Ekonomi
08.06.2011 - 02:30 | Son Güncelleme: 08.06.2011-23:43

Alkol ithalatçısına sıkı denetim geliyor

Ölümlere yol açan sahte alkole karşı ilk önlem açıklandı. Alkol ithalatçısı olmak zorlaştırılacak ve denetimde yeni sistem oluşturulacak

Sitene Ekle

NEVİN DONAT

Bodrum’da düzenlenen tekne turuna katılan 15 Rus tur rehberinin zehirlenmesi sonrası 4 Rus vatandaşın ölmesi üzerine alınacak önlemlere ilişkin olarak dün Ankara’da ikinci toplantı yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özgür Özaslan toplantıya Kültür ve Turizm Bakanlığı, TAPDK, Tarım Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinin katıldığını belirterek, “İthalatçı firma olmanın şartları değiştirilecek. İthalatçı firmaların bu izni almasında daha seçici olunacak ve daha sıkı takip edilecek. İthalat ve üretime izin verilen şirketlerin bandrol verilmesinden sonrasında takibi konusunda yeni bir sistem oluşturulup işbirliği sağlanacak” dedi. Konuyu Rusya’nın sıkı takip ettiğinin hatırlatılması üzerine Özaslan, “Rusya ile sürekli temas halindeyiz. Bugün de yapılanlara ilişkin olarak mektup gönderdik. Rusya medyasını da sürekli bilgilendiriyoruz” diye konuştu.

Jet genelge çıktı
Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri olaydan sonra “Turizm Tesislerinde Sağlık ve Hijyen Kuralları” konulu genelge hazırlayıp ilgili kuruluşlara gönderdiğini söyledi.
Bakanlık yetkililerince Milliyet’e yapılan açıklamada, “Amacımız insan sağlığına zararlı içkilerin satışını ve tüketiciye sunumunu engellemektir” denildi. Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Ahmet Barut, bir önceki toplantıda ÖTV’nin indirilmesinin gerekliliğinden, kaçak alkol satanlara verilen cezanın artırılması, denetimlere ilişkin değişikliklere dair bir çok çözümün önerildiğini söyledi.
 

 

‘Turizmi etkiler, acil çözüm gerekli’
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, 30 yıldır iğneyle kuyu kazarak bir yere getirilen turizmde 3-4 çapulcunun yaptığı hatanın bedelinin büyük olduğunu söyledi. Ulusoy olayın gerçekleştiği teknenin belgesiz olduğunu belirterek, “Turizm Bakanlığının bu durumda yapacağı bir şey yok. Turizmle ilgili her şeyin turizm bakanlığı denetimine bağlanmasını istiyoruz. Umarız Rus pazarını etkilemez” dedi.
ETS Tur Yönetim kurulu Başkanı Mehmet Ersoy de, İçişleri Bakanlığı’nın ciddi denetimler getirmesi gerektiğini belirterek, “Bu olay kasıtlı adam öldürmek suçuna giriyor. Kanunlar bu doğrultuda değiştirilip cezalar artırılmalı” şeklinde konuştu.
Bu arada Samsun dahil 16 ilde yapılan eş zamanlı operasyonda 42 bin 900 şişe kaçak ve sahte içki, 106 bin 86 adet bandrol ele geçirildi. Ele geçirilen içkilerden 500’nün Bodrum’da bir süre önce Rus rehberlerin zehirlenmesine yol açtığı iddia edilen içki markasıyla aynı olduğu belirlendi.

 

Odeon Tours: Mağduruz
Olayda 2 rehberini kaybeden ve 1 rehberi de yoğun bakımda olan Rusya’nın önde gelen tur operatörlerinden Odeon Tours Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş, “Rusya’daki markalarımız Coral ve Odeon olarak bu olayda mağdur durumdayız. Rusya tarafı şimdilik beklemede. Türk tarafından olayla ilgili somut adımlar atılmasını bekliyor. Aksi takdirde bu yıl yüzde 15-20 artış beklediğimiz Rusya pazarında Türkiye ile ilgili yapılacak olumsuz haberler düşüşe neden olabilir. Bir Rus rehberimiz daha yoğun bakımda” dedi. 


Etiketler: ÖTV
Bilgi YarışmasıGülben Ergen'in ilk albümünün adı hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Haluk Bilginer hangi dizide rol almamıştır?
En Çok Konuşulan Haberler
  İMKB 100104.123 %0.12
  Deger%
  ESEMS0.4919.51
  NETAS13.459.00
  IHLGM2.058.47
  DENIZ4.788.39
  PENGD2.608.33
  Tümü »

  ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX