Gündem
15.02.2014 - 22:00 | Son Güncelleme: 15.02.2014-22:00

Altın Ayı'nın sahibi Kara Kömür, İnce Buz

Uluslararası Berlin Film Festivali'nde (Berlinale) "Altın Ayı" ödülünü Çinli yönetmen Yinan Diao'nun "Kara Kömür, İnce Buz" adlı filmi kazandı.

Sitene Ekle

Almanya'nın başkenti Berlin'de 64'üncüsü düzenlenen Uluslararası Berlin Film Festivali'nde ödüller Berlinale Palast'ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Festivalin en büyük ödülü olan "Altın Ayı"yı, Çin Halk Cumhuriyeti'nden yönetmen Yinan Diao'nun "Kara Kömür, İnce Buz" (Bai Ri Yan Huo)  adlı filmi kazandı.

James Schamus'un jüri başkanlığını yaptığı festivalde, en iyi ikinci filme verilen Jüri Büyük Ödülü'nün sahibi, İngiliz -Alman yapımı "Grand Budapest Hotel" filmi oldu. Amerikalı yönetmen Wes Anderson'un filmi, festivalin açılış filmi olarak seçilmiş ve eleştirmenler tarafından son yılların en iyi açılış filmi olarak nitelendirilmişti.

Uluslararası jürinin en iyi yönetmen ödülüne ise festivalde "Boyhood" adlı filmiyle yarışan ABD'li yönetmen Richard Linklater layık görüldü.

EN İYİ OYUNCULAR

Uluslararası Berlin Film Festivali'nde, Kara Kömür, İnce Buz filminin başrol oyuncusu Liao Fan, en iyi erkek oyuncusu seçilerek bu kategoride Gümüş Ayı ile ödüllendirildi. 

Festivalde beğeni toplayan Japon filmi olan "Chiisai Ouchi"nin başrol oyuncusu Haru Kuromi de en iyi kadın oyuncu seçildi.

En iyi senaryo dalında Gümüş Ayı, Almanya'dan Anna Brüggemann  ve Dietrich Brüggemann'ın "Kreuzweg" adlı filmine verildi.

Festivalin "Berlinale Shorts" adlı kısa metrajlı film yarışmasında Altın Ayı ödülünü Fransız yönetmenler Caroline Poggi ve Jonathan Vinel'in "Tant qu'il nous reste des fusils à pompe" adlı filmi kazandı.  Bu kategoride Gümüş Ayı ödülü ise "Laborat" adlı Alman filmiyle yönetmen Guillaume Cailleau'ya gitti.

Bu yıl Türk filmlerinin yarışma bölümünde yer almadığı festivalde, "Panorama" bölümünde gösterilen Kutluğ Ataman'ın "Kuzu" filmi, Uluslararası Sanat ve Deneme Sineması Konfederasyonu (CICAE)  tarafından özel ödüle layık görüldü.

Berlin'de 6 Şubat'ta başlayan 64'üncü Uluslararası Berlin Film Festivali'nde 400'ün üzerinde film gösterilirken, 20 film "Altın Ayı" ve "Gümüş Ayı" için yarıştı.

Kaynak: www.netgazetesi.net


Hayalindeki tatil için Butik Oteller’de yerin hazır!


Bilgi YarışmasıUzaylı Türkücü olarak bilinen sanatçımız hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.