Dünya
24.10.2009 - 00:53 | Son Güncelleme: 24.10.2009-23:55

Almanya’da yeni hükümet ‘ucu açık müzakere’ dedi

Alman hükümetinin koalisyon protokolünde, Türkiye’nin AB’ye yakınlaşmasının önemi vurgulanarak, müzakerelerin ucu açık olarak sürdürülmesi öngörülüyor

Sitene Ekle
Almanya’da yeni hükümet ‘ucu açık müzakere’ dedi

FRANKFURT Milliyet

Almanya’da 27 Eylül’de yapılan genel seçimlerden sonra Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) ve Hür Demokrat Parti (FDP) arasında üç haftadır süren görüşmeler sonunda üzerinde anlaşmaya varılan koalisyon protokolü dün basına açıklandı.
CDU Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel, CSU Genel Başkanı ve Bavyera Eyaleti Başbakanı Horst Seehofer ve Hür Demokrat Parti Genel Başkanı Guido Westerwelle’nin birlikte açıkladığı, “Kalkınma, Eğitim ve Birlikteliği Korumak” başlıklı protokolde, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ile müzakerelerinin “ucu açık” olarak sürdürülmesi öngörülüyor.

‘Karşılıklı derinleştirme’
Protokolün “Genişleme ve Komşuluk Politikası” bölümünde, Almanya’nın, Türkiye ile ilişkilerin karşılıklı olarak derinleştirilmesine ve Türkiye’nin AB’ye yakınlaştırılmasına özel bir ilgi gösterdiği belirtilerek şöyle deniliyor:
“3 Ekim 2005 tarihinde üyelik hedefiyle başlayan müzakereler ucu açık bir süreçtir ve otomatikman tam üyeliğe götürme anlamına gelmediği gibi, sonucun ne olacağını şimdiden garanti etmek mümkün değildir. AB’nin hazım gücüne sahip olmaması veya Türkiye’nin tüm üye ülkeler için geçerli olan koşulları tam olarak yerine getirememesi durumunda, Türkiye’nin AB ile olan imtiyazlı ilişkisi Avrupa’nın yapısına mümkün mertebe sıkı bir şekilde bağlı olarak geliştirilmelidir.”

Westerwelle Dışişleri Bakanı
Merkel’in köklü değişiklikler yaptığı görülen kabinede CDU/CSU 11, FDP’de 5 üye ile temsil ediliyor. Merkel Başbakan, FDP Genel Başkanı Guido Westerwelle de Başbakan Yardımcısı ve Dışışleri Bakanı olacak. Koalisyon protokolü, CDU-CSU ve FDP’nin bugün ve yarın  yapacakları olağanüstü parti kurultayında delegelerinin onayına sunulduktan sonra, yarın akşam parti genel başkanları tarafından imzalanacak.


Etiketler:
Bilgi Yarışması17 Ağustos depremi İstanbul'un hangi ilçesine daha çok zarar vermiştir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
  Türk alfabesinde P harfinden sonra hangi harf gelir?
  A
  K
  B
  M
  C
  R
  D
  S
  ©Copyright 2009 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.