12.07.2018 12:58 | Son Güncelleme:
AA

Alman basını: Hepsi bu değildi!

Sekiz Türk'ü vahşice öldüren NSU terör örgütüne verilen cezaları ilk sayfalarından gören gazeteler, 'Yardımcı değil fail', 'Bu dava tümüyle bir  aydınlatma getirmedi', 'Güvensizlik kalıyor' başlıklarını attı.

Almanya'da ırkçı saldırılarda bulunan aşırı sağcı terör  örgütü Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) davasında verilen kararlar Alman  basınında geniş yer aldı. 

Frankfurter Rundschau gazetesi “Hepsi bu değildi” başlığı altında  verdiği haberde, mahkum edilen Beate Zschaepe ile 4 kişi hakkında verilen kararla  aşırı sağcı terör örgütünün aydınlatılmasının bitmediği ifade belirtildi.

Haberde, temyize gidecek olan kararın üst mahkeme tarafından  onaylanması halinde konunun sadece Beate Zschaepe ve diğer sanıklar için biteceği  ancak birçok sorunun cevapsız kalacağı yorumu yapıldı.

Die Welt gazetesi de, “Yardımcı değil fail” başlığını kullanarak,  kararın  5 yıl süren dava sürecinin ardından verildiğini vurguladı.

Beate Zschaepe’ye ömür boyu hapis cezasının verildiği ve ağır bir suç  işlediğinin tespit edildiği işaret edilen haberde, siyasi malzeme olarak  kullanılan davaya son noktanın konulduğu iddia edildi.

İç sayfadaki haberde ise “Kararın ağırlığı Beate Zschaepe’yi dondurdu”  başlığı kullanılarak, Zschaepe’nin muhtemelen onlarca yıl cezaevinde kalacağı,  diğer sanıkların ise hafif cezalarla kurtulduğu belirtildi.

Haberde, mağdur ailelerinin acısının ise devam ettiği kaydedildi.

Karara ilişkin kaleme alınan yorum yazısında ise “Bu dava tümüyle bir  aydınlatma getirmedi” tespitinde bulunularak, Almanya'nın iç istihbarat servisi  Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın rolü araştırılmadığı ve davanın sonucunun yetersiz  kaldığına vurgu yapıldı.

Tageszeitung gazetesi de baş sayfada, NSU terör örgütünün  cinayetlerine kurban gidenlerin fotoğraflarına yer vererek, “Güvensizlik kalıyor”  diye yazdı.

Bild gazetesi de iç sayfasındaki haberinde, ömür boyu hapise mahkum  olan davanın baş sanığı Beate Zschaepe'nin 30 yıl hapiste kalacağına işaret etti.

Haberde, Zschaepe'nin başka bir cezaevine nakledileceği ve orada  fırında ya da terzihanede çalışabileceği iddia edildi.

''Halk adına'' manşetine atan Tagesspiegel gazetesi, tarihi davada  aşırı sağcı terör örgütü NSU'nun üyesi Beate Zschaepe'nin ömür boyu hapse mahkum  edilmesi öne çıkardı.

Haberde, işlenilen 10 cinayet için ömür boyu hapis cezası verildiği  ifade edilerek, davanın sona erdiğini ancak birçok kişinin şüphelerinin devam  ettiği kaydedildi.

Süddeutsche Zeitung'ta yer alan haberde ise NSU davasının baş sanığı  Beate Zschaepe için en yüksek cezanın verildiği belirtildi.

Haberde, 5 yıldan fazla zamandır süren davanın hakimi Manfred Götzl'in  NSU örgütünün işlediği cinayetlerle ülkede yaşayan yabancıları güvensizliğe  ittiği, korunmasız oldukları izlenimi yarattığı ve devletin çaresiz olduğunu  ispatlamaya çalıştıklarına dikkati çektiği vurgulandı.

Ayrıca, birçok sivil toplum örgütünün karara rağmen davada karanlıkta  kalan kısımların aydınlatılması için mücadeleye devam edileceğini açıkladıkları  ifade edildi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy1