Gündem
17.12.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 17.12.2012-2:30

Alkolde ceza sınırı 100 promil

Yargıtay, alkollü araç kullanımı konusunda çarpıcı bir karara imza attı.

Sitene Ekle

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU Ankara

Kararda, alkol ve uyuşturucu madde etkisiyle veya başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç kullanamayacak kişinin, bu halde araç kullanması suçunun kasıtla işlenebilecek bir suç olduğu vurgulanırken, sadece alkol ve uyuşturucu kullanımının bu suçun oluşması için yeterli olmayabileceği ifade edildi. Buna karşılık, Adli Tıp raporlarına göre, 100 promilden yüksek olarak saptanan alkol düzeyinin güvenli sürüş yeteneğini kaybettireceğinin bilimsel kabulünün gerektiği ifade edildi.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, trafik güvenliğini tehlikeye sokmak suçundan yargılanıp beraatine karar verilen sanık hakkındaki kararı bozdu. Kararda, Türk Ceza Kanunu’na göre alkol ve uyuşturucu madde etkisiyle veya başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç kullanamayacak kişinin, bu halde araç kullanmasının kasıtla işlenen suç sayıldığı ifade edildi. Alkol ve uyuşturucu madde kullanılmasının tek başına bu suçun oluşması için yeterli sayılmadığının anlatıldığı kararda, Adli Tıp Kurumu raporlarına göre, alkollü şekilde araç kullanan sürecenen alkol konsantrasyonu hangi seviyede olursa olsun bireysel farklılıklar gösterebileceği ifade edildi. Kararda, 104 promil alkollü araç kullanan sanığın, güvenlik sürüş yeteneğini kaybetmiş sayılması gerektiğinden mahkûmiyetinin gerektiği vurgulandı.


Etiketler: haber, haberler,
Bilgi YarışmasıHangisi yumurta, sivri biber ve domates ile yapılan bir yiyecektir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    "Duvara Karşı" filminin yönetmeni kimdir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX