Aleyna Tilki'ye ikizi kadar benzemek avantaj mı dezavantaj mı?

Aleyna Tilki'ye ikizi kadar benzeyen Tuana Bayrak şu anda gündemde. Tuana için "Hık demiş Aleyna'nın burnundan düşmüş" diyebiliriz. Peki bu avantaj mı yoksa dezavantaj mı?

Aleyna Tilki'ye ikizi kadar benzemek avantaj mı dezavantaj mı?

"İnandırıcı olsun diye Aleyna pozu verdim"

"İnandırıcı olsun diye Aleyna pozu verdim"

Her şey birkaç gün önce Tuana Bayrak adlı bir genç kızın, Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla ortaya çıktı. Twitter hesabından yazdığına göre yolda gördüğü küçük bir kız kendisini Aleyna Tilki zannedip fotoğraf çektirmek istemiş.

Tuana da küçük kızın ricasını kırmayıp kameraya poz vermiş. Fotoğrafı Twitter'dan şu cümleyle paylaştı: "Az önce bir kız benimle fotoğraf çekildi Aleyna Tilki olduğumu düşünerek. Ben de Aleyna pozu verdim daha inandırıcı olsun diye..."

Twitter karıştı

Twitter karıştı

Twitter'da kısa zamanda beğeni ve retweet yağmuruna tutulan bu paylaşımdan sonra ortalık karıştı. İnsanlar Tuana Bayrak ile Aleyna Tilki'nin fotoğraflarını karşılaştırmaya başladı. Kimileri benzerlik kurdu, kimileri de "Benzemiyor" dedi.

Tabii kimi benzetir kimi benzetmez. Ama burada önemli olan, bir gencin Aleyna Tilki'ye benzerliğiyle meşhur olması.

Dijital kültür hafızası

Dijital kültür hafızası

Dijital kültür hafızası diye bir şey var... Ünlülerin sildiği tweetler bile unutulmuyor artık. Sosyal medyada yapılan her şey, 'ekran görüntüsü alma' hakkı ile kayıt altına alınıyor.

Uygun bir 'çatışma' ortamı oluştuğunda da hemen düğmeye basılıp nostalji yapılıyor. Bu da beraberinde bizi dikkatli olmaya itiyor, bir iddia ortaya koyarken geleceği düşünmemize sebebiyet veriyor.

"Beni Aleyna'ya benzetiyollağ" yerine...

"Beni Aleyna'ya benzetiyollağ" yerine...

Bir gencin "Beni Aleyna Tilki'ye benzetiyollağ" tadında bir iddia ile kendini ortaya atması şaşırtıcı değil. 'Benzerlik' durumu her zaman ilgi çeker. Günlük hayatta gıybet ortamlarında, sosyal medya mecralarında, internet sitelerinde mutlaka gideri olan bir konudur.

Fakat elimizdeki çekirdekleri bir kenara bırakmanın vakti geldi! 'Benzerlik' konusunun aslında avantajlı bir şey olmadığını yavaş yavaş idrak etmeye başlamamız gerekiyor.

Emral ve Ebruli'yi hatırlayan var mı?

Emral ve Ebruli'yi hatırlayan var mı?

Yıllar önce Emrah'a benzeyen Emral, Ebru Gündeş'e benzeyen Ebruli vakaları yaşandı. Emral ve Ebruli  'rant' taktiğini uyguladı. "Sesim de tipim de benziyor" kafasıyla ilerlediler.

Sonuç? Taktikler tutmadı, hatta aslını yaşattı. Ne Emral'ı ne de Ebruli'yi hatırlıyoruz artık. Emrah ve özellikle de Ebru Gündeş hâlâ hayatlarımızın bir köşesinde.

Önce ilgi uyandırıyorlar, sonra unutuluyorlar

Önce ilgi uyandırıyorlar, sonra unutuluyorlar

"Ben şuna benziyorum" iddiasıyla yola çıkanların işi zor. İlk etapta avantajlı gözükseler de, aslında değiller. Hayatları boyunca bir başkasına benzetilme riskiyle karşı karşıyalar. Bu da, onların ayakları yere basan bir tavır sergilemelerine engel oluyor. Karakterlerini ortaya koyamıyorlar, potansiyellerini doğru ve etkin bir biçimde yansıtamıyorlar. Bir başkasının kopyası olarak bir dönem ilgi uyandırıyor, akabinde de unutuluyorlar.

Hep Aleyna Tilki'ye benzetilecek

Hep Aleyna Tilki'ye benzetilecek

Tuana Bayrak da bu isimlerden biri olabilir. Diyelim iş kurdu, müdür oldu. Herkes ona kafadan Aleyna Tilki gibi yaklaşacak. Ne yaparsa yapsın bu muameleyi görecek. Ağırlığını koyamayacak, markasını yaratamayacak.

Aleyna Tilki'nin yaptığı en ufak bir hata onu da ilgilendirecek. Bu,  büyük bir haksızlık değil mi Tuana Bayrak'a? Hiçbir zaman kendisi olamamak ve sürekli bir başkasına bağlı ve mahkum olarak ilerlemek, doğru bir yöntem değil.

Ufak bir imaj değişikliği bile yeterli

Ufak bir imaj değişikliği bile yeterli

Tuana Bayrak'ın yerinde olsam işin kolayına kaçmaz; fiziksel benzerliğimi mümkün mertebe minimuma indirir, kendimi baştan yaratırdım.  Aleyna Tilki'ye benzeyebilecek pek çok doneyi yok ederdim.

Estetik müdahaleden bahsetmiyorum. Ufak bir saç kesimi bile pek çok şeyi değiştirebilir. Kadınlar bu konuda çok şanslı.

İsmi Aleyna değil ki, Tuana. (Yani umarım gerçek adı Tuana'dır ve Aleyna-Tuana'daki -na benzerliğine sarılmamıştır...)

Bugün moda olan yarın demode olacak

Bugün moda olan yarın demode olacak

Sosyal medya sayesinde etkileşimin gücü ve hızı ortaya çıktı. Fenomenler de bu boşluktan şahane yararlandı. Ancak bu tarz sosyal medya fenomenlerinin fazla aceleci davranıyorlar. İşin kolayına kaçıyorlar.

Unutulmaması gereken; bugün moda olanın yarın demode olacağı gerçeği...  Hayatta hiçbir şey mutlak değil. Sürekli bir dönüşüm var. Özellikle de sosyal konular bu durumdan fazlasıyla nasibini alıyor.

Bu 'Carpe Diem' çağında şart!

Bu 'Carpe Diem' çağında şart!

Her konuda zor olanı seçip uzun vadeli ve çok boyutlu düşünmek gerek. Bugün aşık olduğunuz bir insandan yarın vazgeçeceksiniz. Ya da evliliğiniz bitecek. Çok güvendiğiniz arkadaşlarınız sizi satacak. Neden? Çünkü günü kurtarma peşindesiniz, anlık popülerliklere odaklanmışsınız. Halbuki hayat uzun bir yolculuk. İnsan her zaman zor olanı yapmalı. Özellikle de şu 'Carpe Diem/Günü Yakala/Tüket!' çağında zor olanı seçmek mecburiyetindeyiz...

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak