Alternatif 6 tatil seçeneği

Tatil yapmak yalnızca deniz, kum, güneşten ibaret değil. Yaz tatilinin tadını doğanın keşfedilmemiş köşelerinde çıkarmak alternatif tatil seçenekleri de mümkün. İşte onlardan bazıları..

Tatil yapmak yalnızca deniz, kum, güneşten ibaret değil. Yaz tatilinin tadını doğanın keşfedilmemiş köşelerinde çıkarmak alternatif tatil seçenekleri de mümkün. İşte onlardan bazıları..

Yoga kampları

Yoga kampları
Yaz tatilini yoga merkezinde geçirmek her ne kadar fantastik bir fikir gibi gelmese de, işi pratiğe döktüğünüzde ne kadar doğru bir karar verdiğinizi anlayacaksınız. Alternatif tatil seçenekleri denilince ülkemizde yeni bir alan olma özelliği taşıyan yoga kampları gün geçtikçe daha da yükselen bir trend haline geliyor.
Yoga kampları,  alanında uzman merkezler tarafından her sene yaz aylarında düzenleniyor. Kamplar genellikle Datça, Bozburun, Alanya, Gökova gibi deniz ve doğanın muhteşem birlikteliğini yansıtan noktalarda gerçekleşiyor. Tatilin menüsü de yoganın insan ruhunu arındıran yapısına uygun şekilde genellikle vejetaryen olarak hazırlanıyor.
Kampta ihtiyacınız olacak her şey organizasyonu yapan merkezler tarafından karşılanıyor. Zihni dinlendiren ve güçlendiren program kamp boyunca uygulanıyor. Doğanın huzur verici, vücudu ve ruhu dinlendiren etkisiyle karmaşadan uzak yapılan bu alternatif tatil, kış aylarına daha sağlam bir şekilde hazırlanmanızı sağlıyor.

Yayla tatili

Yayla tatili
Türkiye’nin belki de gizli pırlantası olan yaylalar, yaz aylarında bölge halkı dışında pek rağbet almasa da serinliğiyle meraklılarının ilgisini topluyor. Özellikle Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinin yaylaları, yeşilin her tonunu barındıran doğası ve rahatlatıcı atmosferiyle tatilcilerin vazgeçilmez tercihi.
Karadeniz’in popüler noktası Ayder Yaylası da bunlardan biri. En çok tatilcinin ilkbahar aylarında geldiği Ayder Yaylası, yaz aylarında hem daha ekonomik hem de diğer şehirlerin aksine daha serin. Ayder’e, inişli çıkışlı yollardan ulaşabileceğiniz dağ yollarında yapacağınız muhteşem manzaralı sabah yürüyüşleri için bile gitmeye değer.
Bir başka eşsiz Karadeniz yaylasıysa Artvin’in Borçka ilçesindeki Karagöl. Oldukça bakir bir yayla olan Karagöl’de halen birçok vahşi hayvan varlığını sürdürüyor. Eğer beraberinizde fotoğraf makinenizi de alıp giderseniz yıllarca bakmak isteyeceğiniz kareler yakalayabilirsiniz.
Yayla tatili yapmak isteyenlerin bir diğer durağı da Çorum’daki Abdullah Yaylası. Oldukça elverişli bir trekking parkuru bulunan yaylanın sadece buraya özgü bir bitki örtüsü bulunuyor. Yaylada konaklama bölümü, restoran ve günübirlikçiler için piknik alanı da var.

Kamp tatili

Kamp tatili
Kamp tatili, ülkemiz için oldukça geniş bir kavram. Deniz-kum-güneş tatili isteyenlerin de tercihi olabilecek kamp tatilini, sadece dağların arasında huzurlu bir zaman dilimine de dönüştürebilirsiniz. Sizin yapmanız gereken sadece rahat edebileceğiniz çadırı bulmak. Matlarınızı da aldıktan sonra önereceğimiz kamp noktalarına bir göz atabilirsiniz.
Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı olan ve Olimpos’a sadece 10 km uzaklıkta olan Adrasan, çadırını kapanların heyecanla geldiği bir doğa harikası. Kampçılara özel “camping” noktaları bulunan Adrasan’a geldiğinizde burada kalacağınız için duş imkanından yaralanabiliyorsunuz.  Ağaçlar arasında, doğrudan kumsal bağlantısı olan bir noktada çadırla konaklamak için Adrasan oldukça uygun.
Dalyan da kamp yapmak isteyenler için incecik kumlu plajlarıyla doğa tutkunlarını bekliyor. Dalyan’da göl kıyısında ve 2500 yıllık Kral Mezarlarının karşısında konaklama alanları mevcut. Çadır ve karavan ile konaklama kabul ediliyor. Sıcak su ve temizlik malzemeleri ise bu işletmeler tarafından karşılanıyor.
Şehirden fazla uzaklaşmadan doğayla kucaklaşmak isteyenleri ise İzmit’teki Kumcağız selamlıyor. Kandıra ve Kefken gibi tatil beldelerine de yakın olan Kumcağız’da deniz kampı yapmak istemezseniz eşsiz doğada sessizliği dinleyebileceğiniz orman kampını da deneyebilirsiniz.

Bisiklet turları

Bisiklet turları
Tutkunları bisikletle seyahate çıkmanın ne kadar zevkli olduğu konusunda hemfikir. Ancak yollar çok da elverişli olmadığından bisikletle çıkılabilecek turlar da biraz kısıtlı. Eğer yanınıza sadece bisikletinizi alacaksanız sosyal medya üzerinden toplanan gruplara katılabilirsiniz. Tek başınıza yola çıkmakta ısrarcıysanız da pusulanızı Uçmakdere’ye çevirerek unutamayacağınız bir tecrübe için ilk adımı atabilirsiniz. Şarköy’e bağlı olan Uçmakdere, koyu mavi denizi ve yeşile bürünmüş dağlarıyla Marmara’nın saklı köşelerinden.
Birbirini izleyen koyların bulunduğu Uçmakdere’de yamaç paraşütü yapmak oldukça yaygın. Uygun irtifaya sahip Nişantepe’den yapılan yamaç paraşütü ile cesaret dolu bir deneyim yaşayabilirsiniz.
Bisiklet keyfini doyasıya yaşamanız için önerebileceğimiz bir diğer alternatif tatil noktası ise Adalar. Özellikle bisiklet cenneti olarak adlandırılabilecek Büyükada’nın tepe noktalarına çıktıkça aslında keşfedilmemiş ne kadar çok köşe olduğunu fark edeceksiniz. Dilerseniz Heybeliada, Burgazada, Kınalıada gibi adalara bisikletinizi de yanınıza alarak vapurla geçebilir ve hepsinde birer gece konaklayabilirsiniz.

Kültür turları

Kültür turları
Kültür turları, hem şehirde kalanların, hem de şehir dışına çıkmak isteyenlerin birlikte deneyebileceği alternatiflerden. Eğer İstanbul’da oturuyorsanız ve yaz tatiline gidemediyseniz mini bir İstanbul turuyla ailece keyifli ve ekonomik bir gezi yapabilirsiniz. Bu seçenekte rotanız Galata Kulesi, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Arkeoloji Müzesi ve Topkapı Sarayı olabilir. Hatta dönüşte Mısır Çarşısı’na gidip taptaze baharatlardan ve meyve çaylarından alarak bu güzel günü taçlandırabilirsiniz de.
Ama “şehir dışına çıkmazsam tatilde hissetmiyorum” diyenlerdenseniz size tarih dolu birkaç önerimiz olacak.
Likya, tarihi olarak çok özel bir bölge. Barındırdığı hikayeler, yapımı yüzyıllar süren yapılar ve bu detaylarla buluşan deniziyle adeta bitmeyen bir serüven. Köyceğiz’den Antalya’ya kadar uzanan Likya Uygarlığı, varlık gösterdiği çağda toplam 23 kentten oluşuyordu. Günümüze kadar gelebilen Patara, Olimpos, Simena, Tlos, Myra ve Xantos barındırdığı bakir deniz ve koylarla kültür turu denilince ilk akla gelen yerler arasında bulunuyor.
Bunun yanı sıra klasik Ege-Akdeniz turları da el değmemiş koyları ve deniz kıyısındaki kaya mezarlarıyla yüzerken bile zihninizi kültürel fotoğraflarla dolduruyor. Üstelik maceracı ruha sahip olanlar için, bu turda yamaç paraşütü deneme şansı da var.
 

Karavan tatili

Karavan tatili
Daha çok Amerikan filmlerinden aşina olduğumuz karavan tatili, artık ülkemizde de lüks olmaktan çıkıyor. Satın almak için oldukça yüksek bir bütçe gerektiren karavanlar şirketler tarafından belli periyotlar için uygun fiyata kiralanabiliyor. Böylelikle ailece, herhangi bir tura bağlı kalmadan alternatif bir tatil yapma imkanı doğuyor.
Kaz Dağları karavanlı tatil için uygun olan rotalardan… El değmemiş güzelliklerin bitmediği Kaz Dağları’nda ilerledikçe, küçük ırmakların etrafından sizi kucaklayan yemyeşil doğayı fark edeceksiniz. Bizim size önerimiz bir süre hiç konuşmadan doğadan gelen sesleri dinlemeniz. Emin olun daha önce bu kadar güzel bir şarkı hiç dinlememişsinizdir!
Karavan tatili için bir başka ideal noktaysa Yedigöller… Yedigöller Milli Parkı içinde karavanınızla konaklayabilir, yaklaşan sonbaharın izlerini görebilirsiniz. Bizim size tavsiyemiz doğayla hakettiği gibi ilgilenebilmeniz için yanınıza hiçbir teknolojik alet almamanız hatta mümkünse telefonunuzu bile kapamanız.
Karavan tatiline çıkmak isteyenlerin bilmesi gereken birkaç püf noktası da var: Öncelikle karavanın içine ayakkabıyla girip çıkacağınızdan tüm temizlik malzemelerini yanınıza aldığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca yiyecek götürürken yıkanmış, ayıklanmış ve pişmeye hazır halde götürmek hem işinizi kolaylaştıracak, hem de tatile daha fazla zaman ayırmanızı sağlayacak.

Kaynak: http://www.momondo.com.tr/
Bu makaleye ifade bırak