1969’un 6 Mart tarihli Milliyet gazetesinde bir haber çıkar: “Tiyatroyu bırakıp şarkıcılığa başladı”. Kim? ‘Dünyanın en genç atom alimi Oktay Sinanoğlu’nun kız kardeşi’. Diplomat babayla gazeteci annenin kızı, üç ağabeyi daha var, biri Latince, öbürü Yunanca profesörü, sonuncusu da Strasbourg’da Avrupa Konseyi Basın Bölüm Başkanı. Zaten gazete de habere buradan yaklaşmaktadır:
“Böyle bir ailenin kızı kendisine meslek olarak neyi, eş olarak kimi seçer sizce?” diye sorar. Cevap, ailesi diplomat, hiç değilse diplomat eşi olmasını beklerken tiyatro oyuncusu Kerim Afşar’la evlenip Devlet Tiyatrosu’na giren Esin Afşar’ın kafasına ve gönlüne koyduğunu yapan kişiliğinin de ipuçlarını taşır. 69 yıllık hayatında da hep kendisinden bekleneni değil, doğru bildiğini yapacaktır.
1942 yılının 14 Eylül’ünde, babası Nüshet Haşim Sinanoğlu’nun görev yeri olan İtalya’nın Bari şehrinde dünyaya gelir Esin Afşar. Üç yaşındayken babasını kaybeder. Piyanosu küçük yaşlardan itibaren bütün dünyasıdır. Annesi Ankara TED Koleji’ni bitirmeden konservatuara girmesine izin vermediği için ondan gizli girer sınava. Piyano bölümünde okurken bir yandan şan dersleri alır.
1959’da Ankara Devlet Tiyatroları’na girer piyanist olarak. Muhsin Ertuğrul’un ondaki yeteneği keşfedip, “Sahne çukurunun değil üstünün tozunu yutmasını” söylemesiyle 12 yıl sürecek oyunculuk dönemi başlar... Gelgelelim, oynadığı “Fantastiks” müzikalini izleyen Erkan Özerman, şarkı söylemesi için ısrar etmektedir. Sonunda 1968’i 69’a bağlayan yılbaşı gecesi, Ankara Bulvar Palas’ta sahneye çıkar. İngilizce, Fransızca, İtalyanca şarkılar söyler. Bir akşam Kerim Afşar ile beraber İlhan Selçuk ve Ruhi Su da gelir onu dinlemeye... “Sen türkü söylesene” diyerek ondan sonraki yolunu belirleyen Ruhi Su olur. “Kara Toprak / Bana Seni Gerek Seni o günden sonra ‘Bayan Yoh Yoh’ olarak anılmasına neden olacak “Yoh Yoh / Bir Masal Türküsü” 45’likleri peşpeşe çıkar.
Artık çizgisi bellidir: Geleneksel ezgileri çağdaş düzenlemelerle sunan, gitarla, bançoyla aşık deyişleri okuyan, zaman zaman bunlara teatral yorumlar da katan, kendine özgü bir folk şarkıcısıdır. Aynı yılın sonlarına doğru Jacques Brel ile birlikte Dario Moreno ödülünü alır, Fransa’da televizyon programlarına katılır. Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil onu Diplomatik Sanatçı unvanı ile
Macaristan’a gönderir...
Kerim Afşar’dan ayrılınca Ankara’dan İstanbul’a gidip Lalezar’da çalışmaya başlar. Nazım Hikmet’ler, Yunus Emre’ler, Mevlana’lar da kattığı repertuvarıyla büyük ilgi görür. 1975’te ikinci eşi, oğlu Aydıncan’ın babası Şener Aral ile evlenir. Devir değişip onun çizgisi geçer akçe olan popüler müzikten ayrı düştükçe yurtdışı çalışmalarına ağırlık verir. Uluslararası yarışmalar, diplomatik konserler birbirini izler.

‘Yozluklar yüzünden yokum’
En sevilen şarkılarından biri, “Sanatçının Kaderi”ydi Esin Afşar’ın... Sanata adanmış bir ömrün hüzünlü hikayesini anlatırdı. İlerleyen yaşlarında kimi söyleşilerinde medyanın ilgisizliğine sitem ederken, “Bana” demişti, “Neden bütün yozluklar ortada da siz yoksunuz diye soruyor sokakta insanlar. Ben işte o yozluklar yüzünden ortada yokum.”
Ama aslında ‘ortada’ydı da bir yandan, her yaptığını tutkuyla takip eden dinleyicileri için... Zaten o bu yolu, kendisinden bekleneni değil, gönlünün ve aklının doğru bulduğunu yapan bir genç kızken seçmişti...
 

Esin Afşar için, 17 Kasım Perşembe saat 09.30’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda bir tören düzenlenecek. Sanatçının cenazesi Teşvikiye Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.