Ekonomi
24.07.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 24.07.2013-2:30

Almanlar İstanbul’a Ar-Ge üssü kuruyor

Teknopark İstanbul’da Ar-Ge merkezi açacak olan Almanya merkezli SAP, 3 yılda 20 milyon euro yatırım yapacak. Merkezde 300 mühendis çalışacak

Sitene Ekle

HANİFE BAŞ

Alman yazılım devi SAP, Türkiye’de 300 kişilik araştırma geliştirme merkezi için düğmeye bastı. İstanbul Kurtköy’deki Teknopark İstanbul’da kurulan ve bir ay içinde faaliyete başlayacak olan merkez için 3 yılda 20 milyon euro’luk yatırım yapılması planlanıyor. SAP Labs’in Türkiye’deki merkezi, dünya genelinde 15 lokasyonda yer alan SAP Labs ağının bir parçası olacak.
Bu yatırımın Türkiye’ye gelmesinde katkısı olan Almanya’da Berlin Teknik Üniversitesi bünyesindeki ünlü Ar-Ge Laboratuarı DAI-Labor’un Direktörü Türk asıllı Prof. Dr. Şahin Albayrak, Almanya’dan Türkiye’ye kurulan Ar-Ge köprüsünün de mimarlarından. Albayrak, “Bu merkezle beraber Türkiye tersine beyin göçünü de sağlayabilir. Yetenekli ve parlak gençler ülkeye geri dönebilir. Bu da yazılım sektörünün gelişmesini sağlar” dedi.
‘Rakipleri de çekebilir’
Şahin Albayrak, SAP’nin yatırımının yeni gelişmeleri de beraberinde getireceğine işaret ederek, “Bu merkeze hizmet eden yan firmalar kurulacak. Ayrıca SAP’nin yatırımını gören pek çok kurumsal yazılım firması da Türkiye’de bu tarz merkez kurmayı düşünebilir” diye konuştu.
Albayrak, SAP’nin yazılımın her alanında faaliyet gösterdiğini de ifade ederek, şunları anlattı: “Kurumların güvenlik çözümlerinden, bulut bilişime kadar kurumsal yazılımın her alanında varlar. Bu alanların pek çoğunda yeni araştırmalar Türkiye’deki merkezde yapılacak. Bu kültür her alana yayılacak.”
Albayrak, merkezin Türkiye’ye kurulmasında Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın çok büyük katkısı bulunduğunu da vurguladı.
SAP Kıdemli Başkan Yardımcısı ve SAP Labs Türkiye Genel Müdürü Cafer Tosun ise şöyle konuştu: “40 üniversiteyi barındıran İstanbul, çok sayıda yetenekli gençle dolu bir şehir. Ülkemizin en zeki insanlarıyla Türkiye’nin ekonomik büyümesini sürdürmek üzere çalışmalarımıza başlamayı heyecanla bekliyoruz.”
Prof. Dr. Şahin Albayrak, Türkiye’den nasıl yazılım markası çıkarılabileceğiyle ilgili soruya da da şu yanıtı verdi: “SAP gibi yatırımlar çekerek Türkiye bu kültürü geliştirebilir. Devlet üniversiteleri bu konuda teşvik edilmeli. Gerekli bütçeler sağlanmalı ve üniversitelerin rahat şartlarda araştırma geliştirmeye yönelmesi ve bu yönde öğrenciler yetiştirmesi için şartları iyileştirilmeli.”


Etiketler:
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Dünyanın kendi etrafında dönmesinden hangisi oluşur?
En Çok Konuşulan Haberler
  İMKB 10096.861 %-0.03
  Deger%
  ISKUR223000.2048.67
  ISATR143998.0020.00
  ISBTR18979.2020.00
  COSMO1.1019.57
  IZTAR5.8813.29
  Tümü »

  ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX