Dünya
24.09.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 24.09.2013-2:30

Alman meclisinde rekor Türk vekil

Türkler Almanya genel seçimlerine damga vurmayı başardı. Seçimler sonucunda CDU, SPD, Yeşiller ve Sol Parti’den toplam 11 Türk asıllı aday rekor sayıyla meclise girmeyi başardı.

Sitene Ekle

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Almanya’da yapılan genel seçimlerden 11 Türk kökenli aday zaferle ayrıldı. Alman Federal Meclisi Bundestag’a giren Türk sayısı nedeniyle rekor sayılan sonuçlara göre Hıristiyan Demokrat Birlik partisinden (CDU) Cemile Yusuf, Sosyal Demokrat Parti‘den (SPD) Aydan Özoğuz, Metin Hakverdi, Mahmut Özdemir, Gülistan Yüksel ve Cansel Kızıltepe, Yeşiller’den Cem Özdemir, Ekin Deligöz ve Özcan Mutlu, Sol Parti’den de Sevim Dağdelen ve Azize Tank kazanan isimler olarak açıklandı. 60’dan fazla Türk kökenli adayın yarıştığı seçimlerde CDU’dan Yusuf partiden federal düzeyde meclise giren ilk Müslüman milletvekili oldu. SPD’den Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz ise ikinci kez milletvekili seçildi.
Dağdelen de milletvekilliğinin ikinci dönemine başlıyor. Seçimlerde 4 bin 451 adayın bir bölümü doğrudan aday olurken bir bölümü partilerin eyalet listelerinden seçiliyor. Öte yandan Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle’ye (DW) konuşan Ekin Deligöz, Yeşiller’in oy kaybının ‘üzücü’ olduğunu söyledi. Sol Parti’den Dağdelen ise partisinin sonuçlarını ‘başarılı’ olarak niteledi.

Cem Özdemir geri dönüyor

Cemile Yusuf: Hıristiyan Demokratların ilk Müslüman vekili olan Yusuf Batı Trakya kökenli. Seçim bölgesi Hagen’de doğrudan aday olan Yusuf aynı zamanda eyalet listesindeydi. 2012’den bu yana CDU Kuzey Ren Vestfalya Yönetim Kurulu üyesi olan Yusuf 1978 doğumlu. Almanya’nın Leverkusen kentinde doğan Yusuf, Bonn’daki Rheinische Friedrich-Wilhelms Üniveristesi’nde siyaset bilimi eğitimi aldı. 2008’de Kuzey Ren Vestfalya eyaleti Uyum Bakanlığı’nda çalışmaya başlayan Yusuf ayrıca, CDU Kuzey Ren Vestfalya Alman Türk Forumu’nun başkan yardımcısı.

Cem Özdemir: 1994’te Bundestag’a giren ilk Türk kökenli vekil Özdemir, 2009 seçimlerinde eyalet listesinin alt sıralarında yer aldığından meclise girememişti. Yeşiller’in eş başkanı olan Özdemir, partiye 1981’de üye oldu. 1965 doğumlu Özdemir’le ilgili olarak meclise giremeseydi parti içindeki ağırlığını kaybedeceğine ve istifa edeceğine dair yorumlar yapılıyordu. Özdemir, doğrudan aday olmasına rağmen Stuttgart’ta seçim yarışını CDU adayına kaybedince meclise eyalet listesinden girmek zorunda kaldı.

Ekin Deligöz: Meclise Yeşiller partisinden giren Deligöz 1998 yılından bu yana Federal mecliste.  2009’dan bu yana Yeşiller’in Meclis Grup Başkan Yardımcısı. Genel seçimlerde Bavyera eyaletinden 3. sırada aday olan Deligöz’ün aile, çocuk ve kadın politikaları konusunda uzman olduğu biliniyor.

Azize Tank: Meclise Sol Parti’den giren Tank Berlin’den. Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf ilçe belediyesinde yabancılar sorumlusu olarak görev yapan Tank, emekli olduktan sonra politikaya atıldı. Tank, partisinin göç ve uyumdan sorumlu sözcüsü olacak.

Sevim Dağdelen: Sol Parti’den iki dönemdir vekil olan Dağdelen üçüncü kez meclise girmeye hak kazandı. Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinden Sol Parti’nin 5. sırasından seçilen Dağdelen aynı zamanda Sol Parti Meclis Grubu Uyum ve Göç Politikaları sözcüsü. Dağdelen, Türk-Alman Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkan Vekilliği görevini de yürütüyor.

Cansel Kızıltepe: SDP’den meclise giren Kızıltepe, 1975 Berlin doğumlu. Berlin Teknik Üniversitesi’nde ekonomi okuyan Kızıltepe 2012’den bu yana Volkswagen için danışmanlık görevini yürütüyor.

Aydan Özoğuz: SPD’den meclise giren Özoğuz, Hamburglu. Meclise ikinci kez giren politikacı hem doğrudan aday hem de eyalet listesinde partisinin birinci sırasındaydı. Genel Başkan Yardımcısı Özoğuz’un siyasi kariyeri 2001 yılında Hamburg Eyalet Meclisi’ne girdiğinde başladı. Politikacı aynı zamanda uyum politikaları konusunda uzman.

En genç vekil 26 yaşında

Özcan Mutlu: Federal Meclis’e ilk kez giren Mutlu, Berlin’den doğrudan aday oldu. Aynı zamanda eyalet listesinde 2. sırada yarışan Mutlu, 1999 yılından bu yana Berlin Eyalet Meclisi’nde vekil olarak görev yapıyordu. Siyasetçinin uzmanlık alanı eğitim politikaları.

Metin Hakverdi: SPD’den meclise giren Hakverdi, doğrudan aday olarak yarıştı. 2008 yılından bu yana Hamburg Eyalet Meclisi’nde görev yapan Hakverdi seçimler sırasında sosyal medyada aktif bir kampanya yürüttü.

 Mahmut Özdemir: 1987 doğumlu Özdemir, meclisin en genç vekili oldu. Duisburg ikinci bölgeden doğrudan seçilen SPD üyesi Özdemir 26 yaşında. Anadolu Ajansı’na konuşan Özdemir, “Çok sevinçliyim. Yüzde 44 gibi yüksek bir oy oranıyla Duisburg’daki seçmenlerin güvenini kazanabildiğim için çok mutluyum. Böylesine büyük bir güvenle Berlin’e gitmeye hazırlanıyorum. Yeni dönemde en büyük önceliğim, her şeyden önce vatandaşa yakın siyaset yapmak olacak” dedi. Özdemir 14 yaşından bu yana SPD’de aktif siyaset yapıyor.

Gülistan Yüksel: Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki Möncengladbach kentinden aday olan Yüksel partisi SPD’den meclise girmeyi başardı. Yüksel uyum politikaları konusunda yaptığı çalışmalarla biliniyor.


Etiketler: Anadolu, Leverkusen
Bilgi YarışmasıArgoda 'yok' anlamına gelen sözcük hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    "Ellerine Sağlık" diyen sanatçımız kimdir?
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.