Gündem
09.05.2012 - 13:26 | Son Güncelleme: 09.05.2012-13:28

Almanlara 'Türk işi' dolandırıcılık

Almanları "araba kazandınız" diyerek 1.5 milyon Euro dolandırdılar...

Sitene Ekle

Habip ATAM - İSTANBUL DHA

Almanya'da 600 kişinin polise giderek Türkiye'den arayan kişiler tarafından dolandırıldıklarını belirtmeleri üzerine Alman polisi yaklaşık 1 yıl önce durumu, "Avrupa Polisi" kanalıyla Türkiye'ye bildirildi.

Bu başvuru üzerine harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Müdürlüğü çalışma başlattı. 11 aydır sürdürülen çalışmanın ardından, dün İstanbul, Samsun,Balıkesir, Edirne'de 110 ayrı adrese baskın düzenlendi. Operasyonlarda 96 kişi gözaltına alınırken şebekenin çalışma yöntemi de ortaya çıkarıldı.

ÇAĞRI MERKEZİ KURMUŞLAR

Şebeke, önce Almanya'da AVM'lerden ve marketlerden alışveriş yapıp çekiliş hakkı kazanan müşterilerin kimlik bilgilerine ve telefon numaralarına ulaşıyordu. Dolandırıcılık şebekesi, elde ettikleri numaraları aramak için Türkiye'de çağrı merkezi kurdu. Alman vatandaşları arayacak olmaları nedeniyle de özellikle çocuklukları Almanya'da geçmiş iyi Almanca bilen kişiler bulundu.

ARABA KAZANDINIZ TÜRKİYE'DEN GÖNDERECEĞİZ

İyi Almanca bilen çağrı merkezi çalışanları, kurdukları sistemle Almanya'dan elde ettikleri numaraları arayarak, "araba kazandınız" diyordu. Daha sonra arabaları Türkiye'den göndereceklerini söylüyorlardı. "Neden Türkiye'den gönderiyorsunuz?" diye soran Almanlara ise "vergi muafiyetinden ötürü Türkiye'den gönderiyoruz" cevabı veriliyordu. Şebeke üyeleri, araçların Türkiye'den gönderilecek olması sebebiyle 10 ila 20 bin Euro arası para talep ediyordu. Şebekenin tuzağına düşen bazı Alman vatandaşlar bu aşamada şebeke üyelerine inanarak istenen parayı Türkiye'ye transfer etti.

İNANMAYAN "NOTERİ ARAYIN" DEDİLER

Çağrı merkezindeki kişilere inanmayan Almanlara "Biz resmi kurumuz. İsterseniz çekilişten sorumlu noteri arayın" deniliyordu. Tuzağa düşen Almanlara, noter diye Almanya'daki şebeke üyelerinin numaraları veriliyordu. Almanya numarası aranınca da bu sefer başka bir şebeke üyesi telefona çıkıyordu. Kendisini noter olarak tanıtan ikna gücü yüksek şebeke üyesi bir çok Alman'ı ikna etmeyi başarıyordu.

YAKLAŞIK 1.5 MİLYON EURO DOLANDIRDILAR

Türk polisi yaptığı çalışmada şebekenin bu yolla, Alman vatandaşlarından yaklaşık 1.5 milyon Euro para topladığını tespit etti. Polise başvuru yapan 600 Alman'ın olmasına rağmen, mağdur sayısının daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Polisin operasyonu sayesinde dolandırılma aşamasında olan çok sayıda Alman'ın da paralarını kaptırmaktan kurtulduğu belirtildi.

Gözaltına alınan şüphelilerden 16'sı emniyet sorgusunun ardından serbet bırakıldı. 69 şüphelinin sorgusu devam ederken 11 şüpheli bu sabah adliyeye sevk edildi.

 


100.000$ Sanal Para ve Eğitim Rehberi ile Forex’i Ücretsiz Öğrenin! 2017 Yılı 2.Çeyrek Kâr/Zarar Oranı: %29 / %71


Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    "Gemiler" adlı şarkısıyla tanınan sanatçı kimdir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX