Ali Ece futbol yorumculuğunun çatlak profesörü sayılabilir mi?

Ali Ece hem dolu dolu bilgi dağarcığı hem de yüksek geyik potansiyeliyle en eğlenceli ve izlenebilir futbol -hatta spor- yorumcularından biri. Son yaşanan Ian Rush olayındaki yaklaşımı ve paylaştığı fotoğraf ise onun yavaş yavaş futbol yorumculuğunun çatlak profesörü olmaya başladığını gösteriyor.

Ali Ece futbol yorumculuğunun çatlak profesörü sayılabilir mi?

Ian Rush olayı nedir?

Ian Rush olayı nedir?

Bilindiği üzere Ali Ece çok uzun süredir bandana kullanıyor. Ekranlara bandanasız çıkmayan Ali Ece, kendi nikahına bile bandanayla katılmıştı. Haliyle insanlar da onun az sayıdaki bandanasız fotoğraflarını bulmaya uğraşıyor.

Yine böyle bir Twitter geyiğinin sonunda Ali Ece'nin bandanalı katıldığı nikah fotoğrafı üzerinden geyik döndü ve biri Ali Ece'nin nostaljik olayları çok detaylı anlatmasına tatlı bir gönderme yaptı. Ali Ece de gittikçe yayılan bu paylaşımı gördü ve oradaki ufak bilgi hatasını düzeltmeden edemedi. İşi hakkında detaylara hakim biri olarak onun hassas noktası da bu.

Neden çatlak profesör?

Neden çatlak profesör?

Filmlere konu olan çatlak profesör tiplemeleri işine bağlı, her detaya hakim, aşırı hareketleri olan, aykırı ve eğlenceli tiplerdir. Ali Ece'nin konu futbol olduğunda kendini kaybetmesi, bağıra çağıra konuşması, gülerken gözbebeklerinin fırlaması, 'Ali Ece çıldırması' gibi bir kavramın olması, tarihi olaylardaki en küçük detayları bile hatırlaması, bu detaylardan bahsederken müthiş zevk alması ve aykırı bir tarzı olması sonucunda çatlak profesör o olmasın da kim olsun?
 

İtici bulanlar da var

İtici bulanlar da var

Ali Ece'nin kendine has üslubunu ve büyük hareketlerini itici bulanlar da var. Bu fikirde olanlar futbol yorumculuğunun daha sade ve anlaşılabilir olmasını istiyor. Bu nedenle konudan sık sık sapan, olayı ayrıntılarla süsleyen, konuyu daha düz anlatmak yerine 4-5 koldan bağlayarak kafa açan Ali Ece'yi sevmiyor.

Buna saygı duymak lazım. Onlara hitap eden yorumcular da var. Fakat Ali Ece'nin yorumculuğu hakkında ileri geri konuşmaları bir hata. Çünkü Ali Ece'yi sevenler olarak biz sporu sadece spor olarak değil, yeri geldiğinde tarihi olaylara bağlamak, yeri geldiğinde en alakasız detayı dinleyip yeni bilgi edinmek, yeri geldiğinde absürt bir espriyle eğlenmek istiyoruz. Zaten tam da bu yüzden goygoyla karışık yeni nesil spor programları revaçta değil mi?

Not: Kırmızı Çizgi'ye selamlar.

İşini severek yapıyor

İşini severek yapıyor

Olayın çıkış noktasına dönersek, Ali Ece'nin Twitter'daki geyiği Ian Rush'ın İskoç değil de Galli olduğu detayından yakalaması ve bununla da kalmayıp Ian Rush'la olan fotoğrafını paylaşması onun Liverpool'a -hatta futbola- olan hayranlığının kanıtı. Allah muhafaza bahsi geçen isim Ian Rush değil de Lev Yaşin olsa, onunla olan bir fotoğrafı bile çıkabilirdi ortaya.

Metin Oktay'lı Galatasaray'ı, Lefter'li Fenerbahçe'yi, Metin-Ali-Feyyaz'lı Beşiktaş'ı seven biri gibi seviyor futbolu. Sevdiği işi yapıyor; hakkını da vermeye çalışıyor.

Liyakat bu değil mi?

Liyakat bu değil mi?

İnsanın işini tutkuyla yapması apayrı bir keyif. Fakat bundan ziyade üzerinde uzmanlaştığınız ve iyi yapabildiğiniz mesleği yapmak, o mesleğe layık olmak önemli bir konu. Spor yorumculuğu özelinde değil, daha hayati mesleklerde de liyakatin esas alınması en önemli husus. Aksi takdirde o mesleğin içi boşaltılıyor ve değeri düşüyor.

Ali Ece'nin tarzını beğenirsiniz, beğenmezsiniz; bu başka. Fakat kendisi bu mesleğe layık olan insanlar arasındadır.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak