12.07.2018 13:44 | Son Güncelleme:
AA

Almanya'dan Puigdemont'un iadesine yeşil ışık

Almanya'da Schleswig-Holstein Eyaleti Yüksek Mahkemesi,  eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont'un İspanya'ya iade  edilmesine yeşil ışık yaktı.

Alman Haber Ajansı DPA'nın haberine göre, mahkeme, Carles Puigdemont'un İspanya'ya iade edilmesini isteyen savcılığın talebini kabul edilebilir buldu.

Mahkeme, Alman hukukunda karşılığı bulunmayan "isyan" suçlamasına  dayanan iade talebinin kabul edilemeyeceğini ancak kamu kaynaklarının usulsüz  kullanılması ve sadakatsizlik suçlamasına dayanan iade talebinin kabul edilebilir  olduğuna hükmetti.

Başsavcılık, konuyla ilgili haziran başında Schleswig-Holstein Eyaleti  Yüksek Mahkemesine başvuruda bulunmuştu.

İspanya tarafından hakkında Avrupa'da tutuklama kararı çıkartılan  Puigdemont, 25 Mart'ta Danimarka ile Almanya'yı birbirine bağlayan A7 otoyolunda  gözaltına alınmış, sonrasında Neumünster cezaevine konulmuş ve yerel mahkeme  tutukluluk halinin devamına karar vermişti.

Schleswig-Holstein Yüksek Eyalet Mahkemesi, Puigdemont'un "devlete  karşı isyan" suçlamasından iadesini reddederek, "kamu malını kötüye kullanma"  suçlamasıyla ilgili bölümü daha sonra görüşmek üzere eski Katalan liderin şartlı  tahliyesine karar vermişti.

Şartlı tahliye kararı doğrultusunda Puigdemont'un Almanya'yı terk  etmemesi ve her hafta polise bildirimde bulunması gerekiyor.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0