Aleyna Tilki ve Emrah Karaduman 'Dipsiz Kuyum' şarkısında sınıfta kaldı

Aleyna Tilki ve Emrah Karaduman ikilisi son döneme şahane bir renk kattı. Bunu kimse inkâr edemez. Sezen Aksu ve Onno Tunç bir dönem Türkçe pop müziğe nasıl damga vurduysa, Tilki-Karaduman ikilisi de benzer bir etkiyi yaratmış vaziyette. 'Dipsiz Kuyum' adlı yeni ortaklıkları ise an itibariyle yayında. Peki 'Dipsiz Kuyum'dan bir 'Cevapsız Çınlama' çıkar mı?

Aleyna Tilki ve Emrah Karaduman 'Dipsiz Kuyum' şarkısında sınıfta kaldı

Büyük harflerle 'Hayır'...

Büyük harflerle 'Hayır'...

Net konuşalım: HAYIR... Hem de sakin ve sessiz bir 'Hayır' da değil bu 'Hayır', gayet büyük harflerle... 'Dipsiz Kuyum' birkaç dinlemede bile sınıfı geçemeyen bir şarkı.

Emrah Karaduman'ın Aleyna Tilki'yle kaydettiği 'Cevapsız Çınlama' şarkısında, Tilki aslında konuk isimdi. Ama sanki Aleyna'nın çıkış şarkısıymış gibi algılandı. Beklentilerin de üzerine çıkan şarkı, Türkiye'nin gündemine oturdu.

Yıldızlı Şarkılar'ın büyük hit'i oldu

Yıldızlı Şarkılar'ın büyük hit'i oldu

1 yıl sonra 'Sen Olsan Bari'yle bu başarı Aleyna cephesinde devam etti ki başarı zaten kaçınılmazdı...


Bu yılın başında çıkan 'Yıldız Tilbe'nin Yıldızlı Şarkıları' albümünün, Merve Özbey'in 'Vuracak'ıyla beraber en büyük hit'i haline gelen 'Yalnız Çiçek' de bu başarıyı pekiştirdi.

'BombarDuman' merakla bekleniyordu

Sırada 2018'in sonlarında çıkacağı aylar öncesinde duyurulan ve merakla beklenilen 'BombarDuman' albümü vardı.

Albümün çıkış şarkısı olarak belirlenen 'Dipsiz Kuyum' şarkısında Emrah Karaduman ve Aleyna Tilki 'Cevapsız Çınlama'daki gibi yine birlikte. Şarkının Mevlana'dan izler taşıyan sözleri, müziği ve düzenlemesi Emrah Karaduman'a ait.

Yine iddialı bir kliple

Yine iddialı bir kliple

Klibin yönetmenliğini ise bir kez daha Aleyna Tilki üstleniyor. Yine Aleyna Tilki'nin 'ergen' kategorisine dahil olan yaşı küçük dinleyicilerinin hoşuna gidecek renklilikte bir kliple karşı karşıyayız.Klipte bir kez daha 'renkli isyan' var; tabakta sim, bardakta pembenin 50 tonu var. Her şeyden önce gösteriş, iddia ve kimilerine göre acayip derecede subliminal mesaj var.

R & Besk, hatta elektrobesk...

R & Besk, hatta elektrobesk...

Tartışmalar devam etse de Aleyna Tilki bildiğinden şaşmamaya, Batı standartlarını yakalamaktaki ısrarından vazgeçmemeye devam ediyor.


Görsel açıdan baktığımızda klip Avrupai ve Amerikalı... Şarkı ise olabildiğince arabesk, olabildiğince R & Besk, olabildiğince elektrobesk...

Merve Özbey nağmeleri yok

Merve Özbey nağmeleri yok

Merve Özbey'in şarkılarının daha Batılı versiyonları gibi. Bangır bangır Merve Özbey nağmeleri yok, onun yerine Aleyna'nın 'özentilik' sınırındaki Batı vokalleri var.Ama elektronik dokunuş elbette çok ama çok fazla. Dolayısıyla pop dışında başka bir müzik türüne soğuk bakan müzik kanalları ve radyolar 'Dipsiz Kuyum'a yayınlarında rahatlıkla yer verecektir.

Şarkı sadece 2 buçuk dakika

Şarkı sadece 2 buçuk dakika

Ve fakat sıkıntılar da mevcut. Aleyna Tilki ve Emrah Karaduman ilk defa 'hit şarkı eşittir hareketli şarkı' formülünün dışına çıkıyor.Aleyna Tilki'yi ilk defa bangır bangır dinleyebileceğimiz hareketlilikte bir şarkıyla değil, slow ve acıklı bir şarkıyla dinliyor/izliyoruz. Şarkının sadece 2 buçuk dakika sürmesi de bir başka enteresanlık.

Tam 'dipsiz'leşecekken...

Tam 'dipsiz'leşecekken...

'Dipsiz Kuyum' tam dipsizleşecekken bir de bakıyoruz şarkı bitmiş. Zaten önceki Aleyna şarkılarına oranla 'zor' olan bir şarkıyı daha da anlaşılmaz kılmış bu durum.

'Dipsiz Kuyum'u Emrah Karaduman şarkısı olarak değerlendirirsek tamam. Ama 'Cevapsız Çınlama' da aslında bir Emrah Karaduman projesiyken Aleyna Tilki şarkısına dönüşmüştü.

Hata yapma şansı yok

Hata yapma şansı yok

'Yalnız Çiçek' bile tek başına bir Aleyna Tilki şarkısı olarak akıllarda. Sanki Aleyna'nın salt kendi diskografisi için yaptığı bir cover gibi.

Aleyna Tilki o kadar trend bir isim ki, kimin projesine katkı verirse versin kendi üretimi olarak algılanıyor. Dolayısıyla hata yapma şansı yok.

Bir hayli zaman alacak

Bir hayli zaman alacak

Ve 'Dipsiz Kuyum' bu haliyle Aleyna Tilki'nin hit-hit-hit zincirini bozan bir halka olarak göze çarpıyor.

İstenildiği kadar beğenilsin, Aleyna Tilki'nin diskografisinde 'Cevapsız Çınlama' ya da 'Sen Olsan Bari' hatta 'Yalnız Çiçek' bile olamayacak, olacaksa bile olması bir hayli zaman alacak...

Nasıl ilerlemeli?

Nasıl ilerlemeli?

Peki Aleyna Tilki yoluna nasıl devam etmeli? Elbette 'Sen Olsan Bari'deki kıvamla... Her nesilden dinleyiciyi kendine çekebilecek zenginlikte şarkılarla...

Merve Özbey'in müzik tarzını Erdem Kınay'dan bağımsız değerlendirmeye başladık artık. 'Helal Ettim', 'Boynun Borcu', 'Duman', 'Yaş Hikâyesi'...

Şaşırmamıştık

Şaşırmamıştık

Evet, bu şarkıların her biri Erdem Kınay prodüksiyonuydu. Ancak 'Vuracak' şarkısının düzenlemesi Batu Çaldıran imzalıydı. Ve hiçbirimiz şaşkınlık yaşamadık.

"Aaa" dedik, "Merve Özbey tarzını bozmadan yine devam etmiş yoluna" dedik. Özbey başka bir isimle çalışmasına rağmen tarzının dışına çıkmamıştı.

'Sen Olsan Bari' yeni bir yoldu

'Sen Olsan Bari' yeni bir yoldu

Aleyna Tilki'nin ise Emrah Karaduman'sız yoluna devam etme vakti geldi de geçiyor... Ozan Çolakoğlu'nun bombastik düzenlemesiyle 7'den 70'e herkesin beğenisini kazanan 'Sen Olsan Bari' onun için yeni bir yoldu ve başarılı oldu.

Şimdi tekrar Emrah Karaduman'la 'Cevapsız Çınlama' sound'una yakın işler yapması uzun vadede sıkıntılı olabilir.

Fark yaratıyor ama...

Fark yaratıyor ama...

'Dipsiz Kuyum', evet, fark yaratıyor 'Yalnız Çiçek'e göre. Ama bundan sonra Aleyna Tilki'nin daha farklı isimlerle de çalışması gerekiyor.

'Dipsiz Kuyum' slow bir şarkı olmasaydı çok daha sırıtan bir sonuçla karşılaşabilirdik. 'Dipsiz Kuyum'un tek pozitif kısmı Aleyna'yı daha önce karşımıza çıkmayan farklı bir yönüyle karşımıza çıkarması.

Pek örtüşmüyor

Pek örtüşmüyor

Farklılık güzeldir ama asıl mesele örtüşme... Aleyna Tilki'den 'Dipsiz Kuyum' gibi 'R & Besk' şarkılar duymaya başlarsak durum fena.

Çünkü genel tarzıyla, enerjisiyle örtüşmüyor. Ama arada böyle sürprizler -iyi ya da kötü- yapacaksa o zaman problem daha az mevcut diyebiliriz.

Ama her halükârda şarkıcının muhakkak ruhunu daha net yansıttığı, dinamik işlerle karşımıza çıkması şart...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak