Ali Gürbüz: "Beni güreştirmemek için her şeyi yaptılar''

Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde Altın Kemer'in daimi sahibi olan başpehlivan Gürbüz: ''Belki kemeri geri vereceğim ama daha yaşım genç. Allah'ın izniyle cezamı bitirdikten sonra o kemeri tekrar alacağım''

13 Ağustos 2013 - 16:41 | Son Güncelleme: 13.08.2013 - 16:45 |
A+A-
Haberler » Skorer » Futbol » Ali Gürbüz: "Beni güreştirmemek için her şeyi yaptılar''
652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde üst üste  üçüncü kez başbehlivan olarak Altın Kemer'in ebedi daimi sahipliğine hak kazanan  Ali Gürbüz, kendisinde dopingli maddeye rastlanmasıyla ilgili, "'Belki kemeri  geri vereceğim ama daha yaşım genç. Allah'ın izniyle cezamı bitirdikten sonra o  kemeri tekrar alacağım" dedi. 
 
Gürbüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doping testlerinin  sonuçlarıyla ilgili gelişmeleri basın aracılığıyla öğrendiğini söyledi. Olayların  ilk olarak İzmit'te başladığını, doping kontrolleri yapılacağının kendisine  burada söylendiğini anlatan Gürbüz, sezon başında dizinden menüsküs ameliyatı  geçirdiğini, bu nedenle orada sakatlığı nedeniyle güreşmek istemediğini kaydetti. 
 
Kırpınar'a yetişmek ve çabuk iyileşmek için dizinden kortizonlu  iğneler kullandığını bildiren Gürbüz, "İçinde doping maddesi içeren maddeler var  ama ben süresini Kırkpınar'a göre ayarlamıştım. Sadece ayağımı kuvvetlendirmek  için kullandım. İzmit güreşinde test alacağız dediklerinde ben test vermedim.  Zaten güreşmeye de gitmedim. Kırkpınar öncesi 'doping kontrolü yapacağız'  dediler. Biz de tamam dedik. Dopingden kaçtığımız yok. Ondan sonra Kırkpınar'dan  10 gün önce test aldılar ve sonucu temiz çıktı. Bu 10 gün içinde ilaç kullanacak  kadar amatör bir sporcu değilim, yıllardır bu işin içindeyim'' diye konuştu. 
 
"Sadece bana kadar 20-25 kişiden alındı, sonra testler bitti" 
 
İlk yapılan testin sonucunun negatif, daha sonra yapılan testin ise  pozitif çıkmasının kafasında soru işareti oluşturduğunu vurgulayan Gürbüz,  şözlerini şöyle sürdürdü: 
 
"Acaba diyorum dizimden vurulduğum iğnelerden mi oldu? Çünkü  Kırkpınar'da da sakattım, sakatlığım düzelmedi. İğne ile güreştim. Her turdan  önce ağrı kesici iğne vuruldum. Kırkpınar güreşlerinden önce '67 kişiden test  alınacak' dediler. Bir liste hazırlanmış ama bu listeyi kimin yaptığı, kimler  tarafından hazırlandığı bilinmiyor. Sadece bana kadar 20-25 kişiden alındı, sonra  testler bitti. Geri kalan 40 kişiden test alımı yapılmadı. Bizim kulübümüzden  bütün başpehlivanlardan alındı. Rakibimiz olan iddialı başpehlivanların yanındaki  kişilerden ve başpehlivanlardan alınmadı. Kulübümüzden 40 yaşında güreşi bırakmak  üzere olan bir güreşçiye de test yapıldı. Daha önce dopingden yakalanmış  kişilerden dahi test alınmadı. Burada bir dünya soru işaretleri var. Tabi ki biz  bunu yargıya taşıyacağız, hakkımızı mahkemede arayacağız. Çünkü benim 10 gün önce  temiz çıkmış raporum var. 10 gün sonra pozitif çıkıyor. Hangi madde çıkmış?  Bununla ilgili ne kulübümüze ne de bana resmi bir açıklama yapıldı.'' 
 
Gürbüz, alınan test numunelerinin bazılarının Köln'e, bazılarının da  Atina'ya gönderilmesinin doğru bulmadığını ifade ederek, Köln'deki doping  merkezinin 5-6 ay öncesine kadar, Atina'daki merkezin ise 1 ay öncesinde  kullanılan ilaçları bulabildiğini söyledi. 
 
"Burada uygulanan bir çifte standart var" 
 
"Arada makine farkları var. Neden benimki Köln'e gönderildi de diğer  başpehlivanların veya diğer sporcuların numuneleri Atina'ya gönderildi" diyen  Gürbüz, "Burada uygulanan bir çifte standart var, bunların cevaplarını  bekliyorum. Bu konuları mahkemeye de taşıyacağız" diye konuştu. 
 
Gürbüz, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin para ödülünü  alacakları yönündeki açıklamalarına da değinerek, şöyle konuştu: 
 
"Zaten para ödülünü vermediler, vermedikleri bir ödülü nasıl benden  istiyorlar? Bir aydır arıyorum para ödülü ne zaman yatacak diye. Vermediği ödülü  almaya kalkıyor benden. Belki kemeri geri vereceğim ama daha yaşım genç. Allah'ın  izniyle cezamı bitirdikten sonra o kemeri tekrar alacağım. Dopingle bir sporcunun  adının yan yana gelmesi güzel değil. Elbette eleştiriler olacak. Ben hakkımı  yargıda arayıp tekrar sahaya çıkmak için mücadele edeceğim." 
 
"Testler dopinge karşı değil, bana ve kulübüme karşı yapılan  mücadele" 
 
Gürbüz, Antalya'nın son 10 yıldır Kırkpınar'da çok ciddi bir çıkış  yakaladığına işaret ederek, Altın Kemer'in de ebedi sahibi olduklarını, alt ve  üst boylarda ezici bir üstünlük sağladıklarını belirtti. 
 
"Benim aklıma soru işaretleri geliyor, dizimden aldığım ağrı kesici  iğnelerden şüpheleniyorum" diyen Gürbüz, sözlerini şöyle tamamladı: 
 
"O olmasa bile yemeğime mi kattılar, içeceğime mi kattılar... Bu yıl  Kırkpınar'da beni güreştirmemek için ellerinden gelen her şeyi yaptılar.  Kırkpınar'da ben zaten kontrol vereceğim ama gelip benden 10 gün önce kontrol  istiyorlar. Ben bir yere kaçmıyorum ki zaten Kırkpınar'a çıkacağım. Beni  Kırkpınar'da güreştirmemek için 10 gün öncesinden test aldılar. Eğer o pozitif  çıksaydı beni güreştirmeyeceklerdi, amaçları buydu. Federasyon başkanımız bizi  aradı. 'Yarın test vermezseniz Kırkpınar'da görüşemeyeceksiniz' dediler. Böyle  bir mantık olabilir mi? Maç yok, bir şey yok, test aldılar. O testlerde hiçbir  sorun çıkmadı. Kırkpınar'da alınan test pozitif çıktı. Yargıda hakkımızı sonuna  kadar arayacağız. Bu yıl Kırkpınar'da yapılan testleri gerçekten dopinge karşı  değil, bana ve kulübüme karşı yapılan bir mücadele olarak görüyorum.'' 
 
  
 
Skorer.com sitesinde yer alan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. Haberleri kaynak göstermeden kullanmayınız.
Süper Lig'in 9. haftasında oynanacak olan Galatasaray - Fenerbahçe derbisini hangi takım kazanır? Anket Bitiş Tarihi : 22.10.2017

oy ver
canlı skor
Tüm maçlar için tıklayın
Cum.
 1X2 ...
20:45457
VVV VENLO DEN HAAG1.703.203.30
20:45456
EXCELSIOR SPARTA ROTTERDAM1.803.302.90
20:45458
VIITORUL CFR CLUJ3.202.801.90
21:00461
SPORTING CRISTAL SPORT ROSARIO1.503.304.30
21:00370
AFC FYLDE MAIDSTONE UTD2.003.202.60
İlginizi ÇekebilirX