Alman profesörden kaliteli çıkış: E-spor okullarda öğretilmeli

Bilgisayar oyunları artık 'yarım saat oynar çıkarız' eşiğini çoktan geçti. Arkasında 700 milyon dolarlık bir piyasa bulunan e-spor endüstrisi genişlemeye devam ederken, Almanya'da yaşayan bir profesörden ilham verici bir makale geldi: E-spor okullarda öğretilmeli mi?

Alman profesörden kaliteli çıkış: E-spor okullarda öğretilmeli

Oyun başka, e-spor başka

Oyun başka, e-spor başka

Ufak tefek boş zamanlarda kafa dağıtmak için oynanan oyunlar bir yana, oyun oynamak düpedüz profesyonel bir uğraş haline geldi. Artık e-spor var. E-spor, tıpkı bir spor müsabakası mantığında oynanan ve mücadeleye dayalı oyun modellerinin genel adı. Sporcular, yani oyuncular, takım halinde karşı karşıya gelip ilgili oyunları oynayarak birbirlerini yenmeye ve ödülleri kazanmaya çalışıyorlar. Bu artık içinde dev sponsorların da bulunduğu kocaman bir sektör, bir endüstri.

Hayata entegre oldu

Hayata entegre oldu

E-spor, geçirdiğimiz süreçte dev bir endüstriye dönüştü. Öte yandan hayata da dahil oldu. Oyun oynayan insanlara bakış açısı artık pek de eskisi gibi değil. Yine de tabii ciddiye alınması için biraz daha zaman geçmeli ve ciddi adımlar atılmalı. Örneğin Real Madrid'in yeni yapacağı stadyumda dev bir e-spor kompleksi de inşa edilecek olması gibi.

Aileler şaşkın ve gergin

Aileler şaşkın ve gergin

Aileler ise şaşkın ve gergin. Çocuklarının dev bir çukura düştüğünü düşünüyor bir kısmı. Öte yandan birkaç ay önce okuduğum bir habere göre de Amerika'daki aileler Fortnite oynamak isteyen ve profesyonelleşmeyi düşünen çocukları için saati 100 dolar gibi ücretlerle özel ders aldırıyor. Bizimki gibi gündemi takip etmekte zorlanan ülkelerde ise bu reflekslerin oluşması için zamana ihtiyaç var.

Ama diyor oynasınlar diyor

Ama diyor oynasınlar diyor

İşler dev turnuvalara kadar gelmişken, akademik anlamda e-sporların incelenmemiş olması imkansızdı tabii ki. Almanya'da yaşayan bir akademisyen olan Prof. Dr. Sascha L. Schmidt, LinkedIn hesabından yayınladığı bir makalede durumu enine boyuna incelemiş, yetmemiş ve e-sporun okulların müfredatına ders olarak girmesi gerektiğini işaret etmiş. Bu çok güçlü ve iddialı bir hamle.

Saya saya bitirememiş

Saya saya bitirememiş

Schmidt'e ve onun gibi düşünen akademisyenlere göre e-spor aktivitelerinin gözardı edilemeyecek sayıda faydası var. Çocukların ve gençlerin zihinsel, sosyal, akademik gelişimleri için eksik pek çok şeyin giderilmesini e-spor faaliyetleri sağlıyor.

Sözgelimi, çocukların motor ve bilişsel gelişiminde e-sporların büyük bir fark yarattığı artık bilimsel bir gerçek. Çok kişiyle oynanan (multiplayer) oyunların çocukların iletişimine yeni bir boyut kattığı da aşikar. Yeni bir sosyalleşme ve kendini tanıma yöntemi... 

Zaten günümüzde e-sporu bir eğitim aracı olarak farklı şekillerde kullanmayı deneyen pilot eğitim kurumlarının bulunduğunu ifade etmekle birlikte, Schmidt'e göre başarının artmasını sağlayacak olan şey, e-sporların birer ders gibi okutulması gerektiğini düşünüyor.

Eh tüm bunlar bir araya gelince

Eh tüm bunlar bir araya gelince

Tabii, bunu söylerken asla diğer derslerden taviz verilmemesi gerektiğini belirtiyor Schmidt. Bu, yabana atılmayacak kadar ciddi öneri için aile ve öğretmenler ile eğitim bilimciler ne der bilemiyorum fakat, çocuk gelişiminde oyundan yararlanmanın artık hiç de şaşırtıcı bir şey olmadığını belirtmekte yarar var. 

andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel 

Bu makaleye ifade bırak