Justin Bieber. "Annem-babam yanımdayken aşk meşk konuşmaktan utanıyorum" diyen Şahin Kendirci'den böyle bir hikayede olması beklenebilir mi?

Bu makaleye ifade bırak