Alışkanlıklarından vazgeçip vegan beslenmeyi tercih eden 9 ünlü

Dünya vegan beslenmenin ne kadar doğru ve yanlış olduğunu tartışadursun, pek çok ünlü veganizme geçtiğini ve artık herhangi bir hayvansal gıdayla beslenmediğini ifade ediyor. Bugün sizinle yemeğe çıkmak istese kebapçıya götürmemeniz gereken ünlülerin sıralı tam listesini hazırladım.

Alışkanlıklarından vazgeçip vegan beslenmeyi tercih eden 9 ünlü

Veganizm popülerleşiyor, ana akımlaşıyor

Veganizm popülerleşiyor, ana akımlaşıyor

Dünyanın büyük çoğunluğunda veganizm popülerlik kazanmaya başladı. Bu popülerliğin ucunda, hem insanların yeni bir şey arayışları hem hayvansal ürünlerin üretim süreçlerine yönelik kaygılar hem de çevreci tutumlar var.

Öte yandan, ünlülerin vegan hayat tarzına verdikleri destekle ilgili de çok kez kulağımıza yeni beyanlar çalınıyor. Yakın zamanda pek çok ünlü veganizme geçti. Size bu ünlülerden ufak bir liste hazırladım.

1. Miley Cyrus

1. Miley Cyrus

"Sürdürülebilir vegan aktivist olarak yaşamayı seçerek doğa dostu elektronik materyaller, doğa dostu kıyafetler tercih etmeye başlıyorsunuz" diyen şarkıcı Miley Cyrus, beslenme biçiminin hayat tarzını etkilediğini de ifade ediyor.

2. Alicia Silverstone

2. Alicia Silverstone

Clueless'in yıldız oyuncusu, 2017'de verdiği bir röportajda "Yiyeceklerin nereden ve nasıl geldiğini bilmek, içimi rahatsız ediyor. Bu gerçeği bir kez görünce, hiç değilse kendi adıma herhangi bir geri dönüş olmadığını da gördüm" diyordu.

3. Venus Williams

3. Venus Williams

Pek çok vegan sporcu tanıyoruz. Hatta vegan bir futbol takımından bile haberdarız. (BKZ: http://www.milliyet.com.tr/vegan-futbol-takimi--ezberlenmis-bilgileri-sorgulatiyor-molatik-9898/) Dünyanın en ünlü kadın tenisçilerinden birinin de vegan olduğunu öğrenmek bu yüzden şaşırtmadı.

"Sağlıklı besinlerle vücudumuza yardımcı olabileceğimizi fark ettiğim andan itibaren, bu bana yalnızca maçlar esnasında değil, sosyal hayatımda da doğru olanı yaptığımı hissettirdi" diyor Venus Williams.

Vegan beslenmenin sporculara uygun olup olmadığı ciddi bir tartışma konusu ve bu noktada bir şerh koymakta belki de yarar var.

4. Natalie Portman

4. Natalie Portman

Hanimiş bizim küçük Mathilda'mız, hanimiş Padmé'miz, V for Vendetta'mız?

Evet, o da bir vegan. Üstelik son birkaç yıldır da oldukça kararlı!

5. Beyoncé

5. Beyoncé

Yaa, işte. Tüm stil ikonlarınızın ve tüm örnek aldığınız kişilerin vegan olduğunu fark etmek böyle bir his. Gerçi Beyoncé kendisini "vegan" yerine "Bitkisel beslenen" olarak adlandırmayı seçiyor.

Eşi Jay-Z ile birlikte 2013 yılında 22 günlük bir vegan beslenme iddiasına giren Beyoncé, bunun bitiminde kendisini epey kaptırarak gerçek bir vegan olmuş.
 

6. David Haye

6. David Haye

İngiliz boksör, 2016 yılında verdiği bir röportajda endüstriyel et tüketiminin insana ve çevreye verdiği zararlardan bahsetti, vegan olmayı seçtikten sonra kendisini fiziken ve ruhen daha iyi hissetmeye başladığını ifade etti.

7. Ariana Grande

7. Ariana Grande

Pop müziğin genç ve yeni ikonlarından Ariana Grande de geçtiğimiz yılın sonunda vegan olmaya karar verdiğini açıkladı.

8. Ellie Goulding

8. Ellie Goulding

7 yıl boyunca vejetaryen beslenen şarkıcı Ellie Goulding, 2018 yılında vegan olduğunu açıkladı.

9. Rooney Mara

9. Rooney Mara

Rooney Mara, 2018 yılında verdiği bir röportajda veganlığın insan sağlığı ve çevre için faydalı olduğunu ifade ederek bu beslenme düzenini ve yaşam tarzını benimsediğini söyledi.

andac.uzel@demirorenmedya.com
 

Bu makaleye ifade bırak