20.04.2010 17:14 | Son Güncelleme:
Ajanslar

Ali Elverdi'ye sönük tören

Ali Elverdi'ye sönük tören

Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) üyesi, dönemin gençlik hareketi liderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idamlarına karar veren Ankara 1 No'lu Sıkıyönetim Mahkemesi'nin Başkanı emekli Tuğgeneral Ali Elverdi dün Kocatepe Camii'nde düzenlenen askeri törenin ardından toprağa verildi. Genelkurmay Başkanlığı, cenazeye çelenk gönderirken askeri katılımın düşük kalması dikkati çekti.

12 Mart muhtırası döneminde Gezmiş, Aslan ve İnan'ın idamlarına karar veren Elverdi, dün Kocatepe Camii'nde düzenlenen askeri törenin ardından Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa verildi. Törene, Elverdi’nin oğulları; TOBB Genel Sekreter Yardımcı Vekili ve Hukuk Müşaviri İskender Elverdi ile Atilla Elverdi, yakınları, arkadaşları, Ankara Garnizonu'nda görevli bazı general, subay ve astsubaylar katıldı.

Törende Elverdi'nin yakınları duygusal anlar yaşarken, isimlerini açıklamak istemeyen arkadaşları ise, Elverdi'nin çok tartışılan kararını dönemin koşulları gereği verdiğine dikkati çekti. Genelkurmay Başkanlığı ile kuvvet komutanlıklarının çelenk gönderdiği törende askeri katılımın düşük kalması dikkati çekti. Askerin yanı sıra emniyet güçlerinin de yoğun güvenlik önlemleri aldığı törende caminin karşısında bulunan duvara "Devrimci Liseliler" ve "Liseli Öğrenci Birliği" isimli sol grupların isimlerinin yazılı olması dikkati çekti. Yazıların, duvara ne zaman yazıldığı konusunda bilgi verilmedi

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerGenelkurmay